Вільні Люди – за реформу медицини

Screenshot - 07102017 - 10:41:27 AM

Парламент повинен остаточно ухвалити низку реформаторських законів, які реально забезпечують охорону здоров’я хворих.

Усім давно очевидно, що сьогоднішня система медицини в Україні є застарілою і радянською. Попри те, що у нас ніби передбачене безкоштовне лікування пацієнтів, на практиці його не існує.

Наша медицина має бути орієнтована саме на охорону здоров’я, а не лікування громадян. Законопроекти, розроблені профільним міністерством на чолі з Уляна Супрун, мають бути прийняті невідкладно і в цілому вже цього пленарного тижня, аби запустити медичну реформу і не загальмувати цей процес.

Ми радіємо безвізу з ЄС, але на цьому не можна зупинятись. Медична реформа, запропонована урядом – крок до асоціації, адже це є однією з умов Угоди.

Час будувати медицину для людей, а не для лікарень, як це було з часів Радянського Союзу. Держава має утримувати лікарів, а не стіни лікарні та місця в стаціонарі, як це є зараз.

Теза про те, що держава утримує лікарні і лікарів, а тому пацієнт отримує безкоштовні послуги в цих лікарнях, є абсолютно хибною. Адже в реальності, коли пацієнт отримує діагноз – він сам купує собі все необхідне: від бинтів та знеболювального до штучних суглобів, які йому мають встановити, бо держава вчасно не закупила, не підписала контрактів, не поставила через бюрократичну машину тощо.

Крім того, на сьогодні всі гіпотетичні пацієнти розподілені між лікарнями за географічним принципом. За умови трудової внутрішньої міграції та маючи більше двох мільйонів переселенців з Донбасу та Криму, це не є зручним. Фактично, коли громадянин захворів, він має їхати “за пропискою”, аби отримати послуги. Україна переходить на ринкову економіку. Тому і стосунки між лікарем та пацієнтом мають бути ринковими.

Запропонована урядом реформа розрахована на три роки переходу на ринкову систему страхування. Так, з 2017-го року відкриваються виплати на рівні первинної ланки. З 2018-го на рівні амбулаторних спеціалістів. З 2019-го на рівні стаціонарного лікування.

Маємо почати з першої ланки – поліклініки, амбулаторії, центри первинної медичної допомоги. Проваджується державне медичне страхування, але не за рахунок збільшення податків для населення, а за рахунок перерозподілу цих коштів. Для оплати коштів і контролю надання послуг буде створено національну агенцію державного страхування.

Згідно з пацієнтськими законопроектами № 6327, 6328, 6329, 6347 всім громадянам надається єдиний та реальний фінансовий захист у вигляді конкретних фінансових гарантій.

Українці зможуть вільно обирати сімейного лікаря та укладати з ним прямі контракти з прописаним обсягом послуг, гарантованих і оплачених державою. Більше для лікаря не матиме значення місце проживання пацієнта. Йому буде цікаво працювати якнайкраще для підписання контрактів з якомога більшою кількістю громадян. Зараз лікар отримує гроші за ставкою, яка незмінна в незалежності від того, кільком людям допоміг. Натомість пропонується абсолютно прозора конкуренція між лікарями – більше отримуватиме той, до кого йдуть люди за допомогою.

В умовах децентралізації, яка відбувається в країні, фінансові питання передаються на регіональний рівень. Центральна влада затверджує протоколи лікування пацієнтів. Місцева влада – виконання цих протоколів на місцях.

Крім того, пропонується ввести Державний Гарантований пакет — єдиного для всіх громадян покриття в грошовій формі, яке за прямими контрактами виплачується в заклади, обрані пацієнтами.

Первинна медична допомога, паліативна допомога та невідкладна допомога завжди покривається за рахунок держави. Для інших випадків вводяться офіційні співоплати, рівні для всіх громадян.

Державний гарантований пакет складається з трьох списків послуг. Зелений список – послуги, які покриваються повністю. Синій – держава частково бере на себе витрати. Червоний – пацієнт сам сплачує за надані послуги.

Окремо вводиться оплата лікування бойових травм ветеранів АТО.

Якщо реформу не буде прийнято в цілому до середини року, розгортання прямих виплат за лікування пацієнтів буде відкладено на 5 років. Опонентами реформі виступають тільки представники фарммафії та головні лікарі лікарень, які отримують гроші за койко-місця в стаціонарі. Власне вони, маючи сильних лоббістів у владі, намагаються будь-що зірвати медичну реформу. Їм байдуже на здоров’я власних громадян, для них головне – система надприбутків, яку вони завдяки корупції вибудували в країні. Цій ситуації нарешті потрібно покласти край. Минулого тижня нам заледве вдалось прийняти в першому читанні один з головних законопроектів з цієї реформи, але так і не вдалось ухвалити відповідні зміни до бюджету, які дали можливість фінансувати реформу. Цього тижня ми повинні ухвалити всі ключові законопроекти в цілому, ми не маємо права і далі відтерміновувати прийняття цих важливих законів. “Вільні люди” підтримують розроблену командою Уляни Супрун реформу і закликають всіх відповідальних депутатів “не загубитись” по дорозі на роботу, не придумувати різноманітні виправдання, чому не можна голосувати, а прийти в зал і зробити те, за що їм громадяни зрештою платять гроші – прийняти закони, які потрібні саме громадянам.

Вільні Люди

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа