Юрко Антоняк
Традиційні заходи з відзначення на Львівщині Свята Героїв 27 травня розпочалися з покладанням керівництвом області квітів до пам’ятника Романа Шухевича у с. Білогорща. Звідти розпочалась смолоскипна естафета Львівського державного університету фізичної культури «Вогонь пам’яті Героїв».
Вогонь студенти та викладачі вишу пронесли до Меморіалу воїнам УГА на Личаківському цвинтарі. Також керівництво області та міста, представники громадськості поклали квіти до пам’ятника Тараса Шевченка, Меморіалу Українських Січових Стрільців на Янівському кладовищі, до Меморіалу Української Галицької Армії та Невідомого вояка УПА на Личаківському кладовищі. Тут відбулося коротке віче за участі керівництва області, працівників та студентів Університету фізичної культури, активу громадських організацій Львівщини.
Основні заходи свята розпочалися біля пам’ятника Степана Бандери, де зібралися численні представники ветеранських, молодіжних та інших громадських організацій, національно-патріотичних політичних партій зі Львова та районів області.
Тут після урочистого покладання квітів та виконання народним хором “Нескорені” Львівської обласної спілки політичних в’язнів України Гімну українських націоналістів “Зродились ми великої години” та пісні «Сини України» перед присутніми виступили історик та публіцист Ярослав Сватко, депутат Львівської обласної ради Ірина Фаріон, голова Львівського крайового братства ветеранів національно-визвольної боротьби Олесь-Дмитро Гуменюк, голова Львівського обласного відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів Богдан Винниченко, представник української громади у Литві Леонід Трегуб.
Після закінчення віча була сформована маршова колона. Вона складалася з ветеранів УПА, представників ветеранських, політичних, громадських та молодіжних організацій. На її чолі рухалася машина з гучномовцем, через який львів’ян та гостей міста вітали зі святом, розповідали про його історію та значення, про долю Миколи Міхновського, Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Степана Бандери, Романа Шухевича.
– Свято Героїв – це свято пам’яті, честі і слави всіх тих, хто боровся і віддав свої життя за волю і незалежність України, Самостійну Соборну Українську Державу. Сьогодні з нами у незримому марші княжі дружинники великого завойовника Святослава, козацькі полки Хмельницького, Виговського, Мазепи, Січові стрільці, вояки армії УНР та Української галицької армії, герої революційного підпілля УВО та ОУН, Карпатські січовики, Герої УПА та дивізійники УНА. Віддаючи шану їм, ми засвідчуємо власну готовність до дальшої праці і боротьби для добра і величі України – рефреном повторював ведучий Юрко Антоняк.
Під час руху відбувалися зупинки із покладанням квітів до меморіальних таблиць Є. Коновальця, Р. Шухевича, Й. Сліпого, О.Гасина, Р. Дашкевича, пам’ятника Жертвам комуністичних злочинів і біля тюрми на Лонцького, пам’ятника Маркіяна Шашкевича. Почесті здійснювалися під музичний супровід військового оркестру. Учасники маршу вигукували патріотичні гасла: “Слава Україні – Героям слава!”, “Слава нації – смерть ворогам!”, “Бандера, Шухевич – герої України!”. Група представників молодіжних організацій несла портрети із провідників ОУН і командирів УПА.
Кінцевою зупинкою колони був проспект Свободи. Тут ветерани УПА та інші учасники свята під музику оркестру пройшлися урочистим маршем.
Тут же був проведений і традиційний конкурс маршового впоряду та пісні учнівських чот шкіл міста, парад курсантів середніх і вищих військових навчальних закладів та дефіле оркестру Центру військово-патріотичного мистецтва Західного оперативного командування.
Після цього біля пам’ятника Тараса Шевченка відбулося віче Об’єднаної опозиції «Батьківщина» та концерт.
Фото – Андрій Рой, Галінфо