Останній шанс опозиції для перемоги над антиукраїнською владою

Заява Громадського комітету «Народний Вибір 2012»
з нагоди завершення процесу реєстрації кандидатів
у депутати Верховної Ради України

Підсумки реєстрації кандидатів, які беруть участь у виборах Верховної Ради України, дають підстави зробити однозначний висновок:

– попри надії громадськости та чисельні обіцянки різних політичних сил, що публічно визначають себе як проукраїнські й опозиційні до чинної кримінально-олігархічної влади, загального об’єднання таких сил у всеукраїнському вимірі, на жаль не відбулось.

В одномандатних округах та загальнонаціональному багатомандатному окрузі нині змагаються між собою представники таких сил як Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», ВО «Свобода», політична партія УДАР, Українська платформа «Собор», «Наша Україна», Українська Національна Асамблея тощо, а також – багато кандидатів-“самовисуванців”, котрі теж виступають з позицій, опозиційних до українофобського внутрішньо- і зовнішньополітичного курсу Януковича та ПР. При цьому, велика кількість таких кандидатів, поборюючи один одного, зосередились на мажоритарних округах кількох західноукраїнських областей. В той же час, на Центральній, Південній та Східній Україні у більшості округів жодною політичною силою не висунуто бодай одного-єдиного кандидата, який мав би організаційну та фінансову спроможність реально протистояти відкритим або прихованим ставленикам антинародної влади.

Не в останню чергу це сталося через те, що українські громадські організації та дрібніші політичні партії з тих, які брали участь у діяльності Комітету Опору Диктатурі, були виключені більшими партійними суб’єктами з процесу створення “Об’єднаної опозиції” як електорального проекту. Таким чином, логіка міжпартійної конкуренції вчергове здобула перемогу над логікою національних інтересів.

Водночас, переважна більшість партій-учасниць виборчого процесу не дала громадськості ясної відповіді на питання про те, яким саме чином та за якими критеріями відбувалося визначення складу кандидатів, котрі потрапили до потенційно прохідної частини списків у загальнонаціональному виборчому окрузі, або були висунуті в тих чи інших мажоритарних округах. Так само, позапартійним особам, які завдяки своєму персональному авторитету мають підстави розраховувати на підтримку виборців певних округів, не було запропоновано жодного ясного і прозорого способу їхнього приєднання до єдиного фронту об’єднаної української опозиції.

Таким чином, “Об’єднана опозиція” стала не довгоочікуваним фактом українського політичного життя, а лише “трендом”, вдало присвоєним собі однією з партійно-політичних сил. Водночас, обіцянки про більшу прозорість та демократизацію внутрішньопартійного життя, котрі лунали з вуст різних українських політиків ще рік або півроку тому, так і залишилися порожнім звуком.

Сумним наслідком цього є прогнозоване вже сьогодні збереження у новій Верховній Раді більшости, орієнтованої на підтримку україноненависницького політичного курсу Віктора Януковича.

Не створюють особливих підстав для оптимізму і заяви декларації окремих партій та кандидатів про потенційну готовність зняти свою кандидатуру або список з виборчих перегонів, якщо незадовго до їхнього фіналу соціологічні дослідження демонструватимуть їхню “непрохідність”. Адже весь досвід виборчих кампаній, які до цього проводилися в Україні з використанням мажоритарного принципу, доводить, що зазвичай кожен із зацікавлених суб’єктів виборчого змагання має, у вирішальний момент, свою власну “єдиноправильну соціологію”, яка гарантує перемогу саме йому.

Практично останній шанс пом’якшити негативні наслідки раніше прийнятих недалекоглядних політичних рішень, дає проведення в одномандатних округах, де зударяються між собою кілька проукраїнських кандидатів, попереднього народного голосування – “Народних Опозиційних Праймеріз”, які