У Варшаві вшосте відбувся кінофестиваль «Ukraїna!»

fest1-1536x1025

12-18 листопада у Варшаві вшосте відбувся кінофестиваль «Ukraїna!». У центрі польської столиці в «Кінотеці» Палацу культури і науки всі, кого цікавить сучасне українське кіно, мали нагоду переглянути одні з найкращих фільмів за останній рік.

У програмі були «Носоріг» (режисер – Олег Сенцов), «Я працюю на цвинтарі» (Олексій Тараненко)», «Stop-Земля» (Катерина Горностай), «Погані дороги» (Наталія Ворожбит), «Із зав’язаними очима» та «Моя війна» (Маша Кондакова) та інші. Показали кілька знакових кінокартин попередніх років – «U311 Черкаси» і «Земля блакитна, ніби апельсин», а також класику українського кінематографу – стрічку Юрія Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою». Цей фільм обрали з нагоди 80-ліття від дня народження актора Богдана Ступки, який зіграв у ньому одну з головних ролей. Окрім цього, глядачі могли побачити добірку короткометражок, була представлена дитяча програма, дискусії, зустрічі з акторами і режисерами.

«Провідним для цьогорічного фестивалю стало слово “присутність”. Для мене особисто воно значить щораз виразніше присутність українців у Польщі, співбудування, співтворення цієї країни. Але також це – дедалі більша помітність українського кіно в Польщі та на світі. Українські фільми показують на престижних фестивалях, вони отримують важливі нагороди. Я маю на увазі передусім стрічку «Атлантида», яку ви вже мали нагоду побачити, а також роботу «Із зав’язаними очима», яку покажуть цьогоріч», – зазначила журналістка Яна Стемпнєвич. Вона вела церемонії відкриття і закриття разом зі своїм колегою Артуром Заборським.

«Як завжди, сьогодні вранці я панікувала, що не буде глядачів: через пандемію або ж тому, що всі виїхали на „довгі вихідні”. Але вигляд зали, де заповнено майже 75% місць, дуже приємний для мене. Тим більше, що серед аудиторії бачу своїх друзів, приятелів фестивалю, тому дуже дякую, що ви з нами вже шостий раз, – зазначила директорка фестивалю Беата Бєронська-Лях. – Я завжди маю відчуття, що українське кіно треба промувати, що не всі знають, яке воно, що у нас багато роботи. Але те, що вже є – це добре!».

Відкрив подію фільм Олега Сенцова «Носоріг». Режисер приїхав до Варшави на показ разом із кількома акторами. Світова прем’єра картини відбулася раніше на Міжнародному кінофестивалі у Венеції.

Олег Сенцов є своєрідним символом фестивалю, адже впродовж його перебування у російській в’язниці організатори привертали увагу громадськості до цього політичного ув’язнення, збирали кошти на підтримку режисера, вимагали його звільнення.

«Я вам дуже дякую: усім друзям, активістам, тим, хто підтримував акцію зі звільнення мене і інших політичних в’язнів. Я це все бачив і знав. Могло здаватися, що така боротьба не може увінчатися успіхом, адже Путін не відпускає своїх в’язнів, але, як бачите, – я тут, вдалося. Усі разом ми можемо робити великі речі. Але Путін не здається, він і далі продовжує боротьбу, і не лише проти України, а проти всієї Європи. Як-от те, що він зараз робить у Білорусі: біженці – це штучна історія, щоби впливати на Польщу і ЄС. Україна вже восьмий рік тримається. І тільки разом із поляками, з європейцями ми можемо вистояти проти цієї навали», – підкреслив режисер.

«Зараз ви побачите фільм “Носоріг”, робота над яким почалася ще 10 років тому. Він пройшов довгий шлях. Це дуже важке, іноді жорстоке кіно: про 90-ті роки, про період кримінального «безпрєдєлу» (беззаконня, – ред.), який був в Україні. На щастя, він закінчився. Але говорити про це треба, оскільки цей час дуже на нас вплинув», – додав Сенцов.

fest5Директорка фестивалю Беата Бєронська-Лях з послом України в Польщі Андрієм Дещицею

Фестиваль розростається: і в контексті фільмів, і міст, де проходять покази, і в контексті глядачів та волонтерів.

«Спочатку волонтерами були лише українці: переважно з України, але також і з Польщі. Впродовж останніх двох років ситуація змінилася. Тепер, наприклад, в нашій команді, мабуть, половина – це  поляки», – розповідає багаторічна волонтерка фестивалю Уляна Дрижак. Вона зазначає, що і серед аудиторії помічає дедалі більше поляків. «А ще мене вразила одна глядачка. Це жінка середнього віку. Мабуть, приїхала сюди на роботу. Я помітила, що вона ходить на кожен показ. Підходжу, питаю, як їй фільми, і додаю, що вона тут дуже часто буває, це тішить. І та жінка з таким спокійним достоїнством мені відповіла: я весь рік не дивлюсь кіно, а коли починається фестиваль „Ukraїna”, купую квитки на всі покази», – додає волонтерка.

Вже другий рік поспіль Український інститут є партнером кінофестивалю. Також підтримує його Посольство України. На відкритті події вітання його очільника Андрія Дещиці показали в записі, натомість на закритті він був присутній особисто. Тоді ж гості заходу подивились стрічку «Погані дороги» Наталії Ворожбит.

Також упродовж фестивального тижня глядачі могли обирати найкращу роботу. Нею стала «Моя війна» Маші Кондакової.

fest4-1536x1152Ведучі події Яна Стемпнєвич та Артур Заборський разом з директоркою фестивалю Беатою Бєронською-Лях

З 11 по 21 листопада фільми можна було дивитися онлайн. Захід пройшов також у найбільших польських містах: Катовицях, Познані, Любліні, Кракові, Ґожові-Великопольському, Лодзі, Торуні, Вроцлаві, Ґданську, Білостоці.

Фото – з фейсбук-сторінки фестивалю.

Авторка –

Джерело: Наше Слово, Варшава

 

Опубліковано Культура.