17 жовтня 2017 р. у Верховній Раді України стартувала просвітницька акція Міжнародного інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» – відкриття мультимедійної виставки «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра», метою якої є поширення знань про СКУ та популяризація його діяльності серед широкого кола громадськості.
Презентація виставки у Верховній Раді України відбулася за підтримки Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції, зокрема завдяки сприянню Голови підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Оксани Юринець.
Окрім команди МІОКу, серед інших учасників офіційного відкриття були Голова Світової комісії з відзначення 50-ліття СКУ Ірина Мицак, Генеральний секретар СКУ Стефан Романів, директор Українського Національного Інформаційного Сервісу (УНІС) Українського Конгресового Комітету Америки Михайло Савків, голова Комітету ВРУ у закордонних справах Ганна Гопко, голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення і контролю за діяльністю дипломатичної служби Комітету ВРУ у закордонних справах Борис Тарасюк, директор Представництва СКУ в Україні Сергій Касянчук, директор Центрального державного архіву зарубіжної україніки Ірина Мага, головний архівіст Центрального державного архіву зарубіжної україніки Надія Лихолоб.
Відкриваючи цей захід Оксана Юринець зазначила: «Світове українство – наш надійний тил за кордоном. СКУ є найавторитетнішою українською організацією у світі. Це той 20-мільйонний тил українців за кордоном, на який завжди можна спиратися і розраховувати у будь-якій ситуації. Це – 20 мільйонів народних дипломатів та адвокатів України у світі». Народний депутат також нагадала, що цього року у Верховній Раді вже відбулася низка заходів, присвячених 50-літтю СКУ, зокрема, спільні слухання Комітету у закордонних справах та Комітету з питань європейської інтеграції ВРУ.
Після офіційного відкриття відбувся брифінг, під час якого Андрій Яців наголосив: «Ми показуємо, як Україна має працювати зі світовим українством та важливість підтримання нашою державою зв’язків із координаційною надбудовою української діаспори – Світовим Конґресом Українців. Ми хотіли б щоб тут, у Верховній Раді, народні депутати побачили цю важливу роботу СКУ та у майбутній своїй законодавчій діяльності підтримували Світовий Конґрес Українців».
Після успішного старту проекту мандрівної мультимедійної виставки «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра», який відбувся 17 жовтня 2017 р. в Києві у приміщенні Верховної Ради України, виставка «помандрувала» до мальовничої Полтави.
18 жовтня 2017 р. у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського за сприяння директора музею Олександра Борисовича Супруненка відбулася презентація мультимедійної виставки про історію та діяльність Світового Конґресу Українців, створеної Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» з нагоди відзначення п’ятдесятилітнього ювілею СКУ.
Презентація відбулася за підтримки Полтавської обласної державної адміністрації та Світового Конґресу Українців у рамках Всеукраїнської просвітницької акції з нагоди 50-ліття СКУ.
Урочисто відкрив презентацію виставки вітальним словом Володимир Дмитрович Годзенко – заступник директора з обліку і збереження музейних цінностей Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, який наголосив на важливості поширення знань про Світовий Конґрес Українців та популяризації діяльності СКУ серед широкого кола громадськості Полтавщини, яка з давніх часів виступає колискою українства.
Серед присутніх на презентації мультимедійної виставки були: Микола Георгійович Кульчинський, український політик, народний депутат ВР України чотирьох скликань, голова Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта», представники Полтавської обласної державної адміністрації, викладачі та науковці полтавських ВНЗ, студентська та учнівська молодь, а також активна громадськість Полтавщини.
З вітальним словом до запрошених гостей звернувся заступник директора МІОКу Андрій Романович Яців, який розповів про Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою, про співпрацю МІОКу зі світовою українською спільнотою, а також про низку заходів, які були проведені впродовж 2017 року та присвячені відзначенню 50-ліття СКУ, зокрема про Дні української діаспори у Львові тощо.
Детальну інформацію про провідні напрями роботи та реалізовані проекти Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою представила старший науковий співробітник Оксана Романівна П’ятковська. Звертаючись до молоді та представників громадськості, вона закликала долучатися до поширення інформації про історію та діяльність Світового Конґресу Українців – найавторитетнішої української організації у світі, а також до участі у просвітницьких проектах, спрямованих на співпрацю зі світовим українством.
Про саму виставку, її структуру та ідею створення розповів автор Проекту, заступник директора МІОКу Андрій Яців. Він презентував матеріали виставки, у яких висвітлено історію та діяльність Світового Конґресу Вільних Українців (1967–1993 рр.) та Світового Конґресу Українців (1993–2017 рр.), представлено найвагоміші проекти СКУ, подано біографії відомих діячів СКУ та української діаспори, унікальні архівні документи, історичні фотографії та відеофільми.
Юрій Васильович Марусик, молодший науковий співробітник МІОКу, представив два просвітницькі проекти Інституту, реалізованих у рамках відзначення 50-ліття СКУ: «Цитати про значення та діяльність СКВУ та СКУ», а також «Молодь про Світовий Конґрес Українців», які стали структурним мультимедійним доповненням виставки. Усі присутні мали змогу переглянути відеоролики, які розкривають основні напрями діяльності СКУ.
Так як проект «Молодь про Світовий Конґрес Українців» був створений студентами-журналістами Національного університету «Львівська політехніка», то логічним завершенням Презентації виставки стало вручення іменної подяки від імені Світового Конґресу Українців студентці 3 курсу Ксенії Янко, яка є родом із Полтави. І хоча подяку довелося вручати її бабусі, Валентині Кирилівні, це ні в якому разі не применшило важливості того моменту, що до такого роду просвітницьких проектів варто залучати молодь з усієї України.
На завершення Андрій Яців виголосив подяки директорові та працівникам Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, представникам Полтавської обласної державної адміністрації, а також усім присутнім полтавчанам, які виявили бажання ознайомитися з мультимедійною виставкою про Світовий Конґрес Українців.
P.S. Особливу подяку хочеться виголосити Інні Болокан, завідувачу Науково-дослідного експозиційного відділу народознавства Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, за безпосередню підтримку в усіх організаційних моментах, а особливо за гостинність та ознайомлення учасників Проекту мандрівної виставки з багатством історичних та культурних пам’яток Полтавського краю.
19 жовтня 2017 р. у Дніпровській центральній міський бібліотеці МІОК презентував мультимедійну виставку «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра». Захід був організований за підтримки Дніпровської міської ради, зокрема Департаменту гуманітарної політики.
Відкриваючи подію, заступник директора МІОК Андрій Яців зазначив: «Нам дуже приємно презентувати цю виставку в Дніпровській центральній міський бібліотеці, тому що ми знаємо, що це заклад, який надає знання десяткам тисяч українцям. Бібліотека сучасна, сюди приходить молодь. Тому тут ми презентуємо проект, який розповідає про незнані сторінки української історії, що творилася за межами України, а саме – історію української діаспори загалом та діяльність Світового Конґресу Українців зокрема».
Заступник начальника управління молоді, позашкільної освіти та національно-патріотичного виховання Дніпровської міської ради Лариса Ковальчук наголосила, що «це є велика честь для Дніпра приймати цю виставку і в такий спосіб долучитися до відзначення 50-ліття найпотужнішої організації української діаспори». «Цей захід є надзвичайно важливий саме для жителів східних областей, насамперед молоді, як засіб національно-патріотичного виховання, адже він дає можливість привернути увагу до яскравих сторінок історії української діаспори та її боротьбу за незалежність України, а в сучасних реаліях – за її територіальну цілісність», – зазначила Лариса Ковальчук.
Учасники презентації з великою цікавістю переглянули не лише саму виставку, але й відеоролики про діяльність СКУ, гуманітарні ініціативи цієї організації та її сприяння євроінтеграції України, яку підготували студенти Львівської політехніки з нагоди 50-ліття СКУ.
На завершення презентації заступник директора Дніпровської центральної міської бібліотеки Наталія Шелест висловила сподівання, що виставка ще повернеться в Дніпро на більш довгий термін, а також запевнила, що бібліотека може стати тим просвітницьким майданчиком, який об’єднає відвідувачів різних вікових категорій для вивчення та розуміння досягнень світового українства.