28 серпня у селі Озеряни Бучацького району Тернопільської області освятили новий пам’ятник на могилі козака 3-го Кінного полку Армії УНР Сергія Кравченка.
Напередодні відкриття
Урочистості зібрали велику кількість селян та гостей з Тернополя і Києва. Почесну варту біля військового поховання несли члени клубу військово-історичної реконструкції «Чота пішої розвідки 3-ї Залізної дивізії Армії УНР». В пам’ять про Сергія Кравченка сільська громада виконала ряд стрілецьких пісень, а діти прикрасили пам’ятник великим саморобним вінком з хвої та квітів. Дехто з малечі, попри велике хвилювання, прочитав вірші на честь бійців Армії УНР. Завершилась церемонія, згідно з мілітарною традицією, сальвою над могилою полеглого воїна.
В день урочистого відкриття
«Могила Кравченка це рідкісна пам’ятка військової історії. Справа в тому, що Сергій кохав озерянську дівчину, і в бою за це село прагнув першим вдарити на більшовиків. Зарубав п’ятьох червоноармійців, однак шостий рушничним пострілом забив козака. Смерть бійця бачив командир 3-ї Залізної дивізії генерал-хорунжий Олександр Удовиченко – він і написав спогад про побратима. Завдяки цій публікації ми розшукали точне місце поховання», – розповів волонтер «Героїки» Володимир Бірчак.
Вшанувати Кравченка прийшло чимало селян
Старий кам’яний хрест, очевидно встановлений ветеранами УГА у міжвоєнний період, був знищений. Комуністи у 1956 році демонтували цвинтарну капличку у якій відспівували Кравченка, а разом з тим металевим тросом вирвали хреста з могили, яка знаходилась поруч. Проте, старожили запам’ятали місце поховання, адже прізвище на хресті було наддніпрянське, непритаманне для Озерян. Точне місце погребіння віднайшов місцевий краєзнавець Гнат Рудий.
Гроші на новий пам’ятник пожертвували благодійники. Встановленням хреста займались волонтери, зокрема члени організації «Тризуб» ім. Степана Бандери. Сприяли і місцеві мешканці – вони викосили від будяків стару частину кладовища, допомогли гранітним відсівом (з якого засіяли доріжку до могили козака), надавали іншу допомогу.
«Героїці» так і не вдалось відшукати нащадків козака у його рідному селі Бабчинці Чернівецького району Вінницької області. Рід Кравченків зник в час голодоморів та політичних репресій 1930-х років.
Джерело: http://geroika.org.ua/na-mohyli-kozaka-kravchenka-vstanovyly-petlyurivskoho-hresta/