З Бандерою до отців Василіян

svatko3310 жовтня у Василіянському Інституті Філософсько-Богословських студій (ВІФБС), єдиній в Україні чернечій семінарії УГКЦ, що в Брюховичах, відбулася лекція та публічна дискусія про зв’язки підпільної УГКЦ з українським визвольним рухом. Подія була ініційована ректором ВІФБС о. Йосафатом Хаймиком під час публічної лекції-презентації “Підпільна Церква в умовах тоталітарної держави”, яку проводив у цьому інституті колишній головний редактор “Шляху Перемоги” Ярослав Сватко. Тоді ж вирішили, що найкращим часом для розмови про український визвольний рух є дні напередодні Покрови.

Хоча захід почався о восьмій вечора, актовий зал семінарії був заповнений. Для семінаристів багато речей, про які говорив Ярослав Сватко, були одкровенням. Зокрема, інформація про заходи ОУН в радянських концтаборах для фізичного захисту священиків. Деякі полонені вояки УПА поплатилися новими термінами ув’язнення за дієвий захист священиків, а учасник Норильського повстання Євген Горошко, який зараз мешкає у Верхньому Синевидному, за ефективні дії проти “зсучених” кримінальників, які нанесли травми митрополитові Йосифу Сліпому, не лише опинився у Володимирському Централі, але й у каральній психлікарні. Також виявилась новиною для семінаристів участь ОУН в процесі виходу УГКЦ з підпілля, роль останнього Крайового провідника ОУН Зеновія Красівського в цьому процесі досі не вивчена ні істориками Інституту Історії Церкви УКУ, ні ЦДВР, ні академічних університетів. А те, що канонізований Папою Іваном Павлом ІІ отець Ярослав Лесів був фактичним заступником Зеновія Красівського, бо виконував функції організаційно-кадрового референта, стало для присутніх маленькою сенсацією.

Під час дискусії, у якій взяв участь також колишній підпільний священик, а зараз – викладач Інституту о. Матей Гаврилів, говорили про речі, актуальні й сьогодні. В залі були утікачі з окупованих територій Донбасу, де УГКЦ зараз знову репресована, і їх цікавили прикладні питання зв’язків Церкви з націоналістичним рухом. Окрему частину дискусії склала розмова про страх, який намагається викликати репресивна система і способи його поборювання. Цим досвідом крім доповідача поділився отець Матей Гаврилів, якого в кінці 1980-х років кілька разів ув’язнювали за підпільні богослужіння.

Дискусія закінчилася об 11-й вечора, але ще й після того семінаристи-василіяни вишикувались у чергу за автографами автора на книжках “Місія Бандери” та “Євген Коновалець”. Наступний такий захід планують організувати у Львівській семінарії Святого Духа.

Українська Інформаційна Служба

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа