Російський неонацизм як джерело війни (доповідь в ОБСЄ)

Тривала агресія Російської Федерації проти України

Заява посла місії США при ОБСЄ Майкла Карпентера

до Постійної ради, Відень

23 червня 2022 року

Переклад: Валерій Степаненко

russ-nazi

Протягом чотирьох місяців ми намагалися в цій Раді скласти каталог звірств Росії в Україні, добре знаючи, що публічно доступна інформація є, на жаль, лише часткою повного масштабу жахливих звірств, які, ймовірно, будуть розкриті пізніше. Звірства, які ми обговорювали на цій Раді і які були описані Московською Місією з встановлення фактів, просто відразливі. Ми всі інстинктивно сахаємося лише при згадці про них. Вони були засуджені на цій Раді. Слова Франкліна Делано Рузвельта знову звучать сьогодні, коли він сказав: «Ми об’єдналися з однодумцями, щоб захистити себе у світі, якому серйозно загрожує гангстерське правління».

Пане Голово, ми також викрили очевидну і безглузду брехню про те, що єврейський і російськомовний президент України є нацистом. Ми дуже чітко показали, що термін «нацист» у використанні російських чиновників є просто кодовим словом для позначення кожного, хто виступає проти варварської війни Росії проти України. Багато хто в цій Раді говорив про символи Z, камери тортур, фільтраційні табори, сексуальне насильство, перевиховання та примусове переміщення цивільного населення. Але ми ще не повністю обговорили поширення ультраправого екстремізму та ультранаціоналізму, а точніше неонацизму, серед російських сил і їх підопічних.

Жорстокості не відбуваються природно або спонтанно. Повністю зневажливе і нелюдяне ставлення такої великої кількості російських солдатів до людей похилого віку, жінок і дітей в Україні є прямим результатом підживлення її військами брехні про Україну та її народ і насадження ультранаціоналістичних і дегуманізуючих ідей серед її військ. Така ідеологія вже давно пропагується всередині Росії та втілюється доморощеними ультраправими екстремістськими угрупованнями.

Пане Голово, цей ультраправий ультра-націоналізм фактично культивується як інструмент війни. Багаторічна підтримка Кремлем насильницьких ультраправих екстремістських груп і його мета знищити й підпорядкувати Україну – це дві сторони однієї медалі. Ми бачимо розгул ненависті, що заперечує існування України як незалежної нації – риторику з відтінком жорстких російських націоналістичних відтінків, яка живить внутрішній наратив, який підкреслює колективістський, племінний світогляд. Ультранаціоналістичний порядок денний Кремля також іноді перетворювався на підтримку неонацистських груп, які на міжнародному рівні спрямовані на дестабілізацію демократичних країн.

Зв’язки між російською державою та неонацистськими рухами по всій Європі є широкими та добре задокументованими, і багато з цих відносин ілюструють явний зв’язок із війною Росії проти України. Буквально минулого тижня, 15 червня, Міністерство фінансів США визнало одного такого неонациста – Антона Туліна – як підготовленого глобального терориста. Тулін, громадянин Швеції, був одним із трьох чоловіків, які брали участь у неонацистському Північному Руху Опору, яких у 2017 році засудили за участь у вибуху бомби у центрі для біженців у Гетеборзі, Швеція. Шведські слідчі з’ясували, що Тулін та ще один його спільник проходили в Санкт-Петербурзі підготовку з користування зброєю у російському воєнізованому угрупованні “Партизан”, яке проводить такі курси від імені ультранаціоналістичної організації під назвою «Російський імперський рух», яка палко підтримує вторгнення Росії в Україну. У квітні 2020 року «Російський імперський рух» був визнаний Державним департаментом США спеціальною глобальною терористичною організацією за навчання здійснення терористичних актів. Незважаючи на всеосяжний розгін груп громадянського суспільства по всій Росії, «Російський імперський рух» продовжує діяти.

За даними німецьких ЗМІ, кілька членів німецьких неонацистських груп «Третій шлях» і «Молоді націоналісти» також пройшли навчання в таборі «Партизан» під Санкт-Петербургом. За повідомленнями ЗМІ, члени неонацистських рухів в інших європейських країнах, включаючи Данію та Словаччину, також пройшли воєнізовану підготовку в Росії.

Крім того, Кремль сприяє розвитку ультраправої інформаційної екосистеми, що складається з російських ультранаціоналістів і медіа-платформ, чия пропаганда безпосередньо живить неоімперський наратив Кремля, який прагне підкорення та русифікації України. Geopolitica.ru є однією з таких платформ російських ультранаціоналістів для поширення дезінформації та пропаганди, спрямованої на європейську та іншу аудиторію. Geopolitica.ru надихнув російський фашист Олександр Дугін. У 2015 році Сполучені Штати наклали на Дугіна санкції за «активне» вербування «осіб з військовим і бойовим досвідом для боротьби від імені самопроголошеної Донецької Народної Республіки». Іншим російським розповсюджувачем агресивної ультраправої антизахідної пропаганди є «Kaтехон», московський так званий «мозковий центр», який має чіткі зв’язки з російською державою та російськими спецслужбами. Крім того, «Стратегічний культурний фонд» – це онлайн-журнал, який веде Служба зовнішньої розвідки Росії і є тісно пов’язаним з Міністерством закордонних справ Росії. Однією з його основних тактик є публікація маргінальних мислителів і прихильників теорії змови в західних країнах, надаючи їм ширшу платформу.

Ці ненависницькі ультраправі платформи тісно пов’язані одна з одною, а також з російським урядом. Леонід Савін, головний редактор Geopolitica.ru, раніше був головним редактором «Kaтехон» і, як повідомляється, є членом Військово-наукового товариства Міністерства оборони Росії. Дугін є соратником спонсора «Катехону» Костянтина Малофєєва, який також заснував «Царьград ТВ», що випускає ультраправу дезінформацію. За повідомленнями ЗМІ, Малофєєв був довіреною особою для кремлівських ультраправих операцій впливу в Європі, спонсорував зустрічі та конференції ультраконсервативних партій, а також безпосередньо фінансував політиків і тих, хто формує думку тих, що критикують ліберальні цінності та підтримують політику Кремля. Сполучені Штати запровадили санкції щодо Малофєєва в 2014 році як «одне з основних джерел фінансування росіян, які пропагують сепаратизм у Криму», і за фінансування «сепаратистської діяльності на сході України». З лютого 2017 року «Катехон» очолив Михайло Якушев, чия кар’єра включала роботу у фонді, яким керує колишній офіцер КДБ і колишній директор Російських залізниць, тісно пов’язаний з Кремлем, Володимир Якунін. Якунін, який також потрапив під санкції Сполучених Штатів за причетність до російського вторгнення в Україну в 2014 році, допоміг створити в Берліні «мозковий центр» «Діалог цивілізацій», відомий поширенням ультраправої пропаганди Кремля.

Пане Голове, ультранаціоналістичні ідеології призвели до смерті десятків мільйонів людей у ​​ХХ столітті. Вони призвели до геноциду та масштабних руйнувань на європейському континенті. Незважаючи на це, Росія продовжує розгортати ультраправий ультранаціоналізм на службі підкорення України та на службі підтримки неонацистських та крайньо правих націоналістичних рухів у всій Європі, спрямованих на дестабілізацію та повалення демократії. Росія давно хотіла обговорити неонацизм у цій Раді, розмахуючи цю тему як загрозу. Ультраправий ультранаціоналізм фактично присутній в регіоні ОБСЄ, і ми повинні чітко говорити про те, хто і з якою метою його підтримує.

https://osce.usmission.gov/therussianfederationsongoingaggressionagainstukraine-15/

Опубліковано Аналітика, Головне.