Під час археологічних розкопок у Грушовичах неподалік від Перемишля відкрито 11 поховань з людськими останками. Архіологічні дослідження мають з’ясувати, чи поховані там члени Української повстанської армії. Ініститут національної пам’яті у Польщі заявив у Твіттері: „архіологічні дослідження та судово-медична експертиза не дали підстав для того, щоб визнати, що на місці здемонтованого пам’ятника знаходиться поховання членів УПА”.
Праці на цвинтарі у Грушовичах тривали з 24 до 26 травня. Під час розкопок віднайдено людські останки, в трунах і без трун. „Дослідження виявили 11 поховань. Три із них – це поховання дітей, а два – жіночі кістяки,” – повідомляє редактор тижневика Богдан Гук, який був на місці.
Під час дослідженнь, зокрема, поруч зі скелетом молодої людини знайдено гудзик з німецького чоловічого одягу, який використовувався теж членами УПА. Також віднайдено монети, а саме польські гроші з міжвоєнного періоду.
Офіційних звітів за результатами проведених робіт не має. Проте ІНП Польщі на своєму Твіттері уже заявив, що дослідження не дали підстав визнати, що це є поховання членів УПА.
„Археологічні та медико-судові дослідження не дали підстави, щоб визнати, що на місці розібраного пам’ятника на честь УПА були колективні чи поодинокі могили членів цієї української формації.” – читаємо на Твіттері відомства.
До відкриття та закриття останків відбулася молитва за спокій душ. Розкопки проводив ІНП у Польщі. З української сторони запрошено групу експертів, які спостерігають за роботами. Її очолив Святослав Шеремета, Секретар державної комісії з питань увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій.
На сьогодні існує один документ, який засвідчує, що у могилі мають бути поховані бійці УПА. У нотаріально завіреній заяві з 1995 р., один з колишніх жителів села свідчив, що був свідком під час захоронення 12 членів УПА на місці, де стояв пам’ятник.
Нагадаємо, що пам’ятник УПА на грушовицькому цвинтарі був зведений у 1994 році. Від 2012 року був кілька разів осквернений. Навесні минулого року пам’ятник знищили та демонтували польські націоналісти . 7 липня 2017 року на цвинтарі у Грушовичах вони встановили та освятили Хрест з «Пам’ятника воїнам УПА» на тому ж місці, де раніше стояв монумент, але присвячений він українцям, які в роки Другої світової рятували поляків «перед смертю від рук УПА».
Від весни 2017 року між Києвом та Варшавою триває суперечка довкола заборони української сторони на пошуково-ексгумаційні роботи стосовно залишків польських жертв війн та конфліктів на території України. Ця заборона стала результатом знесення саме пам’ятника УПА у Грушовичах та попередніх випадків руйнування українських місць пам’яті на території Польщі. У Києві заявили, що пошукові та ексгумаційні роботи відновлять за умови відбудови знищених українських пам’ятників у Польщі.
Фото доктор Ольги Соляр (спостерігачка праць у Грушовичах від Об’єднання українців у Польщі)