22 грудня – день народження відомої української письменниці Марка Вовчка – росіянки Марії Вілінської, яка стала класиком української літератури. Марія вивчила українську мову і завдяки своєму літературному таланту збагатила українську літературу жанрами соціально-проблемного оповідання („Козачка“, „Одарка“, „Горпина“, „Ледащиця“, „Два сини“), баладного оповідання („Чари“, „Максим Гримач“, „Данило Гурч“), соціальної повісті („Інститутка“), психологічного оповідання й повісті („Павло Чорнокрил“, „Три долі“), соціальної казки („Дев’ять братів і десята сестриця Галя“), художнього нарису („Листи з Парижа“).
М. Вовчок також писала твори для дітей. Зокрема казки „Девять братів та десята сестpиця Галя“ та „Ведмідь“, історичні повісті для дітей „Кармелюк“, „Невільничка“, „Маруся“. Повість «Маруся» ще за життя Марка Вовчка здобула широку славу за кордоном, перекладена кількома європейськими мовами, відзначена премією Французької академії. З творчістю Марка Вовчка зросла міжнародна роль української літератури
М. Вовчок пов’язала своє життя з Кабардино-Балкарією, де знайшла свій останній притулок (10 серпня 1907 р.). У Нальчику встановлено пам’ятник Марку Вовчку, працює меморіальний дім-музей.
Українського цвіту по всьому світу. В Нальчику діє Національний культурний центр «Дніпро». Слово Дніпро є одним із знакових символів України. При цьому слові в уяві зразу ж зринає Україна.
Щороку нальчикський НКЦ «Дніпро», кабардино-балкарські українці вшановують видатну жінку Марка Вовчка, яка присвятила себе українському слову, українській культурі.
Голова НКЦ «Дніпро» Світлана Харенко, яка на протязі вже десятків років років підтримує український вогник в Кабардино-Балкарії і рада донести його тепло усім українцям:
«Дякуємо за сповіщення української спільноти про нашу діяльність. На території музею знаходяться могила і пам’ятник, якими ми постійно опікуємось».
Марку Вовчку несамотньо у Нальчику.
Прес-служба Об’єднання українців Росії