Під час археологічних досліджень у Грушовичах недалеко від Перемишля відкрито 3 поховання з людськими останками. Праці на цвинтарі тривають від учора. Дослідження мають з’ясувати, чи поховані там члени Української повстанської армії.
„Крім археологів сьогодні працювала теж атропологиня, яка почала досліджувати кістки. За сьогоднішній день відкрито 3 місця з людськими останками. Дослідження кісток відбуваються на місці,” – говорить доктор Ольга Соляр, як спостерігачка від Об’єднання українців у Польщі. Співпрацівниця Вищої Східноєвропейської школи в Перемишлі, а також членкиня товариства „Магурич”, яке відновлює закинуті (в основному українські) цвинтарі у Польщі вважає, що результати можуть надійти завтра.
Редактор тижневика Богдан Гук, який був на місці, інформує, що на даний момент не можна сказати у який саме період відбулося поховання.
„Це лише людські кістки, без одягу. За матеріальними артефактами можна було б ідентифікувати час поховання. Проте на сьогодні не знайдено жодних елементів одягу, військових гудзиків, які могли б вказувати на те, що це були члени підпілля чи вояки УПА” – вважає Б. Гук.
Розкопки які розпочалися вчора, проводить Інститут національної пам’яті у Польщі. З української сторони запрошено групу експертів, які спостерігають за роботами. Групу очолює Святослав Шеремета, Секретар державної комісії з питань увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій.
На сьогодні існує один документ, який засвідчує, що у могилі мають бути поховані бійці Української повстанської армії. У нотаріально завіреній заяві з 1995 р., один з колишніх жителів села свідчив, що був свідком під час захоронення 12 членів УПА на місці, де стояв пам’ятник.
Нагадаємо, що пам’ятник УПА на грушовицькому цвинтарі був зведений у 1994 році. Від 2012 року був кілька разів осквернений. Навесні минулого року пам’ятник знищили та демонтували польські націоналісти . 7 липня 2017 року на цвинтарі у Грушовичах вони встановили та освятили Хрест з «Пам’ятника воїнам УПА» на тому ж місці, де раніше стояв монумент, але присвячений він українцям, які в роки Другої світової рятували поляків «перед смертю від рук УПА».
Від весни 2017 року між Києвом та Варшавою триває суперечка довкола заборони української сторони на пошуково-ексгумаційні роботи стосовно залишків польських жертв війн та конфліктів на території України. Ця заборона стала результатом знесення саме пам’ятника УПА у Грушовичах та попередніх випадків руйнування українських місць пам’яті на території Польщі. У Києві заявили, що пошукові та ексгумаційні роботи відновлять за умови відбудови знищених українських пам’ятників у Польщі.
Фото Ольги Соляр
Джерело: nasze-slowo