Громадянське суспільство вважає, що в Бабиному Яру Зеленський здався росіянам

5f732a5ea07d5

В продовження публічної дискусії навколо проектів Меморіалу і Музею Голокосту на території Бабиного Яру в Києві, звертаємо увагу на Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіалізації Бабиного Яру (травень 2020): https://cutt.ly/Df0hDT0 та Звернення українських євреїв до громадянського суспільства України (вересень 2020): https://cutt.ly/nf0h9Wh
Йдеться про протистояння двох проектів вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру: російського та українського. Відповідно російський проект в основному фінансується підконтрольними путінському режимові російськими мільярдерами, які також фінансують проекти, що сприяють зміцненню воєнного потенціалу Росії – країни-агресора, що веде проти України неоголошену війну.
У нас є всі підстави стверджувати, що цей проект, спрямований нібито для вшанування жертв Бабиного Яру, є продовженням російської гібридної агресії проти України. По-перше, вже мала місце низка публічних скандалів і відвертих маніпуляцій зі змістом історичного наративу згаданого російського проекту. Немає ніяких підстав вірити «на слово» лояльним до путінського режиму російським бізнесменам, яким цей режим безперешкодно дозволяє вкладати кошти в Україну.
По-друге, цілком в дусі путінської політики реабілітації сталінізму та радянського тоталітаризму, історичний наратив цього проекту уникає історичних обставин, в яких відбувалася вся трагедія Бабиного Яру. А саме, майже двадцятилітнє панування тоталітарного комуністичного режиму, який не лише підтримав мілітаризацію вермахту і вступив у Другу світову війну союзником нацистської Німеччини, але також створив ті зразки масових репресій, на яких вчилися лідери Третього Райху. Зокрема у практиці розгортання концтаборів та у масових розстрілах мирного населення.
Такий Меморіал не може будуватися для туристів, як заявляють автори російського проекту. Він не може вимагати покаяння від тих, хто не брав участі в масових вбивствах. Ми розглядаємо цей Меморіал з погляду історичної пам’яті цілого українського народу і тому вважаємо, що він має бути українським, а не російським. Український проект, ініційований Інститутом історії України НАНУ, виступатиме не лише уособленням пам’яті про Голокост, але також й про усі минулі геноциди та пересторогою перед загрозами таких катастроф у майбутньому.
Тому ми, представники громадянського суспільства, вважаємо неприпустимим підписання меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю між українським Урядом та Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» (власне з російським проектом), яке відбулося з нагоди 79-х роковин трагедії Бабиного Яру.
Закликаємо усіх небайдужих громадян всіма силами підтримати український проект комплексної меморіалізації Бабиного Яру та не допустити реалізацію російського підступного проекту як такого, що несе загрозу національній безпеці України та її міжнародному іміджу.
Звертаємося до Президента України Володимира Зеленського з вимогою скасувати згаданий меморандум й підтримати саме український проект комплексної меморіалізації Бабиного Яру. Адже співпраця з країною-агресором у царині історичної пам’яті є нічим іншим, як ще одним виміром капітуляції.
Закликаємо громадянське суспільство негайно, всіма легітимними засобами, включно з акціями протесту і непокори, створити опір діяльності Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» як такого, що курується країною-агресором та окупантом.
___
Станом на 17 жовтня звернення підписали 1100 осіб

Організації:

  1. Рух опору капітуляції.
  2. Конгрес національних громад України.
  3. Фонд підтримки демократичних ініціатив.
  4. Центр зовнішньополітичних досліджень ОПАД ім. Олександра Никонорова.
  5. Молодіжний націоналістичний конгрес.
  6. ГО Українська стратегічна ініціатива.
  7. ГО Спілка добровольців
  8. Вільні люди.
  9. Інформаційний центр “Міжмор’я”.
  10. Школа відповідальної політики.
  11. Ініціатива “Переходь на українську”.
  12. ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини».
  13. Громадянська кампанія “Закрий пельку Кремлю”.
  14. Національно-консервативний рух.
  15. Громадська ініціатива #інфоВАРТА.
  16. Центр урбаністичних студій
  17. Благодійний фонд “Мир і ко”
  1. В’ячеслав Брюховецький, Герой України, почесний Президент Національного університету «Києво-Могилянська академія», учасник Ініціативної групи «Першого грудня», член Стратегічної Ради Руху опору капітуляції.
  2. Йосиф Зісельс, учасник Ініціативної групи «Першого грудня», виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України, член Стратегічної Ради Руху опору капітуляції.
  3. Орест Стеців, Ліґа Українців Канади, Виконавчий директор.
  4. Сергій Квіт, громадський діяч, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», Міністр освіти і науки України (2014−2016), член Стратегічної Ради Руху опору капітуляції.
  5. Олесь Шевченко, Голова Ветеранського об’єднання Українська Гельсінська Спілка, народний депутат України 1 скликання.
  6. Володимир Василенко, дипломат, громадський діяч, Надзвичайний і Повноважний Посол, Представник України в Раді ООН з прав людини (2006−10), член Стратегічної Ради Руху опору капітуляції.
  7. Олена Файнберг, Виконавчий директор Київського товариства політв’язнів та репресованих.
  8. Володимир Огризко, дипломат, політик, Надзвичайний і Повноважний посол, Міністр закордонних справ України (2007−2009), член Стратегічної Ради Руху опору капітуляції.
  9. Анатолій Подольський, Український центр вивчення історії Голокосту, директор, історик, к.і.н.
  10. Роман Безсмертний, політик, дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол, Віце-прем’єр-міністр України (2005), член Стратегічної Ради Руху опору капітуляції.
  11. Данило Лубківський, дипломат, громадський діяч, Заступник міністра закордонних справ України (2014), член Стратегічної Ради Руху опору капітуляції.
  12. Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», член Стратегічної Ради Руху опору капітуляції.
  13. Олесь Ільченко, письменник, член ПЕН-УКРАЇНА.
  14. Андрій Левус, народний депутат 8-го скликання, член Координаційної Ради Руху опору капітуляції, Вільні люди.
  15. Олександр Скіпальський, почесний Голова ветеранів розвідки України, генерал- лейтенант у відставці.
  16. Михайло Басараб, політолог, член Координаційної Ради Руху опору капітуляції, член Президії Громадської комісії з розслідування та попередження порушень прав людини в Україні.
  17. Сергій Висоцький, журналіст, нардеп 8-го скликання, член Координаційної Ради Руху опору капітуляції.
  18. Михайло Сидоржевський, голова Національної спілки письменників України.
  19. Юрій Гончаренко, громадський діяч, член Координаційної Ради Руху опору капітуляції, Координатор Київського осередку РОК, віце-президент Фонду підтримки демократичних ініціатив.
  20. Владислав Грезєв, ГО «ОПІРОРГ», Голова.
  21. Андрій Юсов, ГО «Школа відповідальної політики», член Координаційної Ради Руху опору капітуляції.
  22. Андрій Смолій, політичний експерт, кандидат юридичних наук, громадський діяч.
  23. Мирослав Гай, громадський діяч, керівник Благодійного Фонду «Мир і Ко», член Координаційної Ради Руху опору капітуляції, ветеран російсько-української війни.
  24. Назар Розлуцький, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Музею української діаспори.
  25. Ігор Лапін, політик, Народний депутат України (2014−19), ветеран російсько-української війни, батальйон «Айдар», член Координаційної Ради Руху опору капітуляції.
  26. Євген Магда, директор Інституту світової політики, доцент НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського.
  27. Андрій Тетерук, громадський діяч, ветеран російсько-української війни, екс-командир батальйону «Миротворець», Народний депутат України (2014−19).
  28. Борис Захаров, директор БФ «Людина і право».
  29. Олександр Іванов, член Координаційної Ради Руху опору капітуляції, ініціатива Переходь на українську.
  30. Михайло Винницький, викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Львівської Бізнес-Школи Українського католицького університету.
  31. Сергій Пархоменко, головний редактор газети «Говорить Донбас», директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД імені Олександра Никонорова, активіст міжнародного руху LIBERATE CRIMEA, член Координаційної Ради Руху опору капітуляції.
  32. Карл Волох, громадський діяч, бізнесмен, блогер.
  33. Павло Білоус, член Координаційної Ради Руху опору капітуляції, ветеран російсько-української війни.
  34. Ірина Берлянд, фрілансер, дослідниця з гуманітарних питань, редактор видавництва «Дух і літера».
  35. Святослав Маринін, співзасновник громадсько-політичного руху”Межа” та  член Координаційної Ради Руху Опору Капітуляції.
  36. Ірина Бонацька, іспаніст, доцент Таврійського Національного Університету. Перший віце-президент Асоціації іспаністів України.
  37. Тетяна Калита, Громадська організація «Міжнародний інститут культурної дипломатії», генеральний директор.
  38. Володимир Моренець, професор, доктор філологічних наук, завідувач кафедри літературознавства НаУКМА, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка.
  39. Людмила Брагінська, Асоціація єврейських організацій та общин України (Ваад України), Директорка програм.
  40. Володимир Стретович, Президент Спілки пасічників України, народний депутат України 4-х скликань.
  41. Станіслав Федорчук, політолог, голова правління ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини».
  42. Соломія Фаріон, Голова Молодіжного націоналістичного Конгресу.
  43. Дмитро Сінченко, голова ГО «Асоціація Політичних Наук», координатор Руху опору капітуляції у Кропивницькому, політичний аналітик, публіцист, блогер, громадський діяч.
  44. Ігор Козуб, голова ГО «Волонтерське об’єднання учасників Майдану та бойових дій»
  45. Юрій Дмитрієв, голова ГО «Народний контроль Кіровоградщини»
  46. Юрій Міндюк, громадський діяч, директор Фонду сприяння демократії.
  47. Олена Сінченко, голова Центру української політики «Ексампей», керівник секретаріату Коаліції громадських організацій «Рада експертів»
  48. Віталій Овчаренко, ГО «Рух переселенців країни».
  49. Микола Марченко, кандидат юридичних наук, член проводу Мережі «Вільні люди», член Координаційної ради Руху Опору Капітуляції.
  50. Владислав Василь, журналіст, медіа-експерт.
  51. Нестор Воля, суспільно-політичний блогер, громадська ініціатива «інфоВАРТА», співфундатор Української Спілки Блогерів.
  52. Владислав Голиков, переселенець, юрист, керуючий партнер АБ «Голиков і партнери».
  53. Ольга Ващевська, Національний Музей Революції Гідності, провідний художник.
  54. Анжеліка Корнієнко, Громадська Ініціатива #інфоВАРТА.
  55. Оксана Горкуша, к. філос.н., ст.наук.співр. ВР ІФ НАНУ.
  56. Тетяна Хорунжа, редакторка газети «Форум націй».
  57. Наталія Луковська, керівник відділу науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (R&D) компанії Діскавері-бурове обладнання (Україна), волонтер, координатор РОК в м.Стрий.
  58. Леонід Гольберг, заступник редактора Дрогобицької інтернет-газети «Майдан», прес секретар (на громадських засадах) Дрогобицької єврейської громади, кавалер Бронзового Хреста заслуги Республіки Польща.
  59. Тарас Гребеняк, голова громадської організації «Українська справа».
  60. Юрій Корогодський, випусковий редактор інтернет-видання Еспресо.TV.
  61. Семен Кабакаєв, голова ГО «Безпека та взаємодія в Україні «.
  62. Олексій Савицький, незалежний блогер, Інформаційний центр «Міжмор’я».
  63. Андрій Щербак, підприємець, громадський діяч, співзасновник Національно-консервативного руху.

  64. Леонід Білянський, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України.
  65. Василь Гончар, Засновник Г О «Стражі Миру».
  66. Юрій Брус, головний інженер з металоконструкцій компанії «Діскавері бурове обладнання (Україна)».
  67. Андрій Коваленко, підприємець, м. Київ.
  68. Михайло Сорокін, PhD, професор фінансів.
  69. Костянтин Канішев, громадський діяч, експерт, Фонд сприяння демократії.

  70. Тарас Плахтій, незалежний дослідник проблематики політичних організацій.
  71. Марина Захарова, музикант.
  72. Ігор Магновсткий, доктор юридичних наук, експерт з публічного права.
  73. Іван Заремба, експерт з правого статусу політичних партій.
  74. Олексій Панич, філософ, перекладач, Український ПЕН
  75. Єрємєєв Олександр, кандидат політичних наук, старший викладач кафедри політології НаУКМА
  76. Олесь Городецький, голова Християнського Товариства українців в Італії
  77. Анатолій Ахутін, філософ, асоційований член Центра європейських досліджень
  78. Андрій Павлишин, історик, перекладач, член Українського ПЕН
  79. Богдан Панкевич, Співзасновник Української Галицької партії
  80. Мирослав Маринович, колишній політв’язень, член Ініціативної групи “Першого грудня”
  81. Геннадій Боряк, історик-архівіст, Інститут історії України НАН України
  82. Віталій Нахманович, історик, відповідальний секретар Громадського комітету “Бабин Яр”.
  83. Микола Княжицький, Депутат Верховної Ради України
  84. Микола Рябчук, почесний президент Українського ПЕН-центру
  85. Володимир Бірчак, історик, журналіст, редактор інтернет-видання “Історична правда”, керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху
  86. Невзлін Анна, Керівник історичного проекту з дослідження історії євреїв
  87. Boris Chykulay, Head of NGO Forum of the Ukrainians in the Czech Republic
  88. Наталія Зарудна, дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України
  89. Svitlana Khutka, Ph.D., Stanford University Fulbright Scholar Alumna, Associate Professor of Kyiv School of Economics
  90. Ігор Козловський, Релігієзнавець, ст.наук.співр. ВР ІФ НАНУ, учасник Ініціативної групи «Першого грудня»,
  91. Володимир Тихий, Кінорежисер
  92. Віктор Єленський, доктор філософських наук, професор, народний депутат України VIII скликання
  93. Олена Стяжкіна, Історикиня
  94. Юрій Макаров, журналіст
  95. Вікторія Малько, викладач історії, Каліфорнійський університет, Фресно
  96. Юрій Мончак, Професор, Університет Мꥳлл і Монтреальський університет, Монтреаль
  97. Yohanan Petrovsky-Shtern, Professor, Northwestern University, Chicago; Doctor honors causa, NaUKMA, Kyiv; Professor, Free Ukrainian University, Munich; Associate Fellow, Harvard Ukrainian Research Institute, Cambridge, Mass.
  98. Михайло Тяглий, Український центр вивчення історії Голокосту, науковий співробітник
  99. Myroslava Antonovych, керівник Центру міжнародного захисту прав людини, доцент
  100. Михайло Хміль, Народний депутат України 7-8 скликань, доктор економіки УВУ (Мюнхен, Німеччина).
  101. Alik Gomelsky, Writer, historian, blogger, member of Canadian Authors association.
  102. Аліна Хорошилова, Режисерка
  103. Тетяна Себта, історикиня, ст. наукова співробтниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАНУ
  104. Єхіель Фішзон, Співпрацівник Ізраїльського Інституту спадщини М. Бегіна
  105. Олена Заславська, Виконавчий директор СФУ
  106. Ганна Балакир, Кореспондент
  107. Оксана Юркова, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України
  108. Тарас Марусик, Заступник голови ТО перекладачів НСПУ, перекладач з французької, журналіст, громадський діяч
  109. Ігор Пілько, Виконавчий директор асоціації місцевих рад “Ради Львівщини”
  110. Катерина Листван, к.б.н., науковий співробітник ІКБГІ НАН України
  111. Наталія Хоменко, к.і.н., співробітник НАНУ
  112. Даниленко Віктор Михайлович, Історик, член-кор. НАНУ, зав. відділу в Інституті історіі Украіни НАН Украіни
  113. Георгій Манчуленко, політик, народний депутат України 2 – 4 скликань, підкорювач Північного полюсу
  114. Михайло Гутор, Завідувач архівним відділом Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр”, кандидат політичних наук.
  115. Ірина Терлецька, Перекладач
  116. Михайло Назаренко, літературознавець, к. філол. н., доцент інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка
  117. Надія Гончаренко, Історик, науковий співробітник Інституту культурології
  118. Генадь Побережний, геноцидознавець, дослідник Гарвардського інституту українознавства
  119. Андрій Никифоренко, старший викладач кафедри гуманітарних дисциплін, Донецький державний університет управління (м. Маріуполь)
  120. Наталія Вельбовець, Редактор, перекладач, публіцист
  121. Олена Оногда, кандидатка історичних наук, провідна наукова співпробітниця “Мистецький арсенал”
  122. Галина Хараз, Адміністратор та редактор сайтів “Бабий Яр – память и беспамятство”; та “Меморіальний музейний центр Голокосту євреїв Буковини”
  123. Василь Мустеца, Дослідник історії українського національно-вивольного руху ХХ століття на Буковині
  124. Володимир Старик, Голова громадської організації “Товариство “Український Народний Дім в Чернівцях””;
  125. Ірина Манжос, Кураторка Літературного целанівського центру
  126. Оксана Лесняк, Керівник бюро по Східній Азії журналу «Чорноморська безпека»
  127. Віктор Пушкар, Social Transformation Group, провідний науковий співробітник
  128. Галина Яворська, Доктор філологічних наук, професор
  129. Наталія Вельбовець, Провідний редактор Малої академії наук
  130. Оксана Головська, Викладач Коледжу геологорозвідувальних технологій КНУ імені Тараса Шевченка
  131. Любов Якубович, Старший мікробіолог
  132. Сергій МАРЦІНКО, Керівник ГО “БЛАГЕ ДІЛО”;
  133. Олена Лайкарі, Філософ, науковець
  134. Ольга Герасименко, журналістка католицьких медіа
  135. Юлія Графічний, дизайнер
  136. Ольга Мерзлякова, Координатор Руху Опору Капітуляції в Кривому Розі
  137. Олена Чмир, Доцент кафедри слов’янської філології КНУ імені Тараса Шевченка
  138. Лариса Кузьмішина, фахівець з публічних закупівель
  139. Олександр Місюра, Голова правління ГО “Порядок і достаток”
  140. Сергій Скарлат, Технічний директор ТОВ "Інжинірингові компанія “Б І С”;
  141. Сергій Чоповський, Фрілансер, виконавець студентських робіт з вищої математики, активіст від Руху опору капітуляції
  142. Олена Прохорова, Проджект менеджер
  143. Андрій Криськов, Завідувач кафедрою українознавства і філософії Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя, доктор історичних наук, доцент
  144. Лапій Федір, Доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика
  145. Ростислав Снісар, Інженер
  146. Володимир Шварцман, Волонтер
  147. Іван Монолатій, Історик, дійсний член НТШ, професор
  148. Віктор Буренков, молодший науковий співробітник
  149. Наталя Сентемон, Голова ГО “Етномайстерня Коло”
  150. Юлія Сократушко, Викладач філософії, директор ПОГ «Французський Альянс»
  151. Сергій Грабовський, старший науковий співробітник Інституту філософії НАНУ
  152. Тамара Вронська, доктор історичних наук, викладач Воєнно-дипломатичної академії імені Євгенія Березняка
  153. Ігор Савчак, ГО “Центр культурного менеджменту”
  154. Геннадій Єфіменко, Старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ
  155. Сергій Тихий, Журналіст, літератор, голова ГО
  156. Тамара Куцаєва, ГО “Культура заради майбутнього”
  157. Олеся Цимбал, громадська активістка
  158. Радь Тарас, політолог, громаських активіст
  159. Луцик Максим, Студент, Громадський Діяч
  160. Геннадій Корольов, Директор фонду «Душа України»
  161. Ігор Гармаш, Директор ГО “Центр мистецтв “Арт-Простір”
  162. Віталій Гедз, директор Макарівського районного історико-краєзнавчого музею
  163. Анатолій Бабинський, науковий співробітник ІІЦ Українського католицького університету
  164. Андрій Сайчук, Журналіст
  165. Олег Сінельніков, журналіст, прессекретар Держмолодьжитла
  166. Максим Литвиненко, журналіст Еспресо.TV
  167. Віктор Крупина, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України
  168. Юліана Кузнєцова, науковий співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України
  169. Володимир Кондзьолка, Директор Інституту міста Дрогобиса
  170. Рена Марутян, доцент НАДУ при Президентові України
  171. Юрій Федорик, Доцент кафедри історії та філософії Бердянського державного педагогічного університету
  172. Сергій Лавренюк, журналіст
  173. Мирослав Костирко, вчений секретар Інституту фізичної оптики імені О.Г. Влоха МОН України
  174. Борис Скуратівський, підприємець, журналіст
  175. Оксана Смеречинська, Асистент Національного університету «Львівська політехніка»
  176. Олександр Рибалко, FolkMore
  177. Петро Гуцал, Доцент ТНПУ , м. Тернопіль
  178. Олександр Бочечка, Заступник директора Інституту надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України,
  179. Дмитро Десятерик, журналіст
  180. Тарас Друм, рекламіст, учасник АТО
  181. Губіанурі Людмила, Директор літературно-меморіального музея М.Булгакова
  182. Дядик Віктор, К.м.н.,доцент кафедри інфекційних хвороб ДЗ ДМА МОЗ України
  183. Ірина Вавилова, доктор фіз.-мат. наук, зав. відділом ГАО НАН України, заст. головного редактора науково-популярного журналу “Світогляд”; НАН України, віце-президент Української астрономічної асоціації
  184. Ігор Скочиляс, Завідувач кафедри історії Українського католицького університету
  185. Максим Дядик, лідер ГО Українська латинка
  186. Богдан Огульчанський, священник, Православна Церква України
  187. Ігор Кулик, директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті
  188. Сергій Сингаївський, письменник, перекладач
  189. Сергій Фіца, офіцер запасу
  190. Галина Немировська, Редактор
  191. Ірина Климова, Зав. Музеєм Шолом-Алейхема (філія Музею історії Києва)
  192. Тетяна Козловська, Архітектор
  193. Катерина Кобченко, історикиня
  194. Галина Топілко, бухгалтер
  195. Олександр Шведкий, лікар, «внутрішньо переміщена особа» внаслідок російської агресії
  196. Верстак Богдана, Фотограф
  197. Микола міщенко, інженер
  198. Ірина Лазоренко, Викладачка
  199. Євгенія Комарова, пенсіонерка, волонтерка
  200. Артем Федорчук, історик
  201. Віталій Поліщук, журналіст
  202. Олена Левжинська, пенсіонер
  203. Віктор Александров, артист філармонії
  204. Тетяна Калашник, Пенсіонер
  205. Владислав Лебединець, Юрист
  206. Олена Кравченко, громадянка, пенсіонерка
  207. Людмила Цілик, Педагог
  208. Олена Лісовська, пересічна громадянка lisovska@gmail.com
  209. Григорій Тоболін, Дизайнер proteros33@gmail.com
  210. Володимир Бондар, Інженер
  211. Олег Муравицький, Дизайнер
  212. Юрій Кушнір, Адвокат
  213. Павленко Людмила, Начальник почтового відділеня
  214. Ярослав Сивак, Підприємець
  215. Лариса Кравченко, пенсіонерка
  216. Тищак Людмила, Інженер
  217. Вікторія Андрійчук, менеджер з продажу АН "Новобуд"
  218. Валентина Румянцева, Пенсионер
  219. Євгенія Борисова, Бухгалтер
  220. Ірина Мухіна, Домогосподарка
  221. Іван Кузьмук, Інженер АСУ ТП, Хмельницька АЕС
  222. Алла Ольшанська, Пенсіонер
  223. Анатолій Блух, Хужожник – вітражист
  224. Лаврів Ірина, Перекладпч
  225. Світлана Луппо, Психолог, кандидат психологічних наук
  226. Валерій Негматов, вчитель
  227. Oleg Koval, Аналітик
  228. Любов Медведєва, Пенсіонерка
  229. Ірина Ковальчук, пересічна громадянка
  230. Андрій Молчан, пенсіонер
  231. ЯРОСЛАВ ДУБОВИЧ, інженер-технолог
  232. Ольга Лімонова, Вчитель історії, м. Київ
  233. Андрій Сердюк, ІТ фахівець
  234. Наталія Борзова, науковий співробітник
  235. Ірина Герасимчук, інженер
  236. Володимир Дутко, пенсіонер
  237. Віталій Руденький, Аналітик
  238. Марія Заліпа, студентка
  239. Володимир Бабак, ФОП
  240. Катерина Шедель, Graphic designer
  241. Нецівка Олександр, Стyдент, громадський діяч
  242. Ірина Коваленко, м. Запоріжжя
  243. Яна Прокопчик, ФОП
  244. Елеонора Вітрова, Викладач
  245. Зубко Аліса, перекладачка
  246. Станіслав Нікольський, військовий пенсіонер
  247. Христина Стебельська, Менеджер
  248. Дмитро Лукін, бібліотекар у Науковій бібліотеці ім. М.Максимовича КНУ ім. Т.Шевченка
  249. Юрій Галкін, інженер
  250. Юрій Бурсевич, приватний підприємець
  251. Наталія Жуйкова, Вчителька
  252. Оксана Антощенко, економіст
  253. Олена Сошина, програміст
  254. Білявський Володимир, програміст
  255. Оксана Скачко, інженер
  256. Веніамін Білявський, пенсіонер
  257. Сергій Авраменко, Столяр
  258. Володимир Наумчик, Тимчасово не працюючий
  259. Андріана Ємчук, Вчитель
  260. Юрій Сеник, Електромонтер
  261. Олексій Черкашин журналіст
  262. Юрій Попов, Науковець. д.б.н., директор Центру “Довголіття”
  263. Геннадій Єфіменко, Старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України,
  264. Соломія Гребеняк, Студентка
  265. Taras Romaniuk, Вчитель історії та правознавства
  266. Наталя Ларіонова, Викладач
  267. Тетяна Полянська, Інженер-програміст
  268. Ігор Ткаченко, пенсіонер
  269. Костянтин Щербін, Інститут фізики НАН України
  270. Михайло Мартиненко, Історик, волонтер
  271. Вікторія Яременко, історик
  272. Костянтин Пантелей, Капелан у пенітенціарній установі
  273. Володимир Давиденко, Художник
  274. Юрій Рябченко, науковий співробітник Інституту фізики напівпровідників НАН України
  275. Анна Гнилицька, фермерка
  276. Павло Гінтов, Піаніст
  277. Дегтярьова Марина, бухгалтер
  278. Елла Ситник, вчитель
  279. Світлана Харитонова, Вчитель
  280. Катерина Храмець, Учитель
  281. Роман Ленчовський, соціолог
  282. Анна Андрес, Доцент
  283. Ігор Лозбяков, Методист
  284. Леонід Вайденфельд, Менеджер
  285. Ліля Дубінська, дитячий та сімейний психолог
  286. Василь Петрик, архітектор, доцент Національного університету “Львівська політехніка”;
  287. Біляна Свенцицька, Бухгалтер
  288. Тетяна Дендюк, Пенсіонер
  289. Юлія Половинчак, директор Національної юридичної бібліотеки НБУВ
  290. Галина Цапяк, фінансист
  291. Юлія Махінчук, ФОП
  292. Anastasiia Liubarska, Кінематографіст
  293. Олександр Iванов, Фiнансист
  294. Дмитро Гельгар, Інженер
  295. Надія Антонова, Пенсіонерка, донедавна співробітник Інституту фізики НАНУ
  296. Іван Монолатій, Історик
  297. Аліна Грудзинська, ТОВ Інкомсервіс, програміст
  298. Oleksandr Mykolaiovych, Sergiienko Підприємець, дизайнер.
  299. Вадим Швидкий, Оперний та концертний співак
  300. Колосова Світлана Михайлівна, Пенсіонерка
  301. Михайло Гершензон Архітектор, старший викладач НАОМА
  302. Петро Бондарчук, історик-науковець
  303. Ірина Ткаченко, Кандидат історичних наук, доцент
  304. Рябцев Георгій, Директор ПОГ ЛТМ
  305. Іванна Ломака, Вчитель
  306. Світлана Шліпченко, ГО “Центр урбаністичних студій”
  307. Надія Дереш, Кондитер
  308. Михайло Джус, економіст
  309. Ірина Музичук, волонтер в “Музей-архів преси”;
  310. Єфим Рудинштейн, пенсіонер
  311. Надія Демич, Вчителька
  312. Tatyana Shevchenko, architector
  313. Анна Зозуля, Психотерапевт
  314. Віра Шелест, культурменеджерка, журналістка
  315. Володимир СЕМИГАЙЛО, Лікар
  316. Леся, Керівник гуртка
  317. Іван Терещенко, ФОП
  318. Любов,пенсіонер
  319. Людмила Яніцька, Менеджер
  320. Дмитро, Вчитель
  321. Марк Бєлорусець, вільний перекладач з німецької та української
  322. Костянтин Романовський, небайдужий громадянин України
  323. Петро Тима, Голова Об’єднання українців Польщі
  324. Анна Боровицька, Економіст
  325. Олена Бродська, Економіст
  326. Марьяна Жагло, Громадянин, патріот.
  327. Олена Голуб, працівник культури, лауреат премії імені Василя СТУСА
  328. Олена Гонтар,Підприємець
  329. Микола Мележик, Військовий пенсіонер.
  330. Oksana Gedz, Domogospodarka
  331. Юрій Солодовник, Громадянин України
  332. Надія Баріда, викладач університету
  333. Юрій Мороз, Юрист, військовослужбовець
  334. Олена Дубовенко, Тех. дізайнер
  335. Євген Баран, Заслужений працівник культури України
  336. Сергій Коган, Письменник
  337. Віктор Міхалчук, Психолог
  338. Тимченко Олексій, Підприємець
  339. Максим Черкаський, Громадянин України
  340. Юлія Гордійчук, юрисконсульт
  341. Олег Кіфчук, Будівельник
  342. Мар’ян Лунів, Художник
  343. Олексій Мельничук, Президент, Донецький християнський університет
  344. Віктор Сердулець, Голова Центрального проводу ВО Тризуб ім. С. Бандери
  345. Валерій, Головний модельєр-конструктор
  346. Володимир В’ятрович, народний депутат України
  347. Антон Демешко, Підприємець
  348. Максим Яременко, Історик, Національний університет “Києво-Могилянська академія”
  349. Микола Савка, Безробітний
  350. Наталія Шкнєєва, Програмний менеджер
Ольга Мельник, музейниця

Олег Більський, Громадянин

Максим Руденко, Кінорежисер

Світлана Довгань, студентка НаУКМА

Володимир Куделя, студент НаУКМА

Єгор Бережний, Студент

Лариса Ясинська, зав.бібліотеки

Євген Кулішенко, Дизайнер, студент

Георгій Глушков, студент

Глiб Пархоменко, Програмiст, студент

Орест Довгань, Студент

Інга Шепковська, художниця

Світлана Баранюк, пенсіонер

Валентина Крамаренко, Аспірантка, фахівчиня з педагогіки, викладачка

Богдан Тимчак, Художник, вчитель

Ільчишина Тетяна, Вчитель

Тетяна Пастушенко, старша наукова співробітниця Інституту історії України НАН України

Ігор Кальченко, Системний адміністратор

Ірина Загребельна, Завідувачка Борозенською сільською бібліотекою

Татьяна Павленко, Домогосподарка

Рома Рябчун, Студент кафедри історії Києво-Могилянської академії

Юрій Виноградов, Студент юридичного факультету

Михайло Петя, Студент

Євген Ульянюк, Пенсіонер

Кшися Федорович, ветеранське видавництво Дім Химер, SMM

Інна Кузнєцова, вчений секретар Інституту культурології НАМ України

Тарас Іванов, Студент-економіст

Марта Шевченко, редактор ПАТ НСТУ

Дмитрий Харченко, Студент

Бойко Данило, Студент

Анатолій Бачурський, Пенсіонер

Микуляк Ярослав, Студентів

Ірина Гавриленко, Студентка Національного Університету “Києво-Могилянська Академія”

Валентина Піскун, завідувачка відділом джерелознавства новітньої історії України ІУАД ім.М.С. Грушевського НАН України

Андрій Гонтовий, Громадянин України, ФОП

Олексієнко Олександр, Керівник

Бейгельзімер Марк, кандидат економічних наук

Сергій Малиш, Громадянин України

Інна Старовойтенко, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України

Tetyana Dzyadevych, Visiting Professor of Slavic Studies, New College of Florida

Віра Мазурок, Завідувач аспірантури

Марина Мацюк, Дизайнер

Vlad Matsyuk, Engineer

Олександр Єрємєєв кандидат політичних наук, старший викладач кафедри політології НаУКМА

Людмила Дюдя, методист відділу спортивного туризму та краєзнавства КЗ КОР “Центр творчості дітей та юнацтва Київщини”;

Ганна Рудик, Заступниця директорки Музею Ханенків

Олег Курило, Інженер

Анатолій Стельмах, Водій

Артем Коломієць, Менеджер

Тетяна Липська, інженер з охорони праці

Багненко Костянтин Федорович, Військовий пенсіонер

Євген Рябко, ФОП

Радецька Ольга, Громадянка України

Олена Каганова, Тимчасово не працює

Вікторія Джус, службовець

Вікторія Цибульська, Письменниця

Оксана Булгакова, Історик

Віктор Світайло, Голова ОУН(д)

Микола Воробей, Перекладач

Леонід Лавренов, Пенсіонер, киянин

Анатолий, Пенсионер

Ященко Людмила Олександрівна,технічний дизайнер

Шевченко Юрій Сергійович, садівник

Kryshtak Denys, громадянин України

Світлана Додончо, ФОП

Oleksandra Klusenko, Software Developer

Світлана Чорна, юрист

Москаленко Вадим, Майстер

Ganna Terpylovska, Домогосподарка

Вікторія Гловацька, Бренд менеджер

Роман Скасків, Пенсіонер

Юлія Попова, Домогосподарка

Руслан Максимов, юрист

Уляна Дзера, Громадянка України

Ігор Голубєв, Лікар

Данило Данилейко, Громадянин

Володимир Федотов, Голова громадської організації “Товариство культурної спадщини “Заслав’є”

Болюх Марія, Домогосподарка

Олександр Фоменко, Режисер

Анна Колеснікова, Приватний підприємець

Андрій Симоненко, Коваль

Оксана Шевчук, Підприємець

Список доповнюється.
Станом на 17 жовтня заяву підписало ще 1100 осіб
Опубліковано Пряма мова.