Святковий час Рiздва Христового, який охоплював не тiльки церковнi вiдправи, але також Новорiчнi балi i маланки, закiнчився спiльним Рiздвяним обiдом – Просфорою. В багатьох українських громадах розпочався новий перiод працi, а саме — активнi органiзацiї проводять рiчнi збори, на яких роблять пiдсумок своєї працi за минулий рiк, вибирають Управу Вiддiлу, визначають напрямнi на майбутнє.
В українськiй громадi на Лон Айлендi цей перiод працi розпочав 42-ий Вiддiл ООЧСУ своїми Рiчними Загальними Зборами, якi вiдбулися в недiлю 12 лютого 2012 року в залi УКЦентру Св. Володимира в Юнiондейлi, Н.Й.
Перед зборами в УКЦ Св. Володимира в Гемпстедi була вiдправлена Служба Божа за померлих членiв ООЧСУ. В дальшому, за прийнятим в громадi звичаєм, перед зборами вiдбувся спiльний снiданок.
Цього року Рiчнi Загальнi Збори Вiддiлу ООЧСУ були винятково важливими i цiкавими. В них взяв участь не тiльки Голова Головної Управи ООЧСУ Степан А. Качурак, але й Голова Проводу ОУН (б) Стефан Романiв та заступник голови Інституту українського нацiонального вiдродження iм. Степана Бандери в Києвi Анатолiй Семенюк.
Можна сказати, що цi Збори проходили пiд гаслом “Будуймо Україну Разом”. Голова Вiддiлу м р Катерина Мицьо вiдкрила Збори i закликала всiх до молитви. У своєму вступному словi вона привiтала всiх присутнiх, зокрема визначних гостей, пiсля чого повiдомила, що у звiтному роцi мiсцева “очусiвська родина” зменшилася на двi особи: вiдiйшли у вiчнiсть Володимир Ягнич i Марта Шкралюк. Вона висловила спiвчуття родинам i закликала всiх встати й однохвилинною мовчанкою вшанувати їх пам’ять.
Пiсля вiдчитання порядку нарад i його прийняття Голова К. Мицьо покликала Президiю Зборiв у такому складi: голова — д-р Андрiй Шуль, заступник – Степан Куницький, секретар – Юля Трояновська. Д-р А. Шуль запросив до президiйного столу також Голову Проводу ОУН (б) Стефана Романiва та Голову Головної Управи ООЧСУ Степана А. Качурака.
Протокол з минулорiчних Загальних Зборiв вiдчитала Юля Трояновська, який присутнi прийняли без змiн. Про дiяльнiсть Вiддiлу за минулу каденцiю широко звiтувала Голова Катерина Мицьо.
Беручи до уваги, що деякi члени чи гостi, якi були присутнiми на зборах, не мають повного розумiння українського зорганiзованого життя i потребу його iснування, вона коротко розповiла про iсторiю Вiддiлу: “7 лютого цього року минуло 47 рокiв з часу, коли 10 родин — 19 осiб — пiдписали заяви i створили в невеликiй українськiй громадi на Лон Айлендi 42-ий Вiддiл ООЧСУ. Пiд сучасну пору вiддiл начисляє 72 члени, мiж якими є ще 7 членiв-засновникiв. За цей час наш Вiддiл зрiс чисельно i вiдмолодився. Ми вчились однi вiд других всього, але, найважливiше, ми навчились разом працювати навiть тодi, коли ми не у всьому були мiж собою згiднi. Ми постiйно шукали i шукаємо нових iдей до працi. В тих пошуках зроджувалися новi iмпрези, завжди з намiром гуртувати людей, щоб вони не розчинились у чужому морi, ми завжди старалися, щоб словом, вiршем чи пiснею розбуджувати в них почуття патрiотизму i духовного зв’язку з Україною.
Ми завжди наголошували потребу, в мiру можливостей, допомогати закрiпити i розбудувати українську державу, а також щоб здобути так дуже потрiбнi на це фонди. Через спiльну з нами працю тi люди, якi хочуть своє любити, але трудитись тiльки для себе i своєї родини, змiнились на людей, якi захопилися працею для добра церкви, громади i України. Ми живемо з переконанням, що кожна людина має дрiбку вiдповiдальности за те якою є громада, в якiй вона живе, i який є нарiд, до якого вона належить“.
Опiсля Голова зреферувала рiзноманiтну дiяльнiсть Вiддiлу, а саме допомогову, розвагову, доходову, як рiвнож iмпрези з iсторично-нацiональною тематикою. Вона довше зупинилася на обговореннi дуже успiшної iмпрези пiд назвою “День дiяспори”, яка цього року була присвячена Свiтовому Кон ресовi Українцiв.
Головну доповiдь на цiй iмпрезi виголосив колишнiй президент СКУ – д-р Аскольд Лозинський.
К. Мицьо наголосила на важливостi проведення коляди i розповiла про пов’язанi з цим традицiї. Вона також пiдкреслила, що, помимо всiх труднощiв, члени 42-го вiддiлу ООЧСУ щороку, вже всорокшосте, ходять колядувати i збирають пожертви на фонд ОУН(б). На закiнчення свого звiту Голова подякувала всiм за здiйснену роботу i спiвпрацю словами: “Нехай нагородою для нас всiх буде почуття задоволення, що кожний з нас бодай в маленькiй мiрi спричинився до пiдтримки тих, хто на рiдних землях стоять на сторожi Української Держави, як рiвнож до збереження української громади на Лон Айлендi”.
Детальний фiнансовий звiт зробила довголiтня фiнансова вiддiлу, одна iз членiв основоположникiв, Марiя Копистянська. За Контрольну комiсiю звiтував її голова, Мирон Корнага. Вiн ствердив, що переведено контролю фiнансових книг, i все знайдено в належному порядку.
Про дiяльнiсть Головної Управи ООЧСУ коротко розповiв її Голова Степан А. Качурак. Вiн поґратулював Управi Вiддiлу i членам за успiшну працю, а вiдтак представив i попросив до слова достойного Голову Проводу ОУН (б) – Стефана Романiва, якого присутнi привiтали оплесками i вставанням з мiсць.
Голова Проводу ОУН (б) Cтефан Романiв у своєму словi висловив подяку засновникам 42-го Вiддiлу ООЧCУ, всiм провiдникам та членам. Позитивним явищем вiн назвав те, що в залi були присутнi люди рiзного вiку, i зокрема те, що серед них було немало українцiв, якi приїхали вже пiсля 1991 року.
Голова Проводу закликав до пiдтримки працi Головної Управи ООЧCУ та Централi УККA та представив презентацiю пiд назвою “Будуймо Україну разом”. Характеризуючи виклики, якi стоять перед Україною в 2012-му роцi, Голова Проводу сказав: «Вступивши у Новий 2012 рiк, ми, сповненi надiй i сподiвань, вдивляємося у своє майбутнє.
Цей рiк вiдзначаємо як рiк 70-рiчного ювiлею Української Повстанської Армiї та сторiччя з дня народження Голови ОУН Ярослава Стецька. 2012-ий рiк стане для нас роком випробування вибором, роком великої вiдповiдальности перед майбутнiми поколiннями; в цьому роцi ми обиратимемо новий склад Верховної Ради України. Своїм вибором ми повиннi утвердити здобуту незалежнiсть, одвiчне прагнення своїх дiдiв-прадiдiв жити в незалежнiй Українi, вiльнiй вiд тоталiтарного тиску, лицемiрства, брехнi, беззаконня, корупцiї та розгулу бандитизму. Висловлюємо впевненiсть, що разом подолаємо всi перешкоди й докладемо всiх зусиль для розбудови багатої, мiцної та квiтучої Української Самостiйної Соборної Держави».
Опiсля Стефан Романiв подав iнформацiю про пророблену працю та виклав напрямнi на найближче майбутнє:
«1. ОУН активно виступила проти курсу, який сьогоднi проводить новообрана влада в Українi. — Членство Органiзацiї взяло активну участь у протестних акцiях на Майданi в Києвi та на багатьох мiських майданах України, де зiбралися десятки тисяч українцiв, великих i малих пiдприємцiв на знак вiдчайдушного протесту проти економiчної полiтики влади.
Провiд вiдреаґував та провiв ряд масових акцiй, пов’язаних iз безпiдставним затриманням СБУ iсторика, директора Нацiонального музею-меморiялу жертв окупацiйних режимiв «Тюрма на Лонцького» Руслана Забiлого.
— Здiйснено протест у зв’язку iз переслiдуванням та незаконним звiльненням директора Сумського обласного державного архiву, дослiдника Голодомору Геннадiя ванущенка.
2. Головне — не мовчати.
— Провiд ОУН звернув увагу мiжнародної громадськости на посилення антиукраїнських дiй влади; питання знищення Інституту Нацiональної Пам’ятi, конфлiкт влади iз Києво-Могилянською академiєю, розгортання владних акцiй тиску проти КМО «Меморiял» та iнше. До протестної петицiйної кампанiї залучалися науковi мiжнароднi кола та iнституцiї.
— Проведено тиждень пiдтримки української громади в Росiї, проведено протести та пiкетування Росiйських посольств та консульств, якi вiдбулися в Українi, Португалiї, Австралiї та iнших країнах.
— На заклик Проводу ОУН органiзовано протестну кампанiю проти наступу чиновникiв на українськi ЗМІ, проти закриття мовлення українською мовою для дiяспори ТО “Всесвiтня служба радiомовлення України”.
— Продовжуються молодiжнi акцiї спротиву «Антитабачна кампанiя».
— Пiд час полiтичних арештiв, якi вiдбулися в результатi пiдриву пам’ятника Сталiну в Запорiжжi, Провiд ОУН, ТПУ та членство ОУН надавало арештованим iнформацiйну, полiтичну, юридичну та матерiяльну пiдтримку.
3. Українська Cправа. Розбудова громадського об’єднання “Українська справа” набирає всеукраїнського маштабу, реґулярно проводяться координацiйнi наради патрiотчних сил, зустрiчi з громадським активом в ре iонах, навчальнi семiнари та вишколи. ОУН працює у питаннi Конституцiйного процесу та сприяє розбудовi та поширенню громадських рухiв. Надавалася органiзацiйна пiдтримка дiяльностi громадських iнiцiятив: Громадянський рух “Вiдсiч”, Рух добровольцiв “Простiр свободи”, “Українська альтернатива”, «Опiр» та iншим.
4. Освiта. ОУН завжди придiляла велику увагу розвитку нацiональної системи освiти та патрiотичного виховання молодi. Органiзовано та проведено ряд круглих столiв з питань розвитку нацiональної освiти та патрiотичного виховання. Започатковано процес творення Українського нацiонального педагогiчного товариства. Ведеться розробка Програми з нацiонально-патрiотичного виховання студентiв.
5. Молодь. У молодiжному напрямi робота велась i надалi ведеться через супутнi молодiжнi структури, СУМ в Українi, МНК, молодiжнi козацькi органiзацiї, студентськi структури. ТПУ продовжив впровадження в життя дитячо-юнацької патрiотично-вiйськової гри «Джура»; проведено ряд вишкiльних заходiв та таборiв для молодих людей. Продовжується молодiжна кам панiя «Героям Слава!». Надано допомогу в органiзацiї та проведеннi молодiжного фестивалю «Бандерштат 2011» та Всеукраїнського спiвочого фестивалю “Сурми звитяги”.
6. Інформативно-пропаґандивна робота:
— розбудова Української Інформацiйної Служби;
— видання та поширення часопису Шлях Перемоги”;
— радiопрограма “Нацiя”;
— веб ресурси: “Український погляд” www.ukrpohliad.оrg;
— «Нацiоналiстичний портал» www.ukrnationalism.org.ua.
7. Видавнитво. Видання та презентацiї книг вiдбуваютья по цiлiй Українi на реґулярнi базi.
8. Програма Єдина Україна. В програмi заплянованi зустрiчi iз студентами, молодiжними органiзацiями, презентацiї книг, зустрiчi з представниками влади, громадою, ЗМІ та членством. Проходять зустрiчi iз шахтарями, керiвництвом профспiлкових рухiв, з представниками структур та органiзацiй, якi очiкують моральної пiдтримку з огляду на тиск влади та експансiйну полiтику Кремля. ОУН вважає, що насамперед необхiдно спрямувати зусилля для пiдтримки українських нацiональних iнiцiятив в схiдних ре iонах України – туди, де вiдроджується патрiотична громада, постає український дух пiсля тривалих рокiв нищення тоталiтарними режимами i всупереч зусиллям новiтнiх русифiкаторiв. У 2011 роцi ми побували iз робочими поїздками у Харкiвськiй, Донецькiй, Днiпропетровськiй, Запорiзькiй, Полтавськiй, Сумськiй, Кiровоградськiй, Черкаськiй, Чернiгiвськiй, Луганськiй, Вiнницькiй, Житомирськiй та iнших областях, де провели презентацiї книг, зустрiчi iз молоддю, журналiстами, громадськiстю. В бiблiотеки областей передано тисячi книг.
9. Історiя. Пам’ять. – З iнiцiятиви ОУН постав громадський Свiтовий Ювiлейний комiтет для вiдзначення 70-рiччя формування Української Повстанської Армiї, 120-рiччя з дня народження Блаженнiшого Патрiярха Йосифа Слiпого, 100-рiччя з дня народження прем’єра Українського Державного Правлiння, Голови ОУН та Президента АБН Ярослава Стецька, 65-рiччя акцiї “Вiсла” та iнших ювiлейних дат. Поширення працi громадського комiтету стосується й пiдготовки до рiчницi Голодомору в 2013 роцi.
– Вiдродження iсторичної пам’яти та протидiя спробам фальсифiкацiї нашого минулого є одними з найважливiших завдань не лише ОУН, але й усiх українських науковцiв, освiтян, мистцiв.
10. Вiдзначення в 2012 роцi:
– 70 рокiв з часу створення Української Повстанської Армiї;
– 100 рокiв народження Ярослава Стецька;
– 100 рокiв з часу заснування молодiжної органiзацiї “Пласт”;
– 65 рокiв проведення антиукраїнської операцiї “Вiсла”.
11. Завдання на 2012 рiк:
– захист нацiональної Державности;
– формування нацiональної свiдомости;
– вiдродження нацiональних традицiй;
– подолання загрози московського реваншизму та українофобiї виховання молодi;
– створенння центру патрiотичного виховання;
– впровадженння дитячо-юнацької вiйськово патрiотичної гри “Джура”;
– пiдтримка молодiжних патрiотичних проєктiв;
– розвиток громадського об’єднання “Українська справа”;
– здiйснення контролю над виборчими процесами;
– координацiя патрiотичних сил та представлення позицiї ОУН;
– органiзацiя круглих столiв та наукових конференцiй;
– видавництво та презентацiя книг;
– iнформацiйно-пропа андивна дiяльнiсть;
– заходи з дерусифiкацiї та декомунiзацiї;
– вшанування нацiональних героїв;
– вiдзначення ювiлейних дат.
Голова закiнчив словами: “Нас єднає iдея Української Державности. Яким буде наше нацiональне майбутнє залежить вiд нас. Лише власною силою i спiльними зусиллями можемо забезпечити процвiтання Держави i гiдну нацiональну перспективу”.
Пiсля виступу голови Проводу ОУН (б) Стефана Романiва Голова Контрольної Комiсiї Корнага дав внесок на удiлення абсолюторiї уступаючiй Управi, який усi присутнi пiдтримали. Номiнацiйна Комiсiя в складi Володимира Коваля, Ярослава Щерби i Ірени Трояновської пiдготували листу нової Управи 42-го Вiддiлу ООЧСУ, яку було зачитано присутнiм: Голова – м р Катерина Мицьо, 1-ий Заступник – д-р Андрiй Шуль, 2-ий заступник – Володимир Коваль, рекорд. секретар – Юлiя Трояновська, коресп. секретар – Мирон Мицьо, скарбник – Марiя Копистянська, органiзацiйний – Роман Трояновський, збiрка внескiв – Христя Корнага. Іншi референтури очолили: Роксоляна Левенець – iмпрезова, Анна Кiйко – господарча, Контрольна комiсiя – Мирон Корнага, Ірена Трояновська, Роксоляна Левенець, прапороносцi – Марко Мицьо i Іван Шклярук. Пропонована Номiнацiйною комiсiєю листа була прийнята без змiн.
Голова вiддiлу Катерина Мицьо вiд iменi нової Управи подякувала всiм за довiр’я, а вiдтак зачитала лист подяки до Достойного Голови Проводу ОУН (б), Стефана Романiва: “Достойний Друже Голово! Ви як Голова ОУН є представником тих, якi все своє життя присвятили вiдданiй працi для добра українського народу i вiдновлення Української Держави. Завдяки Вам i всiм тим, якi були перед Вами, український нарiд перейшов через 20те столiття – через голодомор, розстрiляне вiдродження, пацифiкацiю, боротьбу УПА в часi i пiсля Другої свiтової вiйни, акцiю “Вiсла”, в’язницi i концентрацiйнi табори в Сибiру та все iнше. Ми знаємо, що, власне, в сибiрських таборах cмерти внаслiдок маштабних повстань, в яких провiдну ролю вiдiграли члени ОУН-УПА, розпочалося розхитування “росiйської iмперiї”, яка вiдтак розвалилась, а на її руїнах постали новi держави, а в тому i вiльна Україна. Ми всi разом повиннi прикласти максимум зусиль, щоб її закрiпити i розбудувати.Так нам, Боже, допоможи! Слава Українi! Героям Слава!”
Рiчнi Загальнi Збори 42-го Вiддiлу ООЧСУ на Лон Айленд закiнчено нацiональним гимном. Пiсля закiнчення офiцiйної частини Зборiв Голова К. Мицьо запросила всiх до обiду, який приготувала господарча референтура в складi Анни Кiйко, Люби Мицьо, Марiї Щерби та Лесi Барнак. При смачнiй їжi та гарячих i холодних напоях присутнi ще довго спiлкувалися i спiвали рiзнi пiснi i навiть танцювали пiд музику Люди i Валерiя Грелiв.
Катерина МИЦЬО