Юним курсантам історики розповіли про боротьбу УПА, її досвід тактики і стратегії воєнних дій в умовах окупації.
На виставці, відкритій 6 жовтня у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна, представлені близько півтисячі фото. Також експозиція містить документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи Організації українських націоналістів та УПА. «УПА. Історія нескорених» розповідає про історію єдиної армії, яка під час Другої світової війни боролося за українську державність.
«Російська пропаганда завжди стверджувала, що українці ніколи не мали своєї армії та не вміли воювати. Насправді українці — один із небагатьох народів у світі, які змогли створити своє військо, навіть не маючи держави. Українська повстанська армія почала творитися стихійно, потім цю ініціативу підтримала Організація українських націоналістів. УПА вибудовувалася за зразком регулярних армій і стала унікальним явищем у світовій історії. Те саме повторилося, коли у 2014 році на нас напала Росія. Народ почав творити свою армію, практично без підтримки держави. Ідеться про військових, добровольців, волонтерів. Українці — народ, здатний сформувати своє військо», — сказав на відкритті голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Майбутні військові зможуть глибше дізнатися про історію своїх славних попередників, до того ж — у захопливій формі. Вони тепер мають змогу роздивитися такі раритети, як фотографії групи вояків УПА з захопленим німецьким літаком та повстанців у криївці на Хмельниччині в 1950 році. Тема криївок детально досліджена в окремій частині виставки, включно з планами підземних «багатокімнатних квартир» та детальними інструкціями щоденного режиму життя під землею.
Історик Центру досліджень визвольного руху Ігор Бігун провів для курсантів екскурсію виставкою.
Виставка створена Центром досліджень визвольного руху, її автори: Володимир В’ятрович, Руслан Забілий, Роман Грицьків, Ігор Дерев’яний, Петро Содоль. Дизайн виставки виконала Ольга Сало.
Виставка є складовою частиною проекту «УПА. Історія нескорених», в рамках якого видано ілюстровану науково-популярну історію «УПА. Історія нескорених», також англо- та україномовні каталоги виставки, навчально-демонстраційний посібник для середньої школи та мультимедійний диск.
Відкриття виставки є одним із заходів у рамках відзначення Дня захисника України, який святкуватимемо 14 жовтня.