11:00
вул. Ярославів Вал, 9
(конференц-зал)
На прес-конференції представлять дані експертного опитування і моніторингу роботи архівних установ, в яких зберігаються документи радянського періоду.
Історики розкажуть про перепони в доступі до архівів, про невідповідність архівів сучасним стандартам роботи (зокрема, скільки місяців треба очікувати на дозвіл використовувати власний ноутбук); звернуть увагу на ціни архівних послуг — скільки коштує дослідження злочинів проти прав людини у ХХ столітті; розкажуть, які з українських архівів найбільш недоступні і на двадцятому році незалежності та оцінять перспективи відкритого доступу до архівів радянської доби.
Учасники:
-
Володимир В’ятрович, кандидат історичних наук, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху,
-
Ірина Когут, експерт-соціолог ЦДВР,
-
Павло Подобєд, історик.
У підсумку експерти оголосять пропозиції для того, щоб де-юре відкриті архіви стали такими де-факто, а також те, які зміни потрібно внести до профільного закону.
Краще зрозуміти і запам’ятати допоможуть графіки та діаграми.
Нагадаємо, раніше на запитання щодо імплементації європейських норм відкритості архівів, зокрема конкретно щодо вимог Європарламенту як умову підписання Угоди про асоціацію відкрити архіви про репресії комуністичного режиму, голова Державної архівної служби Ольга Гінзбург відзначила: «Якби моя воля була, то я б половину архівів закрила».
Моніторинг, результати якого представить Центр досліджень визвольного руху, мав на меті дати експертну оцінку ситуації з доступом до архівів.
Захід відбувається в рамках проекту Центру досліджень визвольного руху «Доступ до архівів як право на суспільну пам’ять» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Олена Подобєд-Франківська