15 березня виповнилося 74 роки від дня проголошення незалежності Карпатської України. З цього приводу Молодіжний Націоналістичний Конгрес організував показ документального фільму “Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919–1939” режисера Тараса Химича. Показ відбувся в Києві, Львові, Сумах, Харкові, Пустомитах, Сокалі та в селі Сілець Сокальського району.
Фільм знято в 2012 році, в ньому вміщено історичний екскурс про життя того краю, що звався Підкарпатська Русь, Карпатська Україна, а зараз є Закарпатською областю в складі нашої держави. Стрічка розповідає про події на цих теренах від часів першої спроби возз’єднати край з Україною в 1919 р., до героїчних днів оборони своєї незалежності в 1939 р. Кінострічка вміщає унікальні архівні фотокадри та відео, що збереглося від тих часів. Фільм насичений фактажем, спогадами очевидців та безпосередніх учасників тих подій – як українців, так й іноземців.
За словами продюсера “Срібної землі”, “ми хотіли щоб цей фільм став посвятою тим людям, котрі в 20-х і 30-х жили, творили, любили цю землю, а потім за неї боролись і гинули. Ми хочемо, щоб цей фільм став пам’ятником і тим, чия доля була трагічна, чиїх могил немає, тим кого не дочекались вдома.”
В Києві, де фільм публічно демонструвався вперше, на показ прийшли консультант режисерської групи історик Олександр Пагіря та координатор руху “Не будь байдужим!” Оксана Левкова.
Олександр Пагіря розповів про процес зйомок кінострічки, а також відповів на питання, пов’язані із подіями проголошення незалежності та оборони Карпатської України.
“Фільм складається з трьох компонентів: документального, художнього та спогадів очевидців тих подій — українців та одного угорця. Це є дійсно унікальні кадри, адже практично нікого з тих опитаних очевидців вже не залишилося серед живих”, – поділився Олександр Пагіря.
Оксана Левкова в свою чергу розповіла про акцію від НББ — відеоурок для шкіл, присвячений подіям Карпатської України, і закликала підтримати цю ініціативу, поширюючи відео по школах.
“Ми, українські націоналісти, маємо пропагувати і відстоювати позицію щодо того, що саме 15 березня 1939 р. почалася Друга Світова війна в Європі. Не 1 вересня, а 15 березня. Адже саме в цей день відбувся перший акт військової агресії проти суверенної держави, що знаходилася в самому центрі Європи. Гортистська Угорщина була союзником нацистської Німеччини, що незадовго до подій в Карпатській Україні стала учасником Антикомінтернівського пакту. Фактично, 15 березня відбулося розв’язання нацистами війни, початок їх загарбницького походу континентом. А також ці події стали першим актом опору окупантам”, – зазначив член МНК Сергій Пархоменко.