Ця кримінальна історія триває вже близько двох років. А почалося все з вибуху, що стався в одній з квартир на Тираспольській вулиці в Одесі 4 лютого 2012 року. Тоді там загинув громадянин Росії Руслан Мадаєв і серйозно постраждав громадянин Казахстану Ілля П’янзін. Там же перебував і політичний біженець 31-річний чеченець Адам Осмаев, який за поданням Росії перебував у міжнародному розшуку.
Одразу після арешту П’янзіна й Осмаєва, на допомогу нашому СБУ прибули спецназівці Російської Федерації. Саме вони й звинуватили їх в підготовці терористичного акту й замаху на Владіміра Путіна. П’янзін зізнався представникам СБУ України, що чеченці готували вибухівку для замаху на Путіна. Та коли його у серпні 2012 року екстрадирували в Росію, він відмовився від цих показань. Однак Московський міський суд це не врахував і засудив Іллю П’янзіна до 10 років ув’язнення у колонії суворого режиму. Осмаєва екстрадирувати не вдалося, остільки його захист оскаржив рішення про видачу звинуваченого в Європейському суді з прав людини. Тож суд над ним і досі триває в Одесі.
Адам Осмаєв
Російські телеканали постійно розповсюджують повідомлення, що чеченці, які нібито мали намір убити Путіна, прилетіли на Україну із Об’єднаних Арабських Еміратів із чіткими інструкціями від представників Доку Умарова. Звинувачення проти випускника Букінгемського університету Адама Осмаєва сфабрикували російські спецслужби як помсту за діяльність його батька Асламбека Осмаєва, колишнього гендиректора компанії «Чеченнафтопродукт». Він разом із першим президентом Чеченської Республіки Ахматом Кадировим не дали компанії «Роснафта» і російським олігархам привласнити чеченську нафту. Зовсім протилежну позицію зайняв його син, нинішній президент Чечні Рамзан Кадиров.
Адам Осмаєв вважає, що його переслідують саме через негативне ставлення до Рамзана Кадирова. Свого часу Адам працював у нафтовій компанії свого батька, потім поїхав у Росію, де критикував порядки у північнокавказькій республіці й виступав за дотримання прав людини у Чечні. На запитання судді «Чи вважає себе Адам особистим ворогом Рамзана Кадирова?” Осмаєв дав ствердну відповідь і сказав, що йому багать чого відомо про неофіційну діяльність лідера республіки. А коли Адам став отримувати погрози і за його голову стали призначали нагороди в мільйон доларів, він вирішив перебратися в Україну. Тут він перебуває з 2008 року, переховуючись від переслідувань із боку досить впливових політичних діячів у РФ.
Справу проти «терориста» Адама Осмаєва було порушено з подачі російських есбеушників ще в період режиму Віктора Януковича. Аби вислужитися перед тодішньою українською владою та перед «братньою» Росією, прокуратура й суд увесь цей час називали підсудного «підозрюваним у замаху на президента РФ Владіміра Путіна». Слідчі за участю агента ФСБ Росії навіть вибили з нього визнання своєї провини й змусили оговорити себе заради врятування своїх близьких. Адама жорстоко били, вколювали йому психотропні речовини. Але успіхів слідчі не досягли – доказів катма. Здавалося, що тепер, коли влада в Україні змінилася а над правоохоронними органами навис меч люстрації, нібито можна й Адама випустити на волю. Але і нинішні судді на це не зважуються, бо не хочуть визнати, що арешт його був безпідставним, а його справа «липова».
Тортурами й тиском вибивали з Осмаєва зізнання у замаху на Путіна.
На захист Адама Осмаєва дружно стали активісти одеського Євромайдану. Вони постійно пікетують засідання Приморського суду Одеси, де розглядається його справа. Вони приходять туди із синьо-жовтими прапорами й плакатами «Свободу Осмаєву!». Майданівці переконані, що його місце не в СІЗО, а в батальйоні Дудаєва, який бореться на Донбасі з російськими агресорами і їхніми найманцями. Нещодавно за Осмаєва вступився і народний депутат України Павло Кириленко, який подав клопотання про звільнення його з-за грат.
Значки учасників акцій «Свободу Адаму Осмаєву!
Перед кожним засіданням суду одесити з подивом запитують: То кого судять нині – героя чи злочинця. На їхню думку, наші недолюстровані правові органи і суди з таким само успіхом можуть порушувати справи проти учасників антипутінських акцій протесту та проти бійців на фронтах АТО, які відстоюють нашу незалежність у боях із засланими Путіним російськими вояками. Це не суд, а якийсь театр абсурду.
Та схоже, що під тиском громадськості вже й у прокурорів та суддів починається прозріння. Нещодавно прокуратура виключила дві статті, пов’язані з тероризмом із висновку по звинуваченому в замаху на президента Росії Владіміра Путіна Адама Осмаєва. Це статті №258 і 258-3 (створення і участь у терористичній організації й підготовка до замаху на державного діяча) Карного кодексу України. Осмаєв же не заперечує, що зберігав вибухові речовини. В результаті йому загрожує покарання від 2 до 5 років, а з урахуванням того, що він майже два роки перебуває в СІЗО, то після судового вироку можливо вийде на свободу.
Побратими й одноплемінники Адама Осмаєва нині готуються до війни з агресорами у складі батальйону Дудаєва. До цього формування входять близько ста військових фахівців-інструкторів, які брали участь у чеченських війнах і потім змушені були виїхати за кордон. Бійці дислокуються під Дніпропетровськом і проводять навчання українських військових. Засновники батальйону мають намір розширити його до 2000 чоловік, а вже зараз у рядах чеченців воює прямий нащадок Нестора Махна Арсеній, який приїхав допомогти солдатам.
Не сидить, склавши руки, і дружина Осмаєва Аміна Окуєва. Вона направила до Верховної Ради, Генпрокуратури й Служби безпеки України листа з проханням визнати її чоловіка політичним в’язнем, звільнити його з-під охорони і реабілітувати. До речі, сама Аміна (хірург за фахом) тривалий час працювала лікарем в афганській сотні на столичному Майдані, була під кулями, і нині вона теж рятує наших бійців під ворожим обстрілом у батальйоні Київ-2.
Дружина Адама Осмаєва Аміна Окуева на бойовому посту в зоні АТО.
Цими днями вона розповсюдила у засобах масової інформації й оприлюднила на прес-конференції своє звернення до представників мас-медіа. «Я прошу вашої допомоги в об’єктивному висвітленні справи мого чоловіка – Адама Осмаєва, звинуваченого по сфабрикованій справі «про замах на Путіна», – говориться у зверненні. – У маячні цього звинувачення може легко переконатися кожен, хто неупереджено вивчить хроніку подій, які висвітлює преса упродовж останнього року. Усі основні публікації, наведені на сторінці https://www.facebook.com/SpastiAdamaOsmaeva.Нам потрібна інформаційна підтримка незалежних журналістів і правозахисників. Будемо раді вашому сприянню».
Одеські й київські майданівці, всі численні симпатики звинуваченого у замаху на Путіна Адама Осмаєва сподіваються, що вже найближчим часом Приморський районний суд Одеси випустити його на свободу.
Сергій Горицвіт