«Гомін України» й дарунок з-за океану

romanishin

Олег-Святослав Романишин, відомий громадський і культурний діяч з міста Торонто (Канада), подарував НБУВ і відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства НБУВ видання англійською мовою: «Re-creation of the Don-Kuixote theme in ukrainian literature» [«Тема Дон Кіхота в українській літературі»]. Тоronto, 1979. 417 p. (текст дисертації на звання доктора філософських наук на факультеті модерного мовознавства, яку автор захистив в університеті Торонто в 1979 році).

Розкішно виданий фоліант містить дослідження (417 сторінок) – наукову роботу, а також додатки – фрагменти творів української літератури, в яких використано мотиви “Дон-Кіхота” Сервантеса, та  фрагменти літературознавчих досліджень українських вчених про цей твір. Серед  авторів,  на яких зосередив увагу дослідник, – Іван Франко, Олекса Влизько, Борис Гомзин, Порфирій Горотак, Олег Зуєвський, Ігор Калинець, Зиновій Красівський, Григорій Саченко, Євген Сверстюк,  Михайль Семенко, Микола Чирський, Володимир Куч, Павло Житецький, Богдан Кравців, Леонід Мосендз, Д. Яхонтов.

Видатний твір письменника-гуманіста епохи Європейського відродження містить роздуми про кризу ранньоренесансного “ідеального” бачення світу , кризу гуманістичного міфу про Людину як “вінець творіння”,  як вільну особистість, яка може творити себе і свою долю. Усвідомлення несумісності гуманістичних ідеалів з прозаїчною реальністю життя стало основою для сюжету “Дон-Кіхота” Сервантеса. Це вічна книга з вічними роздумами про призначення і можливості людини, про гуманізм і моральні цінності в людському суспільстві. Вона є надзвичайно актуальною і в наш героїчний для України  час, оскільки на сторінках роману звучить віра у високе  призначення людини, душевне благородство,  її героїзм і самовідданість. Це надзвичайно цінне дослідження,  яке поєднує Європу епохи Відродження й сучасну Україну, та допомагає Україні зрозуміти себе й свій шлях розвитку,  утвердити її цивілізаційні орієнтири і соціальні цінності.

Подароване нам видання є доказом тривалих історичних зв‘язків України з європейськими країнами, які зараз набувають особливо важливого наукового й ідеологічного значення.

Колектив Бібліотеки і читачі висловлюють щиру подяку О.-С. Романишину за дар НБУВ фундаментального видання, яке сприяє інтеграції підвалин світової філософської, літературної й культурологічної думки в корпус української культури, збереженню національного культурного надбання, введенню в наш науковий простір важливих нових інформаційних джерел. Вони є актуальними в розбудові нового культурного наративу історії України.

gazeta

 Олег -Святослав Романишин упродовж багатьох років був редактором газети “Гомін України” , яка виходить в Канаді від 1948 року  й інформує  читачів Канади про українське життя в діаспорі й материковій Україні. Програма часопису національно-державницька, на її сторінках часто висвітлювалися матеріали про визвольні змагання українського народу, історія УПА, боротьба з радянським тоталітарним режимом.

Колектив НБУВ висловлює щиру вдячність  авторові за багаторічну плідну працю в газеті «Гомін України», яка є виразником думок і цементуючим фактором для української патріотичної спільноти в Канаді. Ця праця Олега-Святослава Романишина  була великим внеском у процес визвольної боротьби українського народу, а нині – у його державне будівництво і національне відродження України, в збереження історичного й культурного  надбання нашої держави.

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського висловлює щиру подяку всім дарувальникам за внесок у формування її фондів.
Подаровані видання стають цінним поповненням фондів найбільшої книгозбірні України, читальні зали якої щодня відвідує близько тисячі читачів.

Джерело: nbuv

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа