В неділю 1 грудня 2013р. в приміщенні Львівського музею етнографії відбулась урочиста презентація книжки Богдана Жеплинського, Мирослава Ковальчука та Дарії Ковальчук «Відроджений ляльковий вертеп». Книжка гарно оформлена, ілюстрована кольоровими фотографіями, видана видавництвом «Галицька видавнича спілка» у Львові. Автор обкладинки – художник Маряна Качмар (Фляк). До книжки додається відеодиск, на якому представлені історія відродження Галицького лялькового вертепу та вистава лялькового вертепу Б.М.Жеплинського.
Вечір розпочався спільною молитвою і благословенням зібрання отцем Ігорем Царем.
Ведучим вечора презентації був директор Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи п. Роман Береза, який у своєму вступному слові коротко охарактеризував зміст книжки , вказав на багато нового, що вперше подано про лялькові вертепи на Україні та надав слово Богдану Жеплинському.
Пан Богдан у виступі згадав, як він ще маленьким хлопчиком на Лемківщині, в селі Завадка Риманівська біля Дуклі, де священиком був його батько вперше побачив ляльковий вертеп, з яким виступав лемко. Лемко – вертепник на палиці мав примітивну коробку-шопку з отвором через який озвучував ляльки та шпарини по яких пересувались ляльки- персонажі вертепу. За ним стояла жінка-лемкиня, яка подавала ляльки з одної торбини і приймала та ховала ляльки , які вже виступили в другу торбину стати ляльководом. Ще в цей час п. Богдан Жеплинський постановив собі і самому стати ляльководом-вертепником. Почались пошуки такого вертепу, які допомогли п. Б.Жеплинському познайомитись з народним умільцем Володимиром Шагалою із Нижанкович на Львівщині, що мав у себе на горищі шопку та ляльки для лялькового вертепу. Так почалось відродження Галицького лялькового вертепу.
Із схвальним словом про нову випущену книжку виступив кандидат філологічних наук, доцент кафедри української фольклористики ім. Ф.Колесси Львівського національного університету ім. І.Франка п. Михайло Чорнопиский. Він відзначив що п. Богдан разом з своїм онуком Мирославом Ковальчуком щорічно виступає із своїм відродженим ляльковим вертепом перед студентами університету.
Далі з успішним випуском книжки п. Богдана вітали його співпрацівники з ВО «Сірка» -колишні вертепники Ганна Юрків, Леся Гриник та Ярослава Гунько.
З привітаннями витупили сестри п. Марія Швед – доктор філософії, кандидат педагогічних наук, доцент, викладач Українського католицького університету та п. Христина Соболь – професор НУ «Львівська Політехніка». Вони вітали випуск книги та авторів і розповіли як вони ще маленькими дівчатами вчилися грати на бандурах в капелі бандуристів в м. Новий Роздол на Львівщині, якими керували брати Богдан та Роман Жеплинські з дружинами. Христина Соболь вручила п. Богдану символічну «вічну ручку» з побажаннями написати ще багато корисного і цінного.
Потім вітали авторів книги автор відеодиску тележурналіст Омелян Ощудляк, професор Української академії друкарства п. Степан Гунько, дослідник та збирач текстів вертепів к.т.н. Зеновій Боровець, автор статей книги, журналіст Оксана Подольська та інші. Під час презентації було показано уривок лялькового вертепу, який всі присутні переглянули з захопленням.
Виступив на урочистому вечорі збирач українських народних інструментів п. Любомир Кушлик, який свій виступ розпочав загравши на трембіті бойовий заклик, а далі демонстрував гру на різних українських народних інструментах.
Привітати авторів книжки приїхала і колишня учениця п. Богдана ще з Нового Роздолу п. Люба-Слава Худяк (Доскочинська), керівник народного ансамблю пісні «Джерело». Вона розказала як під впливом п. Богдана Жеплинського заснувала в рідному с. Стільсько і свій ляльковий вертеп, продемонструвавши декілька ляльок свого вертепу.
Під час урочистостей було зачитано текст подячного, листа адресованого авторам книги про ляльковий вертеп, з Львівської національної наукової бібліотеки НАНУ ім. В.Стефаника. Ось що сказано в ньому: «Щиро вдячні Вам за книгу «Відроджений ляльковий вертеп», люб’язно подаровану Вами Львівській національній науковій бібліотеці ім. В.Стефаника. Сподіваємося ,що колосальна праця і велика любов , вкладена Вами у це видання буде гідно оцінена і запитувана не лише істориками-дослідниками, студентами, аспірантами, але й широким читацьким загалом, дасть змогу зберегти історичну пам’ять і відновити феномен українського вертепу для прийдешніх поколінь нашого народу».
Автори дякували працівникам видавництва «Галицька видавнича спілка», завдяки праці яких книга вийшла друком, зокрема директору видавництва п. Ярославу Сватку, заступнику директора п. Гордію Левандовському, технічному редактору п. Ірині Семенко, літературному редактору Орисі Сатурській, художнику Маряні Качмар.
Директор Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи п. Роман Береза вручив почесні грамоти за популяризацію лялькового вертепу всім причетним до видання книги, зокрема авторам Б.Жеплинському, М.Ковальчук, Д.Ковальчук та Я.Сватку, Г.Левандовському, І.Семенко, М.Качмар, Л.Бурці, О.Подольській, О.Ощудляку, О.Сатурській, Л.Кіндратович.
Вітав всіх присутніх виконавши колядку на сопілці теперішній учасник лялькового вертепу , учень Б.Жеплинського Ромчик Мацуєв. На закінчення презентації виступили з колядою «Нині рожденство Божого Дитяти» теперішні учасники лялькового вертепу Марія Шкоруда, Софія Шепітка, Ірина Дубяк, Тетяна Карпінська та студенти Міжрегіонального центру ПрофТехОсвіти, Художнього Моделювання і Дизайну м. Львова ( дир. Я. Д.Даць, заст. дир. Б.І.Кочірко). Очолював гурт колядників Мирослав Ковальчук з вертепною звіздою.
На вечорі презентації можна було придбати нове видання та отримати автографи авторів, чим скористалися багато учасників вечора, дякуючи авторам за чудову книжку з диском.
Дарія Ковальчук