У Нью-Джерсі знайшли сенсаційне українське першовидання

ogienko

У Бавнд-Бруці віднайдено перше, петлюрівське, видання твору Івана Огієнка “Українська культура”, яке побачило світ у Києві рівно сто років тому, але весь наклад якого було знищено за вказівки  Москви, – йдеться у дослідженні Миколи Тимошика у “Слові Просвіти”.

Ідеться про факт направду сенсаційний: авторові цих рядків під час недавнього наукового стажування у США пощастило віднайти єдиний поки що на сьогодні примірник першого видання знакового для історії українського національного книговидання твору —“Української культури”.

Досі ніхто ні з дослідників, ні з читачів її не бачив. Немає певності, чи бачив, чи тримав у руках її сам автор. Адже в своїх денниках він лиш занотовує раз, ще в Україні, ту мить, коли захоплений його лекцією під час відкриття в Києві нового, українського за сутністю і назвою, університету 5 жовтня 1917 року Симон Петлюра дає вказівку своєму помічникові старшині Чернявському терміново підготувати до друку цей текст і видати мільйонним накладом — для української молоді загалом і Української армії зокрема.

Отож Іван Іванович знав про вказівку “зверху” надрукувати. Але за пережитих фактично на колесах революційних місяців, що судилися на українських теренах, до автора цей примірник, більше всього, міг і не потрапити.

Не дивно, що пізніше Огієнко-Іларіон ніде й ніколи не згадував про це видання як реальне, не робив посилання на нього, не вводив до своїх численних бібліографічних списків, які зазвичай готували до друку в періодичних виданнях соратники-однодумці до чергової ювілейної дати.

Окрім цього варіанта рукопису “Української культури” був ще один твір, який автор вважав назавжди втраченим, таким, який уже ніколи не міг побачити світ. Ідеться про його ранній рукопис не менш сенсаційної долі — “Містечко Брусилів та його околиці”. Його пощастило віднайти в колишніх київських спецфондах. До речі, також рівно через сто років від часу створення.

Джерело: uapost.us

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа