Приклад збереження національної пам’яті громади

презентація Лагодівського літописуСьогодні, 28 жовтня, у Львівській обласній раді відбулась презентація книги Петра Тивонюка «Лагодівський Літопис». Видання розповідає про історію села Лагодів, що на Львівщині, від часів монголо-татарської навали і до наших днів, а також містить фотоілюстрації та записи родоводів місцевих мешканців. Чільне місце у «Лагодівському Літописі» посідає розділ, в якому йдеться про національно-визвольну боротьбу Української повстанської армії, про українсько-польське протистояння, вивезення українців на Сибір та безперечно самооборону самих лагодівців. Деякі матеріали про повстанську армію є унікальними: вони не зустрічаються ні в літописі УПА, ні в архіві Центру досліджень визвольного руху.

Участь у заході взяли голова Львівської обласної ради Петро Колодій, автор книги «Лагодівський літопис» Петро Тивонюк, видавець Ярослав Сватко, редактор видання Григорій Чопик, директор Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Львівщини Михайло Ватуляк. Також на презентації книги були присутні депутати обласної ради Андрій Холявка та Ярослав Качмарик.

Голова Львівської обласної ради відзначив важливість видання такої краєзнавчої літератури. «Дійсно, сьогоднішня подія – знакова. Вона є прикладом того, як громада досягає конкретних результатів. Мешканці Лагодова, не запрошуючи істориків і науковців, зібрала інформацію і за власні кошти видала книжку про рідне село. Тут не просто викладена історія населеного пункту чи певного краю, це – частина історії України. Завдяки цій книжці кожен майбутній лагодівець буде знати своє місце в історії України, буде знати, що зробили його предки, і бачитиме свій обов’язок перед минулим та майбутнім поколіннями. «Лагодівський літопис» – це справжній приклад свідомого ставлення до національної пам’яті», – наголосив голова обласної ради Петро Колодій.

Сам автор розповів, що матеріали для книги почав збирати ще з молодих років. «Я думав, що колись напишу книжку не для загального публікування, а для себе, дітей, внуків. Також почав збирати фотографії, і зібрав близько 800», – говорить Петро Тивонюк.

Редактор видання Григорій Чопик розповідає: «Ця книга, насамперед, визначальна тим, що коли ми хочемо будувати храм держави, то мусимо пам’ятати, що він базується на історії. Петро Тивонюк вклав у книгу 14 років праці в архівах, шукаючи матеріал, опитуючи старожилів. Він хотів зробити книжку універсальною: подати й історію, і знання про село. Ми розбили книгу на дев’ять розділів.

Те, що зробив Петро Тивонюк, можна назвати поглядом літописця. У книзі є інформація про вулиці Лагодова, про історичні пам’ятки. В основу книги ліг щоденник автора. Крім того, додалися спогади людей, багатьох з яких сьогодні вже немає. Тут наведені родоводи кожного двору, починаючи з XVII століття».

Видавець Ярослав Сватко порівняв появу 480-сторінкової монографії з новим етапом збереженя національної пам’яті. “В міжвоєні часи Бандера запровадив насипання у кожному селі символічної могили Невідомого Стрільця, для того, щоб люди мали наочний приклад пам’яті про свою минувщину, який би їм щодено нагадував: щоб збереглась Україна – хтось мав пожертвувати життям. В Лагодівському літописі невідомі борці стають відомими односельцями, а земля стає нашою не голослівно, а з документів, по кожному господарству є списки людей, які там мешкали від 17-го столітя. Що ж стосується УПА, то зібрані матеріали, варті блокбастерів, один лист командира УПА до сина, якого він ніколи не побачив, може стати основою художнього роману”

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА

Відділ інформації та зв`язків з громадськістю

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа