Українські правозахисники долучаться до глобальної кампанії проти порушень прав людини в Росії, приуроченої до Олімпійських ігор
Одночасно з прибуттям до Москви олімпійського вогню зимових Ігор 2014 року, Amnesty International розпочала всесвітню кампанію з висвітлення ганебних порушень прав людини в Росії. Українці зможуть долучитися до кампанії підписавши петицію на сайті українського представництва організації.
“Олімпійський вогонь може освітити порушення прав людини , які влада хотіла б заховати за святковими декораціями. Важливо , щоб усі , хто бере участь в тій чи іншій формі в Іграх, усвідомлювали обмеження , які російська влада створює для громадянського суспільства і звичайних громадян , а також використовували свій вплив , щоб виступити проти такої ситуації ” , – сказала Тетяна Мазур, виконавчий директор Amnesty International в Україні.
В той час, як олімпійський вогонь прибув до Москви 7 жовтня і розпочав свою подорож через всю країну в Сочі, сотні тисяч прихильників Amnesty International розпочали серію акцій та протестів в усьому світі.
Наші прихильники від Оттави до Пуерто Ріко, Варшави, Парижу, Брюсселя і Москви готують виступи, флеш-моби та пікети, в тому числі перед російськими посольствами, щоб привернути увагу до масштабу порушень права на свободу вираження, асоціації та мирних зборів у Росії.
На сайті AmnestyInternational в Україні розміщена петиція на ім’я президента Путіна з вимогами припинити порушення прав людини та тиск на громадянське суспільство в Росії.
“Олімпійські фанфари і видовищні церемонії не приховають той факт, що в країні зневажаються основні права людини, незважаючи на те, що вони недвозначно гарантовані російською конституцією та міжнародними угодами з прав людини, які підписала Росія “ – сказала Тетяна Мазур.
“Російська влада не повинна використовувати Олімпійські ігри, які транслюватимуться в усьому світі, в якості барвистої ширми , за якою вони можуть порушувати права людини у своїй країні”, – сказала Мазур.
Будь-які спроби російської влади використовувати Олімпійську хартію як привід, щоб перешкодити окремим людям або активістам взяти участь у законних і мирних акціях протесту , не тільки вийде за межі заборон, передбачених у Хартії, але також порушить міжнародні норми, які передбачають повагу до права на свободу вираження, асоціацій і зборів.
“Олімпійська хартія забороняє проведення демонстрацій на олімпійських об’єктах, але ці заборони мають стосуватися тільки спортивних об’єктів і майданчиків, та виключно в законних цілях. На час Олімпійських ігор ніхто не скасовує права людини. Ігри приймає місто, але їх також організовує і вся країна, і порушення основних прав людини в цілій країні, як це відбувається в Росії, неприйнятні і повинні бути негайно припинені .”
“Кожен , хто цінує права людини, кожен хто бере участь в Олімпійських іграх, включаючи тих, хто залучений до їх організації, повинен виступити проти порушень права на свободу вираження, асоціацій і мирних зібрань “.
Нагадаємо, що законодавче обмеження мирних протестів – новий закон – накладає суворі штрафи на організаторів демонстрацій за порушення списку правил і норм , які часто застосовуються абсолютно довільно. У 2013 році більше 600 людей було затримано під час 81 виступу тільки в Москві і поблизу.
Закон про “іноземних агентів “, прийнятий у 2012 році, дав можливість владі оголосити полювання на НУО у всій країні, в рамках чого була проведена перевірка і в представництві Amnesty International в Москві. Судові справи, заведені прокуратурою проти НУО, закінчилися великими штрафами для деяких організацій та їх лідерів . Велика кількість НУО у всій Росії зіткнулися з офіційною вимогою зареєструватися в якості “іноземних агентів” або зі штрафними санкціями.
Нездатність влади ефективно розслідувати вбивства журналістів і правозахисників. Анна Політковська була застрелена в 2006 році, але замовник її вбивства так і не був знайдений. Ніхто не був притягнутий до відповідальності за вбивства Наталії Естемірової , Хаджимурада Камалова , Ахмеднабі Ахмеднабіева та багатьох інших.