1000 розсекречених документів: дослідники опублікували архіви КҐБ/ŠtB про митців з України, Чехії та Грузії

kgb1Центр досліджень визвольного руху виклав у відкритий доступ тисячу документів репресивних спецслужб України, Чехії та Грузії про 30-х митців двадцятого століття, які перебували в полі зору комуністичної влади.

Усі документи опубліковані на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху у колекції «Репресоване мистецтво».

Викладена у відкритий доступ інформація розповідає про взаємовідносини представників мистецтва та комуністичної влади в трьох країнах. До архіву потрапили як матеріали про переслідування та утиски, так і задокументовані факти співпраці з репресивними органами.

Фото Остапа Вишні з його справи

Фотографія_художника_Опанаса_Заливахи_з_архівно_кримінальної_справи

Кожна з трьох країн представлена десятьма митцями. Українська частина проєкту включає документи на Остапа Вишню, Олександра Довженка, Михайла Бойчука, Леся Курбаса, Опанаса Заливахи, Стефанії Шабатури, Миколи Глущенка, Василя Стуса, Валер’яна Підмогильного.

Фото_зовнішнього_спостереження_за_Міланом_КундероюФото_зовнішнього_спостереження_за_Міланом_Кундерою

Фото_зовнішнього_спостереження_за_Міланом_Кундерою_2Фото_зовнішнього_спостереження_за_Міланом_Кундерою_

Серед чехів, до яких була прикута увага ŠtB і документи на яких увійшли до проєкту, — перший президент Чехії Вацлав Гавел та письменник Мілан Кундера. У добірках документів з архівів комуністичних спецслужб у Грузії фігурують литовсько-грузинський художник Роман Сута та перший президент Грузії Звіад Гамсахурдіа.

Фото_грузинського_письменника_Жанго_ГогоберідзеФото грузинського письменника Жанґо Ґоґоберідзе

Опубліковані матеріали містять також фото, багато з них публікуються вперше. У підбірці документів зі справи на художника і агента Миколу Глущенка опубліковано копію з альбому з акварельним малюнком Адольфа Гітлера, який той подарував власнику у 1940-му році. А також фотографія дружини художника, теж агентки та мисткині під псевдонімом «Художниця», які раніше були невідомі в мережі.

Світлини_Миколи_Глущенка_з_його_особової_справиСвітлини Миколи Глущенка з його особової справи аґента

Також цікавими для дослідників будуть фотографії стеження ŠtB за чеським письменником Міланом Кундерою чи документи про те, як комуністичні спецслужби з метою психологічного тиску на чеського письменника Павела Когоута отруїли його собаку.

За допомогою нового функціоналу сайту Електронного архіву, користувачі відтепер можуть формувати колекції документів за власними інтересами у своєму «кошику».

Усі опубліковані документи лягли в основу онлайн-виставки «Репресоване мистецтво», яку презентують незабаром у вільному доступі.

Документи публікується в рамках проєкту «Репресоване мистецтво. Національна культура очима КҐБ/ŠtB: Україна, Чехія, Грузія», який реалізує Центр досліджень визвольного руху спільно з чеською організацією Gulag.cz та грузинською організацією SovLab:Soviet Past Research Laboratory за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи.

Архівні партнери проєкту: Галузевий державний архів Служби безпеки України

Архів органів державної безпеки (Чехія), Центральний державний архів громадських об’єднань України, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, Державний музей літератури Грузії імені Георгія Леонідзе.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа