Світова Федерація Українських Жіночих Організацій (СФУЖО) висловлює глибоку стурбованість у зв’язку з проведенням маніфестацій під назвою «Безсмертний полк», запланованих у низці країн Європи, Північної Америки та Австралії на перший тиждень травня 2025 року.
В умовах триваючої повномасштабної війни, розв’язаної Російською Федерацією проти України, заходи на кшталт «Безсмертного полку», хоча й подаються як мирне вшанування пам’яті, насправді стали інструментом російської пропаганди. Формально приурочені до святкування перемоги Червоної армії над нацистською Німеччиною 9 травня 1945 року, ці заходи впродовж останнього десятиліття використовуються для виправдання російської агресії, просування імперських наративів, легітимізації минулих і теперішніх злочинів та розпалювання розколу в місцевих громадах.
Хоча Москва подає цю перемогу як виключно «російську», насправді більшість боїв між Червоною армією та нацистською Німеччиною відбувалися саме на території сучасної України. У 1941–1945 роках у складі Червоної армії служили сім мільйонів українських солдатів, переважна частина яких воювала на українському фронті. Тоді, як і зараз, Україна була передовою боротьби за свободу. До того ж, у складі Червоної армії воювали не лише етнічні росіяни, але й українці, грузини, молдовани, казахи, вірмени, узбеки. Перемога над фашизмом, яку сьогодні привласнює Росія, не була винятково російською перемогою.
Саме тому публічні заходи, що поширюють дезінформацію та викривлюють історичну правду, становлять серйозну загрозу для демократичних цінностей, створюють ризики соціальної напруги та підривають зусилля, спрямовані на підтримку миру, єдності та солідарності з Україною, що страждає від жорстокої війни.
У цьому контексті СФУЖО закликає:
- Національні та місцеві органи влади вжити відповідних заходів, щоб не допустити використання публічних просторів для заходів, які можуть стати платформою для поширення ідеологій, пов’язаних із російською агресією;
- Українські громади, громадянське суспільство та партнерські організації — інформувати місцеву владу й широку громадськість про справжню суть «Безсмертного полку» як інструменту гібридної війни та активно підтримувати ініціативи, що сприяють гідному вшануванню жертв війни без фальсифікації історичної правди;
- Міжнародну спільноту, дипломатичні та правозахисні інституції — підтримати зусилля із захисту інформаційного простору від маніпуляцій історією в інтересах держави-агресора.
СФУЖО особливо підкреслює, що Україна сьогодні бореться не лише за свою територію, а й за правду, пам’ять, ідентичність і спільне майбутнє, засноване на спільних міжнародних цінностях.