Як Чорнобиль вплинув на розпад СРСР?

Chornobyl

Публічна дискусія на таку тему відбудеться в перший день VI «Книжкового Арсеналу» в рамках історичного майданчика УІНП

20 квітня, 18.30-20.00

Мистецький Арсенал, зал «Къырым» (вул. Лаврська, 10-12)

26 квітня виповнюється 30 років з часу аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка залишається найбільшою катастрофою в історії ядерної енергетики. За приблизними підрахунками, значні дози опромінення отримали 8,5 млн. жителів України, Білорусі, Росії. Наслідки катастрофи ліквідовували близько 600 тис. осіб. Кількість загиблих від дії радіації, за офіційними даними, – 31 людина, за оцінками ж незалежних експертів – більш як 500 тис. Спершу відповідальність за катастрофу поклали на персонал станції, втім глибші дослідження виявили проблеми вже самому в проектуванні реактора, і не тільки…

У дискусії візьмуть участь:

письменниця Оксана ЗАБУЖКО, командир взводу радіаційної розвідки, письменник, еколог Сергій МИРНИЙ, організатор першого масштабного відзначення річниці катастрофи 1988 року Олесь ШЕВЧЕНКО, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ЯТРОВИЧ.

Модератор – історик Сергій ГРОМЕНКО.

Партнер заходу – Програма академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні.

Публічною дискусією «Як Чорнобиль наблизив розпад СРСР? Як впливає на Україну?» Інститут національної пам’яті прагне повернути тему Чорнобильської катастрофи в публічний дискурс. Це буде розмова не тільки про минуле та його уроки: однозначно сама аварія, реакція на неї тодішньої радянської влади, організація заходів із ліквідації наслідків трагедії вкотре проявили нелюдяну та злочинну природу комуністичної системи, а також некомпетентність її керівництва. Про сьогодення: монстр під саркофагом досі залишається викликом, Чорнобиль – тестом на спроможність для української влади, адже люди, яких так чи інакше торкнулася аварія, ліквідатори чи їхні сім’ї досі становлять значну частину нашого суспільства. Але також і про майбутнє: в питанні радіаційний катастроф наша національна пам’ять є важливим досвідом для світу.

Нагадаємо, з 20 по 24 квітня, у рамках VI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» триватиме спеціальна програма Українського інституту національної пам’яті «Історія: (не)засвоєні уроки». Цикл публічних дискусій з такою ж назвою на важливі з точки зору сьогодення історичні теми Інститут національної пам’яті організовує вже понад рік.

Програма заходів за лінком. Також стежте за оновленням інформації на сторінці історичного майданчика УІНП у мережі Facebook. Інформація про умови входу на територію фестивалю «Книжковий Арсенал» тут.

Програма імені Фулбрайта, спонсорована урядом США, посідає чільне місце у системі міжнародної освіти. Узасаднена ідеєю взаємодії та взаєморозуміння й уґрунтована на пізнанні та повазі до розмаїтого світу, вона успішно діє з 1946, нині – у 155 країнах світу. За час існування Програми в Україні — з 1992 року — близько 900 українців навчались, стажувались, проводили дослідження в США; у свою чергу, понад 530 американців викладали в українських вишах і займались науковою працею. Наприкінці лютого 2016 р. Програма започаткувала серію лекцій-посвят 30-тій річниці Чорнобильської трагедії за участі представників різних дисциплін з метою глибокого осмислення багатогранності Чорнобиля – щоразу з іншої перспективи, у регіональному й міжнародному контекстах з антропологічного, історичного, соціологічного, екологічного та інших поглядів; аби знати правду про самих себе і жити далі – з почуттям безпеки й без страху, – й вибудовувати/наповнювати наше життя людською моральністю.

Прес-служба Українського інституту національної пам’яті

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа