У лютому в Україні дещо погіршився рівень свободи слова, порівняно із попереднім місяцем. Такими є результати моніторингу свободи слова, який проводить Інститут масової інформації.
Зокрема, за даними ІМІ, у лютому в Україні відбулося 8 випадків перешкоджань журналістам (у січні — 1), 5 побиттів (у січні — 6), один журналіст загинув у зоні АТО (фотокор «Сегодня» Сергій Ніколаєв).
Водночас, на території Криму, у лютому ІМІ зафіксував 3 випадки тиску на ЗМІ і журналістів (у січні — 2). Зокрема, це вимоги окупаційної влади блокувати так звані «екстремістські сайти», а також відмова кримському сайту QHA в здійсненні інформаційної діяльності в Криму.
У лютому також відбулося 2 випадки затримання журналістів представниками «ДНР» — італійського та польського журналістів було затримано на кілька годин та обшукано.
Перешкоджання законній діяльності журналістів були зафіксовані у Києві, Полтаві, Ужгороді, Рівному, Волині, Миколаєві. «Журналістам забороняли фотографувати, записувати на диктофон судові засідання, писати новини в онлайн-режимі, не пускали на той чи інший захід. Перешкоджали журналістам судді, прес-секретар, охоронці, адміністратор супермаркету, міліціонери, працівники облдержадміністрації, а також колеги по цеху», — розповіла експертка ІМІ Катерина Дячук.
Випадки побиттів та нападів зафіксовано на Донеччині, Черкащині, Чернігівщині, в Одесі та Миколаєві. За даними ІМІ, нападали та били журналістів прихильники «ДНР», представники організації «Рада громадської безпеки», люди у камуфляжі, депутат сільради та директор миколаївського обласного держархіву. Журналістам розбили камеру, вибивали і викручували техніку з метою припинення зйомки, також представників ЗМІ виштовхували та били.
Доступ до інформації «перекривали» у Чернівцях, Києві, Рівному та на Закарпатті. Зокрема, журналістам не відповідали на інформаційні запити, обмежували доступ до сесії міськради, запрошували на представлення чернівецького губернатора лише телевізійників.
Також ІМІ зафіксував 3 випадки судових позовів проти журналістів та ЗМІ, по 2 випадки погроз журналістам, кібер-атак на онлайн-ЗМІ, та пошкодження майна ЗМІ і журналістів.
З повним описом випадків, що увійшли до Барометру свободи слова за останній місяць, можна ознайомитись за посиланням.