Участь Світової Федерації Українських Жіночих Організацій у Конференції з відновлення України – Рим 2025

Четверта щорічна Конференція з відновлення України (URC2025) відбулася в Римі 10-11 липня. Основним меседжем заходу була необхідність відновлювати Україну вже зараз –попри постійні обстріли з боку Росії, зокрема один із наймасштабніших нападів напередодні відкриття конференції. Президент України Володимир Зеленський, відкриваючи захід, нагадав кільком тисячам учасників, що інвестувати в Україну, особливо в її інноваційну оборонну промисловість, – це в інтересах безпеки всієї Європи.

Наприкінці дводенного заходу було оголошено про створення Флагманського європейського фонду реконструкції України, який фінансуватиметься Європейською спільнотою та шляхом бізнес-угод, грантів і кредитних гарантій на суму від 10 до 12 мільярдів євро.

Генерал-лейтенант у відставці Кіт Келлог, спеціальний посланець президента США Дональда Трампа з питань України та Росії, перебував у Римі на URC2025 і 9 липня, напередодні офіційного відкриття конференції, зустрівся з Президентом Зеленським. Під час конференції Келлог закликав міжнародних партнерів допомогти Україні за принципом “плану Маршалла”, що колись відновлював Європу після Другої світової війни.

Група Світового банку, Європейська комісія та ООН оцінили вартість відновлення України після трьох років повномасштабної війни у $524 мільярди (506 мільярдів євро) на найближчі 10 років.

За словами організаторів, у конференції взяли участь 100 офіційних делегацій, 40 міжнародних організацій та приблизно 2000 представників бізнесу, громадянського суспільства й українських громад. Захід проходив у великій арені у форматі виставки, експертних панелей, доповідей та нетворкінгу.

Участь СФУЖО

Світову Федерацію Українських Жіночих Організацій (СФУЖО) на URC2025 та супровідному заході представляла Маріана Євсюкова, представниця СФУЖО при ООН у Женеві. Увечері 9 липня вона взяла участь у заході «Шлях до URC2025» – нетворкінговій зустрічі Альянсу за ґендерно чутливе й інклюзивне відновлення України.

Катерина Левченко, Петр Павел, Президент Чеської Республіки, Маріана Євсюкова

Альянс був створений під час URC2024 у Берліні, а захід у Римі відзначив перший рік його діяльності та підготував ґрунт для обговорень ролі ґендеру в економічному відновленні України.

Вітальні слова виголосила Дар’я Маджиді, президентка Національного комітету UN Women в Італії, яка наголосила на важливості технологій для інклюзії. Заступниця виконавчого директора UN Women Кірсі Маді оголосила про виділення 20 мільйонів євро з Фонду миру та гуманітарної допомоги жінкам на проєкти в Україні та наголосила на механізмах звітності.

Серед українських спікерок були урядова уповноважена з питань ґендерної політики Катерина Левченко та керівниця UN Women в Україні Сабіна Фрайзер, яка оголосила про приєднання 34 нових організацій до Альянсу.

На круглих столах виступали: посол ЄС в Україні, який закликав змінити образ українських жінок з жертв на лідерок опору; представниця Клубу жінок-енергетиків України, яка презентувала дослідження ґендерного розриву в енергетичному секторі; мер Запоріжжя, який розповів про економічні ініціативи міста на тлі окупації ЗАЕС.

Під час загального обговорення Маріана Євсюкова підтвердила відданість СФУЖО принципам «Жінки. Мир. Безпека» та оголосила, що СФУЖО розглядає можливість формального членства в Альянсі.

Зліва направо: Маріана Євсюкова, Наталія Карбовська, Катерина Левченко, Ана Левая на нетворкінговому заході «Шлях до URC 2025», 9 липня

10 липня представниця СФУЖО взяла участь у пленарних сесіях за участі Президента України Володимира Зеленського, Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, Прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні, Першої леді України Олени Зеленської та багатьох інших. Виступи підкреслювали спільну відповідальність за майбутнє України.

11 липня Маріана Євсюкова виступила на двох сесіях «Людського виміру», де говорила про потребу відновлення, орієнтованого на людей – включно з центрами єднання, безпечним поверненням, реінтеграцією після травм, перекваліфікацією, та роллю культури як ресурсу стійкості.

Виступ Маріани Євсюкової від СФУЖО під час панельної дискусії 2.8  «Гендерна рівність та жіноче лідерство у відновленні та розбудові»

“Вельмишановні учасники та учасниці,

Сьогодні, коли ми говоримо про майбутнє України, важливо не лише відбудувати зруйноване, а й побудувати більш інклюзивне та справедливе суспільство.

Без жінок не буде відновлення України, а без жінок з діаспори не буде сталого та повноцінного відновлення. У світі мільйони людей самоідентифікують себе як українці, і значна частина цієї діаспори – це жінки. Жінки, які володіють унікальними навичками, знаннями, професійними і особистими зв’язками, які розуміють іноземні культури і можуть принести ці знання та досвід, щоб значно прискорити відновлення країни. Отже, підходи до гендерної рівності мають виходити за межі самої України.

Ми закликаємо український уряд і партнерів з розвитку систематично залучати українських жінок за кордоном – як представниць усталеної діаспори, так і тих, хто був тимчасово переміщений – до процесів відновлення, і передусім до ухвалення рішень. Зокрема, через включення представниць Світової Федерації Українських Жіночих Організацій, українських жінок-лідерок до Платформи забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні при Комісії з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення різних прав та можливостей жінок та чоловіків.

Ми готові разом з Урядом України долучитися до розробки чітких політики, рекомендацій та вимог до вітчизняних і міжнародних інвесторів щодо впровадження стандартів гендерної рівності та інклюзії. Ми не можемо покладатися лише на добру волю – це має стати нормою, закріпленою у системних підходах.

І на останок,  звертаюсь до міжнародної спільноти: будь-яке інвестування в Україну має відповідати принципам гендерного паритету. Відбудова – це шанс зробити краще, ніж було. І ми маємо використати цей шанс разом не зважаючи на кордони.

Дякую.”

Маріана Євсюкова виступає щодо залучення СФУЖО та жінок із діаспори до процесу відбудови України

Виступ Маріани Євсюкової від СФУЖО під час  Лабораторії 3 «Діаспора, як дієвий інструмент відновлення України та суспільної згуртованості» 

“Шановні учасники та учасниці,

Для Світової Федерації Українських Жіночих Організацій створення Альянсу залучення діаспори – це логічний і давно очікуваний крок. Ми підтримуємо його не лише ідеологічно, а й практично. Уже 76 років СФУЖО зберігає голос українських жінок у світі, плекає українську ідентичність й працює на користь України – ще з тих часів, коли вона не мала власної державності.

Сьогодні ми об’єднуємо 46 організацій у 30 країнах на всіх континентах. Це – потужна міжнародна мережа, готова долучатися до відновлення країни на всіх рівнях.

Ми не просто вітаємо створення Альянсу – ми готові діяти. Одним із ключових напрямів відновлення є повернення людського капіталу. У межах Альянсу пропонуємо створити спільну робочу групу – за участі членів Альянсу – для розробки державної програми добровільного повернення та реінтеграції українок і їхніх родин, які були змушені залишити Україну через війну. Відновлення України без залучення жінок означатиме відбудову України тільки наполовину. Сама тому майбутній Альянс має мати сильний гендерний компонент і залучення жінок-діаспорянок. І в цьому аспекті важлива взаємодія з Альянсом з гендерно чутливого відновлення.

Ми маємо досвід, мережу, і головне – мотивацію. І ми впевнені: разом ми здатні не лише відбудувати Україну, а зробити її сильнішою, ніж будь-коли.

Дякую!”

За словами Євсюкової:

«Ці три дні були надзвичайно важливими – сповнені рішучості, глибоких розмов, відповідальних рішень, нових знайомств і оновлення зв’язків. Майбутнє України стало не лише предметом обговорення, а й конкретного планування. Звучали чіткі сигнали підтримки й нові фінансові зобов’язання. Особливо важливо, що пріоритетність ґендерної рівності була чітко артикульована.

Мені випала честь представляти СФУЖО на URC2025. Це була нагода нагадати про нашу діяльність тим, хто вже нас знає, і відкрити нові партнерства для тих, хто тільки знайомиться з нашою місією.

Без участі жінок, зокрема з діаспори, не буде стійкого перетворення. Системне залучення СФУЖО – з її досвідом, мережею і голосом українок у світі – допоможе досягти кращих результатів для України, де жінки будуть не на узбіччі, а в центрі прийняття рішень».

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа