«Лупаймо сю скалу…»

15 січня в Сумській обласній науковій бібліотеці відбулася презентація нового видання Центру досліджень визвольного руху: «Інакодумство на Сумщині». Збірник документів та матеріалів (1955–1990 роки) / Упорядники: Артюх В.О., Іванущенко Г.М., Садівничий В.О. – Суми: ВВП «Мрія-1» ТОВ, 2012. – 300 с.: іл.

Ця книга хронологічно завершує документальний виклад визвольної боротьби на Сумщині.

Попередні видання цієї тематики: „Українське відродження 1917-1920 рр. на Сумщині” т. 1 (2010), „Повстанський рух 20-30-х років ХХ ст. на Сумщині” т. 1 (2011), „ОУН-УПА на Сумщині” т. 1 (2007) і т. 2 (2009) є також збірниками архівних документів про боротьбу за Незалежність України на території нинішньої Сумської області. Вони не тільки створюють документальну базу вивчення Визвольної боротьби в ці періоди, а й показують її безперервність.

Збірник документів “Інакодумство на Сумщині” т.1 (2012) доводить історію визвольної боротьби до 1991 року. У ньому подані документи, що висвітлюють історію протестних настроїв та проявів інакодумства комуністичному авторитарному режиму на території Сумщини, починаючи з часів хрущовської «відлиги» до періоду пізньої «перестройки». Документи стосуються найважливіших форм «антисовєтських проявів» – від випадкових розмов, розповсюдження листівок, дисидентства інтелігенції і до створення підпільних організацій. Книга буде цікавою для дослідників історії національно-визвольного руху, краєзнавців, учителів, студентів, усіх, хто цікавиться новітньою історією України. Крім того, вона вводить у науковий обіг нові документи з історії національно-визвольного руху в Сумській області. Це архівні документи з фондів Державного архіву Сумської області, архіву управління СБУ в області, та Галузевого державного архіву СБУ, архіву Української Інформаційної Служби в Лондоні. Значну частину матеріалів склали документи з особистих колекцій учасників дисидентського руху.

Книга складається із двох частин. Частина І – «ДОКУМЕНТИ ТА МАТЕРІАЛИ», частина ІІ – «ІЛЮСТРАТИВНІ МАТЕРІАЛИ». У першій частині подається сто документів, які характеризують два рівні інакодумства на Сумщині – простонародний та дисидентський. У другій частині подаються фотографії учасників руху інакодумців, а також зразки листівок, газет, автографів віршів сумських вільнодумців.

Це видання можна прочитати і в інтернеті – на сторінках Сумського історичного порталу:  http://history.sumynews.com/xx/1965-1985/item/581-inakodumstvo-na-sumshchyni-t-1.html

Виступаючі на зустрічі упорядники збірника В’ячеслав Артюх, Геннадій Іванущенко і Володимир Садівничий розповіли про етапи дисиденства та його прояви, про актуальність книги у подоланні страху в суспільстві. Адже поява таких документальних свідчень боротьби за національну і людську свободу мусить конвертуватися у якісні зміни в нашому світогляді. Один з рецензентів: кандидат історичних наук Валерій Власенко, високо оцінив науковий рівень архівного дослідження та видання.

У презентації збірника взяв участь і народний депутат України Олег Медуниця. Він поділився спогадами про політичні акції початку 90-х років, пов’язані зі становленням Спілки Української Молоді «Сумщина». За його словами, на кожного учасника акцій протесту була заведена об’ємна справа. Отже, теоретично, кожен з них може укласти про себе цілий том документів.

З цікавістю учасники презентації вислухали тих людей, які стояли біля витоків інакодумства на Сумщині і тих, які приєдналися до боротьби пізніше: Юрія Царика, Аллу Криганову, Олександра Реуту, Олексія Шевченка, Віктора Казбана.

Згадали і тих, хто вже пішов з життя: Володимира Осадчого, Геннадія Петрова, Анатолія Семенюту, Василя Сосюрченка, Йосипа Дудку, Миколу Данька та інших. Ці люди гідні вшанування і нашої пам’яті. Та про них знають набагато менше, ніж, скажімо, про Михайла Осадчого з Недригайлівщини чи про Євгенію Кузнєцову з Шостки. І це має бути завданням для істориків і краєзнавців – наголосив голова обласної організації Національної спілки краєзнавців Олег Корнієнко.

Цікаву інформацію про «ту сторону» боротьби, пов’язану з цькуванням Миколи Данька оприлюднив Володимир Садівничий. Адже «за нами не тільки слідували, але й слідкували». Тому, скромні криптоніми «В.С.», «О.Ч.» та інших таємних помічників КГБ викликали жваву реакцію присутніх. Всі розуміли, про кого йдеться. Деякі і нині «скриплять пером» у комуністичних та провладних газетах.

Згадували книгу не тільки в читальному залі бібліотеки, а й у владних кулуарах. Перед презентацією надійшов дзвінок з обласної адміністрації з суворим попередженням: «Ніякої політики!» Це – про книгу, яка і створена для того, щоб ніхто не смів указувати людям: як думати і про що говорити!

Видно зовсім втратили відчуття реальності спадкоємці «світлого минулого»…

Тим гірше для них.

Геннадій ІВАНУЩЕНКО

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа