В Конґресі США розглядають резолюцію про заборону українським посадовцям на в’їзд в Америку

Голос Америки повідомляє, що конгресмен США Крістофер Сміт вніс резолюцію щодо прав людини та демократії в Україні. У резолюції, направленій на розгляд Комітету Палати представників з питань закордонних справ Конгресу США конгресменом-республіканцем від штату Нью-Джерзі, закликається владу України вдатися до заходів для забезпечення вільних і чесних парламентських виборів, запланованих на 28 жовтня. Конгресмен Крістофер Сміт є головою Комісії США з безпеки і співробітництва в Європі, яка відома також як Гельсінська комісія. Вона є незалежним урядовим органом США, створеним для контролю за дотриманням положень Гельсінкської угоди й інших зобов’язань у рамках Організації з безпеки і співробітництва в Європі.

Комісія складається з 9 членів Сенату США, 9 членів Палати представників та по одному члену від Державного департаменту, Міністерства оборони й Міністерства торгівлі.

Резолюція вимагає від президента Януковича та українського уряду припинити вибіркове переслідування політичних лідерів опозиції в Україні, звільнити Юлію Тимошенко та інших ув’язнених посадовців колишнього уряду і поновити їх повні політичні та громадянські права.

У резолюції закликається уряд України до забезпечення повного пошанування юридичних прав та прав людини всіх в’язнів, засуджених з політичних міркувань, включно з правом на медичну опіку, відповідно до міжнародних норм.

У резолюції міститься заклик щодо відмови в американських візах українським чиновникам, задіяних у серйозних порушеннях прав людини, антидемократичних діях, або корупції, яка підриває демократичні інститути в Україні, у тому числі посадовим особам, які несуть відповідальність за, і беруть участь у вибірковому переслідуванні і переслідуванні політичних опонентів.

Є також коментар старшого співробітника Гельсінської Комісії Ореста Дейчаківського:

“Ми вимагаємо звільнити осіб, які перебувають у в’язниці з політичних мотивів – Юлію Тимошенко, Юрія Луценка та Валерія Іващенка. Ми хочемо, щоб Україна дотрималась своїх зобов’язань, які вона взяла на себе в рамках членства в ОБСЄ. Оскільки Україна головуватиме в ОБСЄ у 2013 році, вона повинна бути добрим прикладом та діяти відповідно до положень ОБСЄ, які викладені в Гельсінських угодах, де говориться про дотримання прав людини, демократію та верховенство права”, – заявив Орест Дейчаківський в інтерв’ю Голосу Америки.

Даючи оцінку виборам на предмет відповідності міжнародним стандартам, експерти дивитимуться на ряд факторів.

“Ми аналізуватимемо доступ до ЗМІ всіх кандидатів та політичних партій, використання адміністративного ресурсу, склад виборчих комісій. Ми повинні переконатись, що в комісіях збалансовано представлені всі політичні сили. Ми будемо враховувати рівень доступу спостерігачів до виборчого процесу: спостерігачів від політичних партій, незалежних місцевих та міжнародних спостерігачів”, – повідомив співробітник Гельсінської комісії.

“Абсолютно не відповідають дійсності припущення, що метою Гельсінської Комісії є ізоляція України. Тому положення резолюції є дуже чіткими. Там говориться про відмову у в’їзді у США певним українським посадовцям. Резолюція містить чіткий сигнал – якщо людина вдається до певних дій – порушення прав людини, антидемократичні дії, корупція – ми їм просто відмовимо у в’їзді до Сполучних Штатів”, – відзначив Дейчаківський.

Якщо резолюція не матиме бажаного впливу, а політична ситуація в Україні продовжуватиме погіршуватися, американські законодавці готові до подальших кроків.

“Ми поки що не визначились… Однак, треба пам’ятати, що Гельсінська Комісія, в особі конгресмена Сміта, внесла на розгляд Конгресу за останні шість років три законодавчі ініціативи по відношенню до Білорусі, які отримали силу закону. Ці законодавчі акти містять дуже серйозні санкції: не лише заборону на видачу віз, але і замороження індивідуальних рахунків, економічні санкції”, – заявив Орест Дейчаківський.

Втім, додає Орест Дейчаківський, Гельсінська Комісія має надію, що Україна на цих виборах доведе свою відданість демократичному напрямку і США не матимуть підстав посилювати тиск на українську владу.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа