8 лютого у рамках проекту «Історичні діалоги» у львівській книгарні «Є» до 83-ї річниці від Дня заснування ОУН відбулась розмова на тему: «Стереотипи та міфи про ОУН: минуле і сьогодення». У зустрічі взяли участь: Микола Посівнич, історик, президент благодійного фонду «Літопис УПА» ім. В. Макара; Ярослав Сватко, дослідник ОУН і УПА, колишній головний редактор журналу «Шлях Перемоги». Модератором заходу був Михайло Галущак – студент історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка.
Розпочав розмову Ярослав Сватко, який запропонував подивитись на минуле крізь призму минулого: «ОУН – це не була проста партія у нашому сьогоднішньому розумінні, це був ідейний орден. Євгену Коновальцю вдалось створити дуже добру Організацію. Вважаю, що це був чи не найкращий громадсько-політичний проект за всю нашу історію. Молодь на голому фундаменті створили концепцію боротьби, організували велику підпільну структуру і, найголовніше, не втрачали віру у конечність своїх зусиль».
Опісля розмови про феномен боротьби ОУН, Микола Посівнич та Ярослав Сватко розповіли про терористичне кліше навколо цієї Організації. Зокрема, Микола Посівнич зазначив: «Це абсурдно ставити ОУН в один ряд з сучасними терористами, які у своїх терактах не робить різниці між винними і невинними, вбиваючи більше непричетних, ніж своїх ворогів. Так, ОУН організувала кілька спланованих замахів та вбивств, але вони були спрямовані проти конкретних осіб, винуватців терору проти українців з боку польської влади. Якщо ми дозволяємо одному стріляти в іншого, а іншому говоримо, що йому не потрібно було стріляти – це політика подвійних стандартів. І тим більше, якщо хтось засуджує ОУН – він не визнає право нації на визвольну боротьбу. Отже, він не визнає нашу сьогоднішню державу, яка була наслідком цієї боротьби».
Також, учасники заходу торкнулись питання співіснування християнства та націоналізму в ОУН. Зокрема, Ярослав Сватко зазначив: «Сьогодні чомусь створюється міф, що український націоналізм та християнство – це речі не сумісні. Що ОУН була у поганих відносинах з Греко-католицькою церквою, зокрема з митрополитом Андреєм. Нагадаю, що 29 червня 1941 р., за день до проголошення Акту про відновлення України, Ярослав Стецько, у своїх спогадах згадує, що мав зустріч з приводу цього документу з Андреєм Шептицьким. І після цієї зустрічі у тексті Акту відбулись деякі сутєві зміни. І більше того: Стецько, Бандера і ряд інших провідників і командирів УПА були вихідцями із сімей священиків».
Іншим важливим стереотипом, який спробував розвіяти Микола Посівнич стало питання про український націоналізм, як суто галицький феномен. Він зазначив, що Євген Коновалець почав розбудовувати ОУН з українцями, що народились і виросли по той берег р. Збруч, і саме їх козацький темперамент багато у чому допоміг становленню цієї Організації.
Опісля виступів учасників зустрічі формат заходу перейшов у форму діалогу з аудиторією. Микола Посівнич та Ярослав Сватко ділились своїми поглядами та давали відповіді на найрізноманітніші запитання.
По завершенню заходу Михайло Галущак зазначив: «Деб’ют проекту «Історичні діалоги» можна вважати вдалим. Прийшло багато людей, зокрема, молоді і це не може не радувати. Історія – це, найперше, відповіді на актуальні питання. Я радий, що історія ОУН залишається для нас актуальною. По-перше: зрозумівши минуле – ми зрозуміємо хто ми є сьогодні. А по-друге: історія надихає…»