Грозненський суд позбавляє Карпюка та Клиха права на захист!

Спільна заява Євромайдан SOS і Української Гельсінської спілки з прав людини стосовно рішення про призначення додаткових захисників в «чеченській справі» Карпюка і Клиха

Євромайдан SOS і Українська Гельсінська спілка з прав людини в рамках кампанії #LetMyPeopleGo, висловлюють свою стурбованість рішенням Верховного Суду Чеченської Республіки про призначення «додаткових» захисників Миколі Карпюку та Станіславу Клиху проти їх волі і без узгодження з їх адвокатами – Мариною Дубровіною  і Доккою Іцлаевим. Рішення було прийняе вчора, 21. 04. 2016 року.

Дане рішення  винесене наприкінці судового слідства, перед  дебатами сторін, що призначені  на 4 травня 2016 року, і не може бути виправдане необхідністю забезпечення права на захист. Таке рішення є цинічним порушенням права на захист обох підсудних, гарантованого Європейською конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, а також Кримінальним процесуальним кодексом РФ  та рішенням про «подвійний захист» Ради Федеральної палати адвокатів від 27 вересня 2013 року.

Ми вважаємо, що цей єзуїтський хід має на меті дискредитувати позицію захисту в очах присяжних і перекреслити покладені  зусилля   щодо успішно спростованих звинувачень  протягом всього судового процесу. Адже, незважаючи на всі труднощі і штучно створювані перешкоди, адвокати Докка Іцлаєв і Марина Дубровіна зуміли продемонструвати суду присяжних невинуватість своїх підзахисних, а також неспроможність звинувачень, висунутих на їхню адресу. Цей, вкрай сумнівний з правової точки зору, крок суду може бути також покликаний в майбутньому скомпрометувати незалежних адвокатів, які взялися на свій страх і ризик захищати громадян України в політично мотивованих процесах.

Вчорашнє рішення судді Ісмаїлова  В.І. є останньою краплею в  судовому та правовому свавіллі над українськими громадянами: Миколою  Карпюком та Станіславом Клихом, які вже протягом двох і півтора року відповідно перебувають в незаконному ув’язненні в Росії та постійно зазнають  грубих порушень їхніх фундаментальних прав. З метою отримання зізнань до українських громадян  були застосовані жорстокі тортури, психологічний тиск, а також, ймовірно, психотропні препарати протягом  досудового слідства. Окрім того, протягом більш ніж року до них не допускали українського консула, а також тривалий час відмовляли в доступі до незалежних адвокатів. Фабула обвинувального акту в «чеченській справі» не витримала критики і була повністю спростована російською правозахисною організацією «Меморіал». З початком розгляду справи у Верховному Суді Чеченської Республіки список порушень щодо Карпюка і Клиха не припиняє рости. З кожним новим рішенням судді виникає  дедалі білье сумнівів у неупередженості суду до обвинувачених. Зокрема, захист стикається з систематичним відхиленнями всіх клопотань, навіть якщо вони стосуються життєво важливих для підсудних питань, наприклад, необхідності проведення медичної експертизи або розслідування застосування тортур, в той час,  як практично всі клопотання з боку держобвинувачення суддею задовольняються.

Вважаємо, що рішення судді Ісмаілова В.Д, щодо призначення додаткових захисників без узгодження з адвокатами по договору і без отримання на це згоди обидвох підсудних є незаконним. Вимагаємо припинити спроби обмежити право Миколи Карпюка та Станіслава Клиха на ефективний правовий захист, а також намагання дискредитувати їх захисників за угодою.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа