Угода про асоціацію між ЄС і Україною є стратегічно важливою для Європи, України та української діаспори, чиї інтереси представляє Світовий Конґрес Українців (СКУ). Її підписання, безсумнівно, забезпечить потужний стимул до демократії і соціального прогресу в Україні. У іншому випадку Україна буде просуватись у сферу впливу Росії, істотно підриваючи суверенітет України, спричиняючи подальше погіршення стану її людських прав та представляючи небезпеку створення нового Радянського Союзу.
Таку тверду позицію президент СКУ Евген Чолій представив високопосадовцям Європейського Союзу (ЄС) під час п’ятиденного робочого візиту до Брюсселя, Бельгія, протягом 25 лютого – 1 березня 2013 р. Візит, який співпав з 16-им самітом ЄС-Україна, включав зустрічі з членами Європейського Парламенту (ЄП), у тому числі й з віце-президентами ЄП Райнером Віландом і Мігелем Мартінесом, Головою Комітету з закордонних справ ЄП Елмаром Броком, колишнім Президентом ЄП Єжи Бузеком, президентом Групи Прогресивного альянсу соціалістів та демократів Ганнесом Свободою, співголовою Групи зелених/Вільного європейського альянсу Ребеккою Гармс та заступником голови Комітету парламентського співробітництва ЄС-Україна Вілією Блінкевічуте.
Члени Європейського Парламенту підтвердили зобов`язання щодо України
16-ий саміт ЄС-Україна завершився спільною заявою, яка чітко встановила критичний для ЄС і України курс, щоб підписати Угоду про асоціацію між ЄС і Україною пізніше цього року на Третьому саміті “Східного партнерства” у Вільнюсі, Литва. ЄС своїми конкретними діями вже підтвердив зобов`язання щодо підписання цього документа. Тепер відповідальністю владних структур України є конкретними кроками також підтвердити свої зобов`язання у питаннях, на яких наголосив ЄС. Це включає необхідні реформи правової та судової систем, дотримання принципів демократії та поваги до людських прав і основних свобод та припинення вибіркового правосуддя. Владні структури України мусять зробити це не пізніше травня 2013 р.
Депутат ЄП від Німеччини Елмар Брок, голова Комітету з закордонних справ, заявив, що “Угода про асоціацію між ЄС і Україною буде підписана тільки тоді, коли владні структури України поступляться у таких питаннях, як вибіркове правосуддя (у тому числі й проти лідерів опозиції), судова реформа і виборчий закон, що встановлені ЄС”.
Протягом п’яти днів президент СКУ зустрівся з 18 депутатами ЄП з Австрії, Естонії, Німеччини, Латвії, Литви, Польщі, Словенії та Іспанії, які висловили підтримку європейських прагнень України, однак наголосили на важливості виявлення владними структурами України волі у здійсненні реформ.
Евген Чолій акцентував, що рішення про підписання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною слід приймати не на основі дій нинішніх владних структур України, а скоріше, виходячи з найбільш корисних довгострокових інтересів Європи, України і регіональної безпеки, стабільності та добробуту.
Депутат ЄП від Естонії Крістіна Оюланд, Група Альянсу лібералів і демократів за Європу, погодилася з позицією СКУ, що Угода про асоціацію між ЄС і Україною має вирішуватись на основі її довгострокової стратегічної важливості.
Евген Чолій підкреслив на потребі залучення громадянського суспільства до просування цілей євроінтеграції. Цю концепцію підтримав депутат ЄП від Австрії Ганнес Свобода, президент Групи Прогресивного альянсу соціалістів та демократів. Він висловив готовність включити погляди СКУ до майбутніх дискусій на європейському рівні.
Також дуже прихильною до цього питання була депутат ЄП від Німеччини Ребекка Гармс, співголова Групи зелених/Вільного європейського альянсу та член делегації ЄП до Комітету парламентського співробітництва ЄС-Україна. Вона підтвердила, що “залучення громадянського суспільства є критичним для сприяння процесу євроінтеграції”.
Депутати ЄП від Литви Вілія Блінкевічуте, заступник голови делегації ЄП до Комітету парламентського співробітництва ЄС-Україна, Альґірдас Саударґас та Юстас Палекіс запевнили президента СКУ, що під час литовського головування в ЄС Литва буде працювати в напрямку підписання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною у Вільнюсі в листопаді 2013 р.
Вони також погодилися, що громадянське суспільство має відіграти важливу роль у просуванні європейських прагнень України. У результаті, на прохання президента СКУ Евгена Чолія, вони дали зрозуміти, що будуть шукати шляхи залучення українських неурядових організацій до Третього саміту “Східного партнерства”, запланованого на 28-29 листопада 2013 р.
Ще одним пріоритетом було питання про візову лібералізацію. СКУ неодноразово закликав ЄС прийняти безвізовий режим для громадян України, щоб сприяти подорожам українців до Європи, підвищенню зв’язків між Європою та українським народом та просувати євроінтеграцію України.
На зустрічі з президентом СКУ депутат ЄП від Німеччини Майкл Ґалер з Групи Європейської народної партії (Християнські демократи) висловив свою підтримку щодо спрощення візових вимог для громадян України, подорожуючих до країн ЄС. Він підтвердив: “Я вважаю, що візова лібералізація для українських громадян поширить їхню обізнаність про те, якою є Європа, і про те, яким би краще було майбутнє України”.
Бельгійські високопосадовці визнають європейські прагнення України
Евген Чолій зустрівся з Президентом Сенату Бельгії Сабіною де Бетюн, головою Парламентської групи дружби Бельгія-Україна, сенатором Ріком Дамсом та депутатом Парламенту і членом Парламентської групи дружби Бельгія-Україна Жоржем Даллеманем. Сторони обговорили недавній саміт ЄС-Україна і волевиявлення ЄС та України продовжувати працю на основі поваги спільних цінностей. Бельгійські високопосадовці визнали важливість Угоди про асоціацію між ЄС і Україною та заявили про свою підтримку євроінтеграції України.
Владні структури України мусять негайно діяти
Евген Чолій також зустрівся з главою Представництва України при ЄС, послом Костянтином Єлісєєвим. Президент СКУ акцентував, що владним структурам України слід продемонструвати своє зобов`язання щодо європейських цінностей конкретними діями та закликав їх припинити застосування вибіркового правосуддя. Він також підкреслив, що, якщо владні структури не зроблять цього негайно, вони поставлять підписання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною під загрозу, за що будуть відповідати перед українським народом.
Президент СКУ зустрівся з місцевою громадою
Президент СКУ зустрівся з місцевою українською громадою 1 березня 2013 р. у Домі Товариства українців у Бельгії. Евген Чолій розповів про діяльність СКУ, особливо наголосивши на нинішній кампанії підтримки євроінтеграції України. Він також підкреслив потребу продовження співпраці з СКУ та ознайомився з життям місцевої української громади. Зустрічі з бельгійськими високопосадовцями та громадою були організовані президентом Товариства українців у Бельгії Віталієм Венгриновичем.
Зліва направо: Президент СКУ Евген Чолій та Елмар Брок, голова Комітету з закордонних справ, депутат Європейського Парламенту від Німеччини
Зліва направо: Президент СКУ Евген Чолій та Ребекка Гармс, співголова Групи Зелених/Вільного європейського альянсу, член Делегації до Комітету парламентського співробітництва ЄС-Україна, депутат Європейського Парламенту від Німеччини.
Зліва направо: Райнер Віланд, віце-президент Європейського Парламенту, депутат Європейського Парламенту від Німеччини та президент СКУ Евген Чолій.
Зліва направо: Ганнес Свобода, президент Групи Прогресивного альянсу соціалістів та демократів, депутат Європейського Парламенту від Австрії та президент СКУ Евген Чолій.