Напередодні П’ятої зустрічі високопосадовців ЄС щодо України в Брюсселі, яка відбудеться вже завтра, міжнародна гуманітарна організація CARE наголошує на необхідності залучення жіночих правозахисних організацій до гуманітарного реагування.
У той час як гуманітарна спільнота збирається на П’яту зустріч високопосадовців ЄС щодо України, CARE підкреслює критичну необхідність пріоритетного залучення жіночих правозахисних організацій (ЖПО) до прийняття гуманітарних рішень та зусиль з реагування в Україні. CARE чи не єдина змогла забезпечити участь нашого українського партнера, громадської організації «Дівчата», у цьому форумі високого рівня.
«Часто результати спільних проєктів, реалізованих в Україні, представляють світовій спільноті іноземні партнери. І це прикро, тому що, крім володіння об’єктивним професійним поглядом, наші експертки залучені в контекст, вони знають ситуацію «зсередини», ментально вплетені в соціальну канву, – каже Юлія Спориш, засновниця та директорка ГО «Дівчата». «Про виклики та досягнення України найкраще можемо розповісти лише ми, українці та українки. Ми потребуємо більшого доступу до міжнародних платформ та місця за столом переговорів».
Жінки відіграють незамінну роль у гуманітарному реагуванні України. Працюючи у важкодоступних районах, демонструючи стійкість і глибоке розуміння потреб громади, вони надають життєво важливі послуги, орієнтовані на постраждалих, які відновлюють гідність і надію. Проте їхній внесок часто залишається недооціненим, а бар’єри у фінансуванні та прийнятті рішень залишаються критичними.
Нещодавні ініціативи продемонстрували вплив розширення можливостей українських ЖПО. «Вкрай важливо робити довгострокові інвестиції в жіночі правозахисні організації та групи, що представляють маргіналізовані спільноти, такі як роми та ЛГБТКІ+, забезпечуючи їх ресурсами та спроможністю до лідерства. Це включає в себе пріоритетну фінансову підтримку через такі механізми, як Український гуманітарний фонд, та надання національним організаціям стабільного фінансування, якого вони потребують, включаючи повне покриття їхніх витрат. Без достатніх ресурсів ці організації не можуть повноцінно брати участь у координації та адвокаційній діяльності, залишаючи критичні координаційні простори недовикористаними, – каже Дар’я Чекалова, радниця з адвокації CARE в Україні.
«Гуманітарна спільнота зобов’язана визнати унікальний внесок жіночих правозахисних організацій та інвестувати в їхню стійкість. Це не просто прихильність до гендерної рівності – це імператив для ефективної гуманітарної діяльності», – каже Юлія Спориш.
Підтримуючи ці пріоритети, міжнародне співтовариство може сприяти більш інклюзивному, справедливому і керованому на місцевому рівні гуманітарному реагуванню в Україні. Час діяти вже настав.
Участь ГО «Дівчата», українського партнера CARE, у П’ятій зустрічі високопосадовців ЄС є важливим кроком на шляху до посилення голосу місцевих організацій. Однак ще багато чого належить зробити для того, щоб забезпечити повну інтеграцію ЖПО в гуманітарні системи.
Галина Білак