В Лондоні презентували дослідження про Голодомор

25 листопада за ініціативою Української Інформаційної Служби в Лондоні, Союзу українців у Великій Британії та товариства Свята Софія відбулася доповідь історика, архівіста, члена Вченої Ради Центру досліджень визвольного руху Геннадія Іванущенка. Тема доповіді: “Дослідження Голодомору 1932-1933 рр. на прикладі Сумської області”. Дослідник презентував документи з Державного архіву Сумської області, які показують технологію і масштаби організованого Росією геноциду українського народу. Особливий інтерес викликали актові записи про смерть від голоду жителів Сумської області.

12301563_909291569155577_8609228768422838379_n

У 1933 році в одному тільки містечку Недригайлів Сумської області, де проходило моє дитинство, 65% померлих становили жертви голоду. Всі загиблі були українцями і хліборобами. Але влада СРСР про це забороняла говорити. Тому сьогодні для багатьох українців відкриття документів, це повернення пам`яті і шлях до перспективи. Тому для мене це особлива тема, бо правда зробить нас вільними. Цієї осені в Україні мільйони людей запалять свічки пам`яті, поминаючи жертв комуністичного режиму. Поставлять нові пам`ятники-хрести на багатьох колективних могилах. Ці хрести, як знаки додавання між минулим і майбутнім, бо не осмисливши минулого, ні Україна, ні Світ не можуть рухатися вперед. Непомічена трагедія, як непокаране зло, може повторитися”, зазначив дослідник.

Всього цих записів про смерть 57 тисяч і архівісти їх оцифрували. Тепер ці документи частково є в мережі Інтернет: в Електронному архіві визвольного руху та на Сумському історичному порталі.

Згодом українські історики планують їх виставити в online повністю.

Скорочений варіант дослідження про Голодомор на Сумщині (українською та англійською мовами) можна прочитати тут: http://history.sumynews.com/xx/1929-1938-rosijska-radyanizatsiya-i-ukrajinska-vidpovid/item/178-diagnozi-pro-smert-v-period-golodomoru-1932-1933-rokiv-yak-dzherelo-stvorennya-personalnikh-baz-danikh.html

Наступні вшанування відбудуться біля пам’ятника загиблих в роки Голодомору, який розташований на подвір’ї Катедрального храму УАПЦ за адресою:

1 Newton Avenue, London W3 8AJ о 14-30.

УІС

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа