Росія намагається розбалансувати ситуацію у світі

Росія прагне до розбалансування сил у світі і Україна у цьому процесі є лише одним із елементів. Про це Вадим Черниш, ексміністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, голова Керівної Ради Центру “СЕНСС” сказав в ефірі телеканалу «Прямий».

Про те, як Росія намагається посилити свій вплив у світі

На думку Вадима Черниша, західні партнери не так бачать ситуацію в Україні, як ми. Ми дивимось на події з боку відносин України і Росії, а вони дивляться на глобальну карту.

Наприклад, те, що РФ вчинила з Україною, вона робить зараз і з Лівією. 14 літаків прибули в Сірію, там їх перефарбували і переправили в Лівію. Командування США відслідкувало це з супутників, зазначалось, що це було здійснено для підтримки приватної військової компанії Вагнера, яка оперує зараз в Лівії. РФ також використовує і тут знайомі нам економічні методи.

Згадайте, як надруковану нібито лівійську валюту знайшли в літаку на Мальті і потім з’ясувалось, що надрукували її на фабриці «Госзнака» в Москві. Тобто росіяни намагаються реалізувати всі можливості для свого впливу в світі, наприклад, використовуючи належні їм військові бази по всьому світу. Це так звана теорія балансу сил.

РФ намагається розбалансувати ситуацію в світі, і Україну тут один з елементів «для торгів» виставляють. Так, нам це болить, бо це наша країна і наша доля, однак на загальній шахівниці в світі росіяни намагаються робити розбалансування в різних куточках світу.

Глобальне протистояння США-Китай-Росія

Класичною для теорії балансу сил є ситуація з США, Китаєм та Росією. З наукової точки зору, багатополярний світ має свої закономірності. Деякі експерти говорять, що завтра, мовляв, Китай стане потужнішим, ніж США. Однак, завтра цього не буде, бо є як мінімум 3 компоненти, за якими він мав би випередити США, серед них військовий та економічний. В цьому контексті можна говорити також і про дипломатію і про «м’яку силу». До речі, щодо «м’якої сили», США через внутрішню ситуацію в країні зараз її втрачають в контексті позиціювання себе як демократичної правової держави – зникає довіра, мовляв, США весь світ вчить як потрібно робити, однак самі так не роблять. Тож по Китаю, дійсно, він нарощує свою потугу в світі по військовому та економічному компоненту, але щоб наздогнати США йому потрібно ще багато часу, можливо буде легше з економічним компонентом.

Зараз ситуація в світі розвивається таким чином, що формується модель глобального протистояння між державами – вона може бути двополярна чи триполярна – і тут Росія намагається стати третім полюсом. В триполярних моделях світ стає нестабільним – кожен з гравців починає між собою взаємодіяти, створюючи гнучкі союзи, наприклад, такий союз зараз спостерігається по Сирії, такий союз може утворитись і по ситуації в Україні, але цього б не хотілося.

Який вектор обрати Україні?

Україна у цій ситуації безсумнівно має обрати європейський та євроатлантичний вектор, тому що це єдина система, яка заснована на цінностях. Тобто в цій системі є рамки і більше гарантій, що від союзника не відмовляться чи будуть постійно змінювати. Тут часто апелюють і наводять приклад ситуації з Будапештським меморандумом, однак з цього приводу я розмовляв з колишнім послом Великої Британії в Україні і вона говорила, що в Парижі під час підписання кліматичної угоди, вони намагались зібрати представників країн-підписантів Будапештського меморандуму, щоб обговорити події в Україні, однак представник Росії – Лавров – відмовився прийти на таку зустріч. Більше того, ефективність Будапештського меморандуму теж викликає багато питань, оскільки механізм його імплементації в разі порушення є недосконалим і передбачає знову ж таки консультації.

Але є інші приклади взаємодії – позитивні – це спеціальні відносини США і Польщі, що відображається навіть у візовому режимі – полякам надається спрощений в’їзд до США на відміну від, наприклад, громадян Франції чи Німеччини. Це вказує на особливі відносини з США. Тому Україна має наростити свою потужність і стати цікавою як союзник на міжнародній арені. І тут йде мова не лише про військову потужність, але й про розвідувальну діяльність – у нас дуже багато російськомовних людей, які можуть бути залучені, Україна має хороші логістичні можливості, тому ми можемо дуже багато зробити. Для прикладу, якби Україна зробила ставку на гіперзвукові ракети, то така ракета на відносно невеликій відстані може створювати для РФ більшу загрозу, ніж ядерна зброя, яка знаходиться десь далеко. Тобто Україна має багато того, що можна розвивати і підвищувати сукупну силу держави.

censs

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа