Влада збирається “кинути” громадськість з законопроектом “Про вищу освіту”?

Ситуація довкола створеної прем’єр-міністром України Миколою Азаровим робочої групи з доопрацювання урядового законопроекту “Про вищу освіту” за останні кілька днів, на думку багатьох членів групи, змінилася в гірший бік.

Після того як в результаті доопрацювання стало зрозуміло, що в Робочої групи виходить практично новий законопроект, на її засіданях побували голова Комітету з питань науки та освіти Верховної Ради України Максим Луцький, народний депутат України, представник Президента України у Верховній Раді України Юрій Мірошніченко (автор альтернативного законопроекту), голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко.

Оскільки Регламент Верховної Ради України забороняє суб’єкту законодавчої ініціативи міняти текст поданого ним законопроекту після реєстрації його у Верховній Раді, робоча група виступила з ініціативою відкликання Кабінетом Міністрів України свого законопроекту і внесення від імені того ж Кабміну варіанту, розробленого робочою групою.

9 лютого Юрій Мірошніченко визнав слушною таку позицію Робочої групи щодо відкликання урядового законопроекту і пообіцяв в такому разі відкликати свій законопроект, оскільки багато його положень увійшли до нової редакції написаного робочою групою проекту, і такий компроміс є для нього прийнятним.

Максим Луцький також приязно поставився до праці робочої групи і на питання, як він збирається чинити процедурно пообіцяв, що регламент ні в якому разі не порушить.

Однак 14 лютого спочатку Володимир Семиноженко, який більше говорив про наукову складову законопроекту, побіжно згадав як приклад, що колись (ще за старого регламенту) за допомогою депутатських поправок було суттєво змінено якийсь законопроект, а пізніше в той самий день Максим Луцький зайняв вже значно жорсткішу позицію, ніж мав 9 лютого, заявивши, що, по-перше, прем’єр-міністр доручав групі доопрацювати старий, а не писати новий законопроект, а, по-друге, що деякі речі, якщо вони є у новому законопроекті, викличуть його категоричні заперечення. Він знову повторив, що регламенту не порушить, але це зовсім не означає, що до Верховної Ради буде внесено законопроект у редакції робочої групи. Адже непорушення регламенту може означати і варіант, що у парламенті залишиться старий законопроект, а поправки до нього вноситимуться народними депутатами. В такому разі суть законопроекту лишиться старою, а тритижнева безперервна робота науковців, освітян, студентів, профспілок і громадськості буде врахована лише у зміні частини тексту, але аж ніяк не духу, букви і структури закону. І це означає, що у вищій освіті мало що зміниться. Юрій Мірошніченко того ж 14 лютого (він перебував на робочій групі одночасно з Максимом Луцьким) підтримав позицію групи про те, що урядовий проект варто відкликати і внести від Кабміну розроблений робочою групою варіант й підтвердив готовність зняти свій законопроект.

Таким чином все може повернутися на “круги своя”, бо громадськість не повірить владі, якщо до Верховної Ради на перше читання буде запропоновано незмінний варіант урядового законопроекту (регламент забороняє Кабміну вже щось змінити у зареєстрованому законопроекту). І протести можуть початися знову. Але тепер під іншим кутом. Якщо раніше проти законопроекту активно виступали тільки студенти та деякі експерти, то тепер, після того як Микола Азаров започаткував діалог, залучивши до нього освітян і науковців, винесення на голосування старої редакції буде вже протиставленням позиції влади цілій академічній спільноті України. Адже участь в розробці нової редакції брали кілька десятків професорів й академіків, ректорів й проректорів різних вищих навчальних закладів, а свої пропозиції (їх було більше трьох тисяч) надіслали кількасот людей з понад сотні вищих навчальних закладів, наукових, освітніх установ і громадських організацій з усіх куточків України.

З новою редакцією законопроекту “Про вищу освіту” можна ознайомитись тут: http://kpi.ua/

Джерело: http://maidan.org.ua/2012/02/vlada-zbyrajetsya-kynuty-hromadskist-z-zakonoproektom-pro-vyschu-osvitu/

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа