3 січня 2019 року
Особиста думка
Стефан Романів
Незважаючи на те, що більшість міжнародної спільноти критикує Росію за її агресію в Україні та за демонстративне порушення міжнародних конвенцій, посольство цієї країни в Канберрі заплатило за рекламу, в якій засуджує Австралію за внесок у “русофобію”.
У рекламі, опублікованій в The Canberra Times, воно також звинувачує критиків Росії у тому, що не сприймають російську зовнішню політику, і відкидає, як абсурдні, твердження, що Росія мала будь-яку участь у збиванні літака Malaysia Airlines MH17 і майже смертельному отруєнні британського підданого, колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля і його доньки.
У ньому говориться, що химерно припускати, що Росія є «агресором» або кібер-загрозою.
Це чергова спроба відійти від реальних проблем. Ось наріжний камінь зовнішньої політики Росії.
Росія нещодавно підняла ставки в боротьбі за збереження Криму, який вона незаконно анексувала п’ять років тому.
Наприкінці листопада вона обстріляла три кораблі українського флоту в Керченській протоці, захопивши їх і незаконно утримуючи 24 українських моряків як політичних в’язнів. Ідея полягала в тому, щоб перевірити реакцію світу.
Чим частіше вона проводить такі перевірки, тим більш небезпечною стає ситуація в Україні, і стає більш крихким європейський і навіть світовий мир.
Російська війна на Сході України є випробуванням для великих планів. Україна зараз тримає барикаду, яка захищає мир. Розбийте її, а потім що далі?
Російська Федерація, у своїй звичайній манері, відкидає міжнародну реакцію.
Факти очевидні і безперечні, візуальні та аудіодокументи легко доступні.
Але Росія заперечує, звинувачує, загрожує – все в спробі заплутати очевидне. Реклама була просто ще однією спробою відбілити свою поведінку поза міжнародним правом, звинувачуючи інших.
Австралія має сильну позицію, і претензії посольства легко спростовуються. Міністр закордонних справ Марісе Пейн нещодавно підтвердила тверду підтримку Австралії для України та «жорсткі санкції внаслідок загроз суверенітету та територіальної цілісності України».
“Австралія прагне працювати зі своїми партнерами, щоб протистояти російським діям, коли вони негативно впливають на глобальну безпеку”, – сказала вона.
Вона твердо стоїть поруч з іншими країнами в засудженні Росії, не тільки з питань України, але й з інших сфер нехтування міжнародним правом і порядком.
Ось новини, які, ймовірно, пропустило російське посольство:
• Нідерланди подають на Росію до міжнародного суду щодо MH17, стверджуючи, що Кремль не бажає брати на себе відповідальність і виплачувати компенсацію. Австралія підтримала це і в останньому бюджеті виділила $ 50 млн на боротьбу в суді.
• За даними ООН, з рук російських військовослужбовців загинули 10 500 українських військовослужбовців і 3313 цивільних осіб.
• Понад 1,5 мільйона людей на Сході України були переміщені та змушені знайти притулок в інших частинах України.
• Україна порушила кримінальну справу проти Росії в Міжнародному суді в Гаазі, звинувативши її в тероризмі та порушеннях прав людини після анексії Криму.
• Російські війська продовжували обстріли під час припинення вогню на Різдво.
Значна частина світу була однозначною в її протистоянні російській концепції зовнішньої політики, але, за словами російського посольства, це просто «русофобія». Для австралійців це занадто складна логіка, щоб її зрозуміти.
Але ми не повинні ставати самозаспокоєними у спостереженні за щупальцями російської пропаганди, особливо з наближенням федеральних виборів в Австралії.
Стефан Романів є головою Союзу Українських Організацій Австралії і віце-президентом Світового Конґресу Українців.
Розділ Op-Ed означає “особиста думка”, і зазвичай друкується в газеті навпроти колонки, де друкується редакція.