Завдяки розслідуванням детективів Національного антикорупційного бюро України та прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у сфері агропромислового комплексу (далі – АПК) ПАТ «Державна продовольча зернова корпорація» відшкодовано близько 70 млн грн.
Корупція в галузі АПК – це переважно махінації із землею та розтрата коштів і майна державних підприємств. Наразі НАБУ розслідує незаконні оборудки щодо майже 8 тис. га земель сільськогосподарського призначення, власником яких є держава. За попередніми оцінками, розмір збитків від корупційних схем, викритих детективами НАБУ в агропромисловому комплексі, перевищує 2 млрд грн.
Прикладом масштабної корупції можуть бути незаконні дії президії Національної академії аграрних наук (далі – НААН). У 2008–2016 роках вона ініціювала ухвалення низки рішень, відповідно до яких 200 га державних земель перейшли у приватну власність. Таким чином, за версією слідства, президія НААН формально «задовольняла конституційні права громадян», а насправді вчинила злочин, яким завдала державі близько 1 млрд грн збитків.
Інша схема, до якої вдаються корупціонери, полягає у розтраті коштів та майна підприємств за участю компаній-посередників, яким продукція збувається за зниженими цінами, а вони, в свою чергу, перепродають її за ринковими. Внаслідок цього прибутки осідають на рахунках посередників, які іноді є підконтрольними керівникам держпідприємств. Так, наприклад, були завдані збитки ПАТ «Державна продовольча зернова корпорація». За даними фактами детективи Національного бюро розслідували щонайменше п’ять кримінальних проваджень. Дві справи вже передано до суду.
Нагадуємо, відповідно до п.2 ст.26 Закону «Про Національне антикорупційне бюро України» 10 серпня Директор НАБУ Артем Ситник презентував Звіт про діяльність відомства за перше півріччя 2017 року. Серед майже чотирьох сотень проваджень, розслідування яких здійснюють детективи НАБУ, понад 100 стосуються корупції на державних підприємствах.