Преосвященні владики!
Всечесніші отці!
Почесні гості!
Дорогі учасники X Світового Конґресу Українців!
Сьогодні ми офіційно відкриваємо X Світовий Конґрес Українців, найвищої міжнародної координаційної надбудови українських громад у діаспорі, яка представляє інтересибільше 20 мільйонів українців.
Майже півстоліття тому, на історичному I Світовому Конґресі Вільних Українців у Нью‑Йорку, його перший президент о. д-р Василь Кушнір заявив:
“[…] ми документуємо перед світом непохитну волю українського народу до відновлення його суверенної соборної держави; маніфестуємо солідарність української спільноти у вільному світі […]”.
Між історичним першим і нинішнім, ювілейним X Світовим Конґресом Українців, відбулась найважливіша для всього українства подія – відновлення незалежності України у 1991 р.
Щоб збагнути її значення, слід усвідомити, що за понад 70 років тяжкого російсько‑комуністичного терору український народ пережив:
-
Голодомор-геноцид 1932-33 рр. та ще два голодомори;
-
жорстокий період “розстріляного відродження”, коли були знищені провідні діячі науки, культури і мистецтва;
-
страшні часи, коли українські історичні Церкви, православна і греко-католицька, були заборонені і примушені, як за часів римського цісаря Нерона, іти в катакомби;
-
безпощадне нищення всяких проявів українського національного духу по Другій світовій війні та
-
навіть під час так званої “перестройки” – Чорнобильську трагедію, коли радянський режим віддав перевагу параду 1-го травня над людським життям та охороною молоді та дітей.
Акт незалежності України також став значною подією для багатомільйонної української діаспори, яка є інтегральною частиною українського народу. З відновленням незалежності Захід почав трактувати нас державним українським народом, а не етнічною групою колишньої Австро-Угорської, Польської, Румунської чи Російської держав.
Відновлення незалежності України мало велике значення не тільки для українців, але й для багатьох інших поневолених народів, бо 1991 рік започаткував нову еру в світовій політиці та спричинив повалення найбільш жорстокої імперії, яка розпалася на 15 вільних держав.
У 1992 р. колишній радник Президента США з питань національної безпеки Збіґнєв Бжезінський заявив:
“Третьою найважливішою зміною на карті Європи, напевно, є поява України, тому що це означає несподіване виникнення в Європі держави […] поява якої фактично завершує існування Російської імперії, і це є тим, що робить цю подію історично і геополітично важливою”.
Цілком по-іншому оцінив цю історичну подію Президент Росії Владімір Путін. У своєму річному зверненні до нації в 2005 р. він назвав розпад Радянського Союзу “найбільшою геополітичною катастрофою” 20-го століття.
І тому сьогодні Президент Путін використовує всі можливості і ресурси Росії, щоб уже в 2015 р. розпочати діяльність Євразійського економічного союзу. Це має бути не тільки економічний союз, оскільки він передбачає ще й спільний політичний, військовий, митний, гуманітарний та культурний простори для його членів, передусім колишніх радянських республік.
Критичним кроком для досягнення цієї мети була б інтеграція України до домінованого Росією Митного cоюзу, бо без України Росія перестає бути імперією.
Минулого року Державний секретар США Гілларі Клінтон заявила: “Є рух, щоб ресовєтизувати регіон […] Це не буде так називатися. Це буде називатися Митний союз, це буде називатися Євразійський союз чи щось подібне”. А затим вона застерегла: “Але не робімо помилку щодо цього. Ми знаємо, якою є їхня мета […]”.
Щоб досягнути цієї мети, Росія постійно порушує підписаний нею в 1994 р. Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, вживаючи природний газ як політичну зброю, зокрема щоб втягнути Україну до Митного союзу.
Не важко і здогадатися, що саме було справжньою причиною недавньої санкції Росії на продукцію компанії “Рошен”, а відтакчому 14 серпня цього рокуросійська митниця включила до переліку “ризикових” усіх без винятку українських імпортерів, що фактично зупинило весь український імпорт.
Росія також використовує політику “м’якої сили”, у тому числі й через 84 центри так званого “русского міра” у 41 країні світу, для поширення своєї імперської тактики, яка передбачає, щоб Захід сприймав Україну через призму Росії.
Взагалі імперські втручання Росії у внутрішні справи України є настільки явними, що цього місяця заступник фракції Партії регіонів дозволив собі публічно заявити, що він може “припускати, що на останній зустрічі президентів у Севастополі [Владімір] Путін дав зрозуміти [що] Росія не зможе підтримувати [Віктора] Януковича у випадку підписання угоди про асоціацію з ЄС”, а також наголосив на можливості, що на наступних президентських виборах “Кремль [виставить] проросійського кандидата”.
X Світовий Конґрес Українців буде закликати ЄС засудити такий тиск і шантаж з боку Росії та стати на захист України.
На жаль, нинішні провладні сили України є прихильні до її проросійського курсу.
Це не повинно дивувати, оскільки в лютому 2012 р. соціологічна група “Рейтинг” оприлюднила дані, що євроінтеграцію України підтримує тільки 40% прихильників Партії регіонів, на відміну від майже 80% прихильників опозиції.
Взагалі, характерною для останніх 3 років стала проросійська позиція нинішніх владних структур України в таких діях:
-
Харківська угода, яка на чверть століття продовжила перебування імперського російського війська в Криму, всупереч Статті 17 Конституції України;
-
Закон “Про засади державної мовної політики”, який всупереч Статті 10 Конституції України юридично підносить російську мову до рівня другої державної, незважаючи на те, що російська, як колишня імперська мова, упродовж століть придушувала рідну мову українського народу;
-
ганебне встановлення в Україні пам’ятників Сталіну – найбільшому кату українського народу, тоді коли європейське співтовариство офіційно засудило сталінізм,прирівнявши його до нацизму та
-
демонстративне вивищення чужої, російської церкви Московського Патріархату.
Зокрема тепер, напередодні запланованого підписання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, проросійські сили всіляко стараються зашкодити цьому процесу та втягнути Україну в євразійський простір, що, мабуть, найбільш явно демонструють наступні 4 факти:
Перший – це підписання 30 травня цього року Меморандуму про поглиблення взаємодії між Україною і Євразійською економічною комісією. Цей документ, який представляють як угоду про одержання Україною статусу спостерігача, своїм третім пунктом зобов’язує Україну “дотримуватися принципів […] Митного союзу і Єдиного економічного простору і утримуватися від дій і заяв, спрямованих проти інтересів Митного союзу і Єдиного економічного простору”.
Другий факт – це неймовірний заклик 148 депутатів Партії регіонів та комуністів до Польського Сейму визнати Волинську трагедію геноцидом польського народу, що, між іншим, було відкинуто Польським Сеймом.
За цією заявою стоїть більш небезпечна політична гра, а саме: розпалити ворожнечу між Україною і Польщею, яка є нинішнім найбільш впливовим союзником щодо євроінтеграції України, і тим самим перешкодити підписанню Угоди про асоціацію між ЄС і Україноюта спрямувати Україну в цілком протилежний – євроазійський бік.
Ця антинаціональна акція стає ще більш виразною, коли згадати, що на початку цього року ці ж самі сили проголосували проти розгляду Верховною Радою Постанови про 80‑ті роковини Голодомору в Україні та вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу. Рівнож під час вшанування жертв Голодомору хвилиною мовчанки, комуністи зухвало не піднялися разом з усімадепутатами Верховної Ради.
Третій факт – це недавня заява заступника голови фракції Партії регіонів, що 6 пунктів Угоди про асоціацію між ЄС і Україною суперечать Конституції України та що Конституційний суд це так визнає.
Четвертий факт – це використання 1025-ліття Хрещення Київської держави для поширення в Україні ідеології “русcкого міра”.
Суть цієї ідеології дуже чітко озвучив під час цих урочистостей Президент Путін, заявивши, що “Разом ми переживали найтяжчі випробування, потрясіння, трагедії, разом будували і захищали Велику Русь […]. Ми всі духовні спадкоємці того, що тут сталося 1025 років тому, спадкоємці духовних цінностей Дніпровської київської купелі. І в цьому сенсі ми, безумовно, один народ”.
Саме тому Світовий Конґрес Українців твердо переконаний, що якнайшвидша інтеграція України до Європи є вкрай необхідною, головно тому, що вона є найкращою запорукою незалежності України, яка сьогодні є під загрозою.
Разом з цим євроінтеграція допоможе Україні встановити більш збалансовані та рівноправні стосунки з Росією.
У цейкритичнийчас вирішується, чи Україна повернеться до радянських часів, чи буде йти вперед до інтеграції з демократичною Європою. І в такий час ніхто не може пасивно стояти осторонь.
Тому сьогодні Світовий Конґрес Українців хоче чітко заявити, що буде робити все можливе, щоб Україна ніколи не повернулась до авторитарних радянських часів.
Світовий Конґрес Українців також свідомий та глибоко вболіває тим, що:
-
що в Україні здійснюється тиск на опозицію та вибіркове правосуддя за політичні рішення на підставі застарілого законодавства ще з радянських часів;
-
що тут порушується свобода слова та робиться тиск на засоби масової інформації;
-
що в Україні, як стверджує “Дім свободи”, збільшується втручання в життя громадянського суспільства і його залякування з боку спецслужб;
-
що, за даними міжнародної агенції Associated Press, середня тривалість життя в Україні становить 59 років, і за цим показником вона займає передостаннє місце серед європейських держав, тоді коли в країнах Західної Європи цей вік є 70 років;
-
що, за інформацією УНІАН, Україна посідає 136 місце в світі за рівнем доходу на душу населення;
-
що представники влади в Україні, їхні родичі та близькі з неймовірними темпами накопичують багатства і вплив, як подає “Дім свободи”, який навіть окреслює це спеціальним терміном – фамілізація корупції ;
-
що за даними антикорупційної неурядовоїорганізації“Міжнародна прозорість” 87% респондентів в Україні стверджують, що судова система корумпована, а 84% респондентів так само охарактеризували міліцію та
-
що правоохоронні органи України здійснюють злочинні дії щодо тих, кого вони мали б захищати, у тому числі й жахливий випадок у селищі Врадіївка Миколаївської області.
Українські громадяни заслуговують на краще, і я запевняю Вас, що українська діаспора на чолі з Світовим Конґресом Українців буде сприяти щобв Україні такидійсностало краще жити.
У зв`язку з цим хочу пригадати, що для допомоги своїм рідним і близьким зарубіжні українці офіційно, через банківські системи, перевели в Україну $7.5 мільярдів минулого року, $7 мільярдів протягом 2011 р. та подібні суми раніше. А якщо брати до уваги й інші шляхи передачі грошей, то, за розрахунками експертів Нацбанку України, щорічні вливання трудових мігрантів доходять $23 мільярдів.
Хоча нам часто закидають, що ми тільки здатні до критики, ця статистика вказує, що саме українська діаспора є найбільшим інвестором економіки України, а не різних офшорних зон, куди спрямовують мільярдидоларів олігархи з України.
Світовий Конґрес Українців переконаний, що євроінтеграція України буде сприяти її демократизації та остаточно піднесе рівень життя українського народу, оскільки дозволить йому:
-
одержати підтримку в сфері енергетики для її модернізаціїї та підвищення ефективності;
-
долучитися до європейських економічних і соціальних програм;
-
наблизити системи освіти і охорони здоров`я до європейських стандартів;
-
вільно пересуватися по країнах ЄС та
-
мати доступ до найбільшої в світі економіки (для порівняння: сукупна економіка ЄС становить понад $17 трильйонів, у той час як сукупний валовий внутрішній продукт Митного союзу становить біля $2 трильйонів).
Однак все це стане можливим тільки тоді, коли владні структури України будуть не лише декларативно, але й на ділі викорінювати корупцію та втілювати в життя необхідні реформи.
З огляду на всі ці переваги Світовий Конґрес Українців спрямував значні зусилля на просування євроінтеграції України серед європейської та міжнародної спільноти.
Напередодні XVI саміту ЄС-Україна у Брюсселі, 17 січня цього року, Світовий Конґрес Українців прийняв стратегічне рішення закликати провідників ЄС:
-
приймати рішення щодо підписання Угоди про асоціацію “не на підставі дій нинішніх владних структур України, а скоріше на основі довгострокових інтересів Європи, України та регіональної безпеки, стабільності і добробуту” та
-
впровадити на Європейському терені більш ефективні заходи проти тих, хто грубо порушує людські права, подібно до американського Закону Магницького, який передбачає відмову у видачі віз, заборону фінансових трансакцій та замороження активів таких осіб.
Це звернення Світового Конґресу Українців підтримали наші складові організації та українські громади 19 країн світу.
Рівнож упродовж останніх 2 років під час моїх зустрічей з високопосадовцями Європейського Союзу та 26 країнпроживання української діаспори, а зокрема з Президентом Польщі та Прем’єр-міністром Литви, яка зараз очолює ЄС, я наголошував, що підписання Угоди про асоціаціює в найкращих інтересах Європи та України, яка є найбільшою за територією та шостою за кількістю населення державою в Європі. У іншому ж випадку – Україна і далі буде коливатись між полюсами Європи і Росії та утримувати в регіоні нестабільність з усіма її негативними наслідками. Або ще гірше – вона може стати членом домінованого Росією Митного союзу. Це б значно підірвало суверенітет України, призвело до подальшого погіршення ситуації щодо прав людини, зашкодило геополітичній рівновазі в Європі та піднесло імперські амбіції Росії. Зі свого боку, європейські високопосадовці запевнили мене, що підтримують процес євроінтеграції України, у тому числі й підписання Угоди про асоціацію.
Нашим великим спільним успіхом стало парафування 30 березня 2012 р. Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, що включає зону вільної торгівлі.
Ще одним успіхом було спрощення від 1 липня цього рокувізового режиму для громадян України, які подорожують до країн ЄС. Це стане суттєвим фактором для зміцнення процесу євроінтеграції України та є чітким сигналом про те, що ЄС дійсно вітає українських громадян в європейському співтоваристві.
І тепер вже тільки від сьогоднішньої влади в Україні буде залежати, чи Угода про асоціацію між ЄС і Україною буде підписана цього року, під часТретьогосамітукраїн “Східного партнерства” у Вільнюсі, оскільки головною вимогою ЄС є, щоб владні структури України продемонстрували, що повертаються від авторитарного до демократичного способу правління.
Якщо ж нинішні владні структури України втратять цю нагоду, вони змушені будуть за це відповісти перед українським народом.
Тому Світовий Конґрес Українців ще раз закликає Президента та владні структури України виконати ключові вимоги ЄС, а саме:
– звільнити лідера опозиції Юлію Тимошенко та припинити вибіркове правосуддя;
– здійснити реформи правової та судової системи, включно й щодо Головної прокуратури;
– пристосувати виборче законодавство до європейських стандартів та
-
припинити рух України до будь-якого членства в домінованому Росією Митному союзі, а відтак до Євразійського союзу, який є прямою дорогою до відновлення Російської імперії.
Рівно ж Світовий Конґрес Українців звертається до всіх національно-демократичних сил, а особливо до української опозиції, надати пріоритет підписанню Угоди про асоціаціюміж ЄС і Україною та для цього сприяти необхідним реформам.
У свою чергу, двадцятимільйонна українська діаспора на чолі з Світовим Конґресом Українців хоче Вас запевнити словами великого Тараса Шевченка, що нам не однаково:
“ […] як Україну злії люде
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять […]”.
Так, нам не однаково. І тому ми будемо підтримувати наш народ на його шляху до утвердження української державності через євроінтеграцію та підписання в листопаді цього рокуУгоди про асоціацію.
Протягом останніх 5 років як президент Світового Конґресу Українців я відвідав українські громади 32 країн світу.
Це дало мені унікальну нагоду відчути, як українська діаспора розбудувала церковне і громадське життя, у тому числі й різні молодіжні та спортивні організації, освітні заклади, культурно–мистецькі колективи, зокрема хори, танцювальні ансамблі та драматичні гуртки.
