Йдеться про суспільний договір, який здатен регулювати відносини в Україні до появи нової редакції Конституції України, — говорять відомі суспільні діячі.
Сьогодні представники Ініціативної групи “Першого грудня” передали Національний акт свободи Голові Верховної Ради України Володимиру Рибаку. Про це повідомили на брифінгу біля “Українського дому” учасники групи: В’ячеслав Брюховецький, Почесний президент Національного університету “Києво-Могилянська академія”, Євген Сверстюк, філософ, дисидент. А також Олексій Панич, д.ф.н., один із розробників документа.
“Розмежовуючи минуле і майбутнє, у нашій країні повинен постати суспільний договір, який допоможе врегулювати нинішнє становище, відновити справедливість і визначити пріоритети змін. Цій меті підпорядкований Національний Акт Свободи, який передаємо Верховній Раді України”, — говорять відомі інтелектуали, учасники Ініціативної групи “Першого грудня”: В’ячеслав Брюховецький, Богдан Гаврилишин, кардинал Любомир Гузар, Іван Дзюба, Мирослав Маринович, Мирослав Попович, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Ігор Юхновський.
Ініціативна група “Першого грудня” відзначає, що за понад двадцять років у глибині взаємин між владою та людиною збереглася радянська жорстокість і нелюдськість, що були доповнені цинізмом та брутальністю кримінальної економіки. “Ця система має бути ліквідована, — говорять відомі інтелектуали. — Як розмежування минулого і майбутнього, в нашій країні повинен постати суспільний договір, що допоможе врегулювати нинішнє становище, відновити справедливість і визначити пріоритети змін. Цій меті підпорядкований Національний Акт Свободи, який передаємо Верховній Раді України”.
Документ з ініціативи та на запрошення учасників групи “Першого грудня” розробили правознавці, економісти, філософи, дипломати і громадські діячі. Серед них Володимир Василенко, Іван Васюник, Володимир Дубровський, Ігор Когут, Данило Лубківський, Олексій Панич, Олександр Пасхавер, Анатолій Ткачук.
Цей документ містить такі принципові і взаємопов’язані елементи, як план політичного врегулювання, принципи роботи Уряду народної довіри, механізми стримувань і противаг, конкретні заходи з відновлення довіри і справедливості, завдання перетворень, а також передбачає появу якісно нового способу і механізму громадського контролю за діями влади, вираженого представницьким органом Радою народної довіри. Акт дає реальний шлях виходу з кризи і вперше збалансовує політичну і суспільну складові врегулювання, пропонуючи стратегічне рішення.
Національний акт свободи є проектом конституційної і суспільної угоди, що регулюватиме відносини в нашій державі до появи нової редакції Основного Закону. Учасники групи “Першого грудня” закликали Верховну Раду України розглянути і схвалити Національний Акт Свободи: “Запрошуємо керівників фракцій Верховної Ради України і позафракційних депутатів внести цей документ як спільну законодавчу ініціативу”.
“Після могутнього піднесення людей і трагічних подій, які забрали життя невинних і завдали болю та страждань тисячам громадян, держава вже ніколи не буде такою, як до цього часу. Серцевиною кризи є конфлікт між владою і народом. Неможливо сховатися від цієї правди. Будь-яка політична консервація нинішнього становища не матиме успіху. Без глибокого погляду на життя України та великі національні процеси, які відбуваються з нашим народом, будь-який одноденний політичний чи правовий винахід буде приречений. Ціна таких помилок щоразу зростатиме для всіх, незалежно від переконань, достатку чи відчуженості від життя людей” — відзначають В’ячеслав Брюховецький, Богдан Гаврилишин, кардинал Любомир Гузар, Іван Дзюба, Мирослав Маринович, Мирослав Попович, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Ігор Юхновський.
Акт національної свободи розміщено на сайті Ініціативної групи “Першого грудня”
Євген Сверстюк та В’ячеслав Брюховецький на сходах Укрдому