Наказом МОН № 64-к від 05.04.2022 новим президентом Могилянки призначено Сергія Квіта, доктора філологічних наук, професора Києво-Могилянської школи журналістики, донедавна голову Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
З цієї нагоди ми поспілкувалися з паном Сергієм.
1. Які найбільші виклики стоять перед Могилянкою як інституцією та перед Вами як її президентом? Як Ви плануєте їх долати?
Безумовно, війна змінила всю нашу реальність, тому найбільші виклики зараз – це загальна турбулентність і невизначеність, яка існує щодо самої війни. Ми впевнені в нашій перемозі, але поки що ми не знаємо всіх обставин для відповідного планування освітнього процесу. Тому ще перед тим, які відновити регулярне навчання, НаУКМА включився у війну за незалежність від Росії, яку веде весь наш народ. Багато могилянських випускників, викладачів, співробітників і студентів взяли до рук зброю, ми допомагаємо фронту через власні логістичні центри, різноманітні гуманітарні проекти, волонтерство, навчання тактичній медицині, участь у кібер війні, надання психологічної і правової допомоги, через численні успішні вітчизняні та зарубіжні фандрейзингові проекти.
В той же час, нам потрібно завершити цей навчальний рік, провести успішну вступну кампанію та впевнено розпочати новий навчальний рік у вересні. У стратегічному розумінні, на першому місці для нас залишається розуміння того, що НаУКМА – університет-лідер, який виховує лідерів. І ми повинні засвідчувати своє лідерство в усіх можливих обставинах. Той порядок денний у державі, який ми маємо зараз, безперечно, впливає на нас. Наприклад, цілком очевидно, що нам потрібно рухатися в бік більшої інтернаціоналізації. Загалом, як би дивно це не звучало, ми намагаємося дивитися на всі нинішні проблеми з погляду нових перспектив і можливостей для розвитку університету. Тобто самостійно знаходимо вихід з будь-яких трагічних і скрутних обставин.
2. Війна докорінним чином змінила життя України та українців. Ви йшли на президентські вибори й виграли їх, маючи докладну програму розвитку Могилянки. Чи/як змінилася Ваша програма з огляду на війну та необхідність подолання її наслідків?
Програма назагал не змінилася, але змінилися виклики. На сьогоднішній день, ми звертаємо першочергову увагу на ту частину моєї програми, яка стосується розвитку Академії в концепціях open university і network university. Тобто ми будемо мати свої представництва і кампуси за кордоном, насамперед у Західній Європі та Північній Америці. Окрім того, будемо створювати спільні освітні програми та начальні курси з університетами-партнерами. Вони будуть адресуватися тим українцям, які були змушені виїхати за кордон через війну, а також власне іноземним студентам. Будемо доносити правду про Україну, українську силу, культуру та українські цінності.
Представляючи нашу державу, ми повинні упереджувати brain drain, тобто відтік мізків за кордон. Це окремий виклик для нашого університету та для нашої країни загалом. Тому ми хочемо, щоб якомога більше талановитих українців лишалися в полі тяжіння України та Києво-Могилянської Академії, як інституції, зокрема через навчання та інші форми співпраці. Ця поглиблена міжнародність позитивно впливатиме на якість університету. Адже спільні освітні програми виростатимуть на основі спільних досліджень в різних галузях знань. Також у перспективі могилянські студенти матимуть можливість у процесі навчання відвідувати ці наші іноземні кампуси в межах внутрішньоуніверситетської мобільності.
Однак до першочергових завдань НаУКМА відноситься організація вступної кампанії, максимально дружньої для всіх абітурієнтів, особливо для тих, хто походить до найбільше вражених війною територій нашої держави. Ми повинні створити рівні можливості для всіх, у т. ч. для тих, хто просто не міг повертатися до навчання, переживає жахливі трагедії, пов’язані з російською агресією і знаходиться в найгірших побутових умовах. Отже, це все нові виклики, які не змінюють стратегії, але вимагають інших підходів до її реалізації, оскільки ми маємо відповідати на ті питання, які ставить життя.
3. Ваші перші враження від перших днів (фактично, тижнів) на посту президента, які Ви провели, не полишаючи свого кабінету?
Насправді на своєму робочому місці я перебуваю з перших днів війни, оскільки треба було реагувати на багато подій дуже швидко. Спочатку з транспортом у Києві були проблеми, тому я просто переселився у свій кабінет і почав займався питаннями Академії, тобто трохи раніше, ніж зі мною був підписаний контракт і виданий наказ про призначення. Весь цей час ми дуже добре працювали з Азаровим Денисом Сергійовичем та іншими колегами, як над стратегічними питаннями, так і над вирішенням різних поточних проблем. Це дуже важливо, тому що управління університетом – командна робота. Мої враження про Києво-Могилянську академію і всю нашу спільноту дуже добрі.
Хоч у цьому полягає ще один серйозний виклик – майже суцільна дистанційна освіта (спочатку через пандемію, тепер через війну) шкодить розвитку могилянської спільноти. А це найбільша цінність, яка зрештою робить нас потрібними і нашим абітурієнтам, і всій Україні. Нам потрібно більше живого спілкування та креативної взаємодії один з одним. Маємо дбати про спільноту.
Нагадаємо, 27 січня 2022 року відбувся другий тур голосування на виборах президента НаУКМА. За його результатами Сергій Квіт отримав 235 голосів (52,80%).
Утім у МОН відмовилися визнавати результати голосування.
На підтримку результатів виборів виступили всі колегіальні органи НаУКМА, студентське самоврядування Могилянки, а також відомі українські громадські діячі, освітяни, політики, журналісти, митці.
Зрештою МОН визнало результати другого туру виборів на посаду президента НаУКМА.
Джерело: НАУКМА