Я також ознайомився з творчими здобутками українців у різних сферах життєдіяльності та переконався в силі їхнього голосу на державному рівні країн проживання.
На власні очі я побачив чудові українські церкви, школи, бібліотеки, музеї, культурні та інформаційні центри, кредитові спілки, оселі для молодіжних таборів і пам`ятники на честь видатних українців та історичних подій в Україні.
Ці всі здобутки ще більше переконали мене у величезному потенціалі світового українства.
Ряд останніх всеукраїнських акцій міжнародного масштабу підтвердив цей потенціал.
Як приклад можна назвати Міжнародну акцію “Незгасима свічка”, яку Світовий Конґрес Українців провів у 2008 р., в сумну 75-ту річницю Голодомору. Ця акція пройшла в 33 країнах світу та стала важливим чинником у інформуванні світового суспільства про Голодомор та у його визнанні геноцидом українського народу.
А в 2010 р. представники українських організацій із 12 країн світу зібрались на Річних загальних зборах Світового Конґресу Українців у Перемишлі в Польщі, щоб дати відчути, що не тільки українці Польщі, а й усе світове українство вболіває за якнайшвидше повернення Народного дому українській громаді, який у неї було конфісковано 65 років тому під час антиукраїнської акції “Вісла”. Під час цих зборів мер Перемишля запевнив, що це питання буде полагоджено протягом наступних місяців. І дійсно, за 7 місяців після наших зборів, у березні 2011 р., польська влада офіційно передала Народний дім у власність Об`єднання українців Польщі.
У 2012 р. Світовий Конґрес Українців узяв участь у спостереженні за парламентськими виборами в Україні. Наша місія із числа українців із 20 країн світу була найбільшою із неурядових міжнародних місій, що діяла без жодного державного фінансування та, мабуть, єдиною, яка вела спостереження в багатьох країнах проживання українців. Ця місія допомогла зменшити виборчі порушення.
Важливо також відзначити, що протягом останніх 2 років молодіжна комісія Світового Конґресу Українців змогла мобілізувати українську молодь з-понад 20 країн світу на 4 Форумах української молоді та 8 семінарах у різних європейських країнах.
Ці всі наші спільні успіхи явно підтверджують велику силу мобілізованого світового українства.
Я тому закликаю Вас зміцнювати свої зв’язки з українцями всього світу та активно відгукуватися на заклики Світового Конґресу Українців, більшість із яких сьогодні спрямована на євроінтеграцію, демократизацію і українізацію України та на захист людських прав українців незалежно від місця їхнього проживання.
На жаль, через постійні негативні та пригноблюючі новини багато людей в Україні зневірились та почали відчужуватися від важливих для України та українства тем. А таке збайдужіння – тільки на руку противникам України та тим олігархам, які й далі хочуть панувати на українській землі.
Пригадуючи, яким тяжким і жертовним шляхом ішов наш народ до незалежності України, нині, на її 22 році, ми просто не маємо жодного права втрачати надію і опускати руки.
Тому своїм гаслом на 2013 р. Світовий Конґрес Українців обрав добре відомі Вам всім словаукраїнської поетеси Лесі Українки “Contra spem spero!” – Без надії сподіваюсь!
Цим гаслом ми хочемо явно заявити, що, незважаючи на всі труднощі, українська діаспора таки твердо вірить в український народ та в його краще майбутнє.
А своєю присутністю саме тут, на своїй духовній Батьківщині, а не в іншому місці, українці з 30 країн світу – Австралії, Аргентини, Бельгії, Білорусі, Болгарії, Боснії і Герцеговини, Бразилії, Великої Британії, Вірменії, Греції, Естонії, Іспанії, Італії, Канади, Латвії, Молдови, Нідерландів, Німеччини, Парагваю, Польщі, Португалії, Росії, Румунії, Сербії, Словаччини, Словенії, США, Угорщини, Франції та Хорватії – хочуть запевнити Вас, що багатомільйонна українська діаспора – солідарна з українським народом та, як і в минулому, простягає йому свою руку підтримки і готова до активної співпраці.
Щасти нам Боже!
Львів, 20 серпня 2013р.
Евген Чолій
Президент Світового Конґресу Українців