Йосиф Сірка
У найбільшому канадському місті Торонто, яке є столицею найбільш залюдненої канадської провінції Онтаріо, на одному кілометрі, одної з найдовших центральних вулиць міста, відомої як Bloor вчастині міста Bloor West Village, від 15-ого до 17-ого вересня н.р. відбувся найбільший у Південній Америці Фестиваль української пісні і танцю! Оскільки це свято української пісні, танцю та музики відбулось вже 27-ий раз, то й не дивно, що було лише повторенням, тобто – стало ТРАДИЦІЄЮ!
Тепла і сонячна вереснева погода, мов би, сприяла найбільшому українському фестивалю у світі до встановлення рекордів: протягом трьох днів в ньому взяло участь рекордне число не тільки відвідувачів (перед covid-19 рекорд становив біля 600 тисяч) , але й виконавців. Зрештою – понад 70 окремих груп, ансамблів пісні і танцю, різноманітні орхестри – нагороджували відвідувачів якісним і професійним продуктом (виступом). Канадський дух на Фестивалі забезпечив великий Королівський Військовий Орхестер Канади.
Вперше за 27 років в Українському фестивалі в Торонто взяли участь у великій кількости українські танцювальні та музично-співацькі колективи із США (зокрема з Чікаґа та Пенсильвенії). Звичайно, що для українців різних стейтів США та провінцій Канади, з кожним роком зростає бажання взяти участь у цьому видовищному заході показу української культури, яку імперська Московія намагалася понад 300 років не тільки заперечувати, але й знищити.
На жаль війна в Україні порушила добру традицію запрошувати українські мистецькі групи, що ставало вже традицією.
Український фестиваль у Торонто від самого початку і до кінця проходив під знаком допомоги Збройним силам України. На всіх сценах лунали вигуки: Слава Україні! Героям Слава! А численні волонтерські групи у різноманітний спосіб збирали кошти на безпілотники, ППО, приціли та зброю, щоб у такий спосіб підтримати героїв, які щодня звільняють українську землю від московської нечисті.
Окрім численних столів зі смачними українськими стравами, тисячі відвідувачів мали вибір купити майки, шапки, сорочки з українською символікою. Багато торговців, частину коштів, відводили на допомогу ЗСУ. А Інститут Св.Володимира в Торонті, мав викладені новіші та старші видання, які стосувалися України,її боротьби за незалежність – їх не продавали, але пропонували за добровільні датки для захисників.
У неділю (17.9.23), після молодіжної програми, на центральній сцені Фестивалю виступила, недавно обрана голова Міськради Торонта Олівія Чоу (Olivia Chow), вдова покійного популярного голови НДП Джека Лейтона (Jack Layton). Колишня членкиня Канадського парламенту, у своєму звернені до учасників Фестивалю, висловила свою підтриму не тільки тим українцям, які тимчасово знайшли притулок в Канаді, але й усім українцям у нерівній боротбі з підступним окупантом частини української території.
Український фестиваль в Торонто показав не тільки згуртованість українців тих, які протягом століть та десятиліть стали громадянами Канади, США і тих, яких брутальна московська аґресія змусила вдатись до тимчасової еміґрації. Незважаючи на те, що Фестиваль відвідали і сотки тисяч канадців не українського походження, єдність українців знаходила не тільки порозуміння, але й їхню підтримку у боротьбі з московським фашизмом.
Відомий канадський поет і письменник Микола Латишко, який є одним з небагатьох, хто пережив Голодомор 1932-33 рр. навіть у свої, майже, 93 роки пішов на Фестиваль, бо його цікавила «реакція» великої групи тзв. вимушених емігрантів. «Якщо у нас буде така єдність і в Україні, яку показали українці на цьому Українському фестивалі, то ЗСУ скоро звільнять усю загарбану територію», вважає пан М. Латишко.
Мистецькі виступи професійних і аматорських груп, які демонстрували високий рівень, показали, що українці здатні творити дива не тільки на фронті, але й на сцені, та у реальній підтримці тих , хто життям жертвує, щоб наступні покоління українців могли жити разом з цивілізованими сусідами.
Торонто, 18.9.2023 р.