Польський інститут нацпам’яті вирішив, що поляки таки вбивали українців у Сагрині

Прокурор Комісії з питань кримінального переслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам’яті (ІНП) в Любліні виніс рішення про відмову розслідувати справу виступу д-ра Григорія Купріяновича, яким голова Українського товариства нібито міг заперечити злочини проти польського народу.

ipn-kupr

„Після проведення перевірки, зокрема після аналізу реконструйованої промови голови Українського товариства у Любліні, було встановлено, що воно не містило жодного змісту, який міг би підпадати під 55 статтю закону про ІНП”, – зазаначає у комюніке прокурор Яцек Новаковський. Відповідно до цього ж закону, тому, хто заперечує злочини проти польського народу, загрожує навіть до трьох років позбавлення волі.

Одночано у своєму рішенні прокурор зазначив, що голова Українського товариства у Любліні у своїй промові зосереджувався виключно на подіях в Сагрині та українських жертвах. „Він опустив «невигідні» факти, пов’язані зі злочинною діяльністю УПА на цій території, яка становила базу для її відділів, та промовчав про злочини, вчинені українськими націоналістами проти польського населення”, – пише Яцек Новаковський.

Нагадаємо, що 9 липня Люблінський воєвода  Пшемислав Чарнек подав заяву до прокуратури на голову Українського товриства (УТ) щодо промови, яку той виголосив біля пам’ятника жертвам трагедії в Сагрині. Українець назвав події, які відбулися 9-10 березня 1944 р.  злочином проти людства, який вчинили члени польського підпілля, партизани Армії крайової. Чарнек назвав відзначення – вшанування пам’яті жертв в Сагрині – „провокацією”,  а українців, які приїхали на неї, – націоналістами. Раніше Окружна прокуратура у Замості передала справу до Інституту національної пам’яті, але все-таки тепер сама зайнялася нею.

„Розслідування проводиться на ранніх стадіях, і відповідно до кримінально-процесуального кодексу слід завершити його протягом трьох місяців”, – інформує „Наше слово” Єжи Зяркевич, прокурор Окружної прокурури у Замості.

Голова УТ вже звернувся у справі слів та дій воєводи до прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького. “Чи cлова люблінського воєводи Пшемислава Чарнека про вшанування в Сагрині та про мене виражають офіційну позицію уряду і чи нещодавні дії воєводи є виразом реалізації політики Республіки Польща щодо української меншини?” – запитує у заяві д-р Григорій Купріянович.

Купріянович наголошує, що після врочистостей у Сагрині за участю президента України Петра Порошенка, воєвода вжив заходів, які можуть бути сприйняті не тільки як спроба загострення польсько-українських відносин, але, в першу чергу, як намагання „залякати українське суспільство в регіоні і запобігти презентацію власної перспектив історії національною меншиною”.

Павло Лоза, Наше Слово

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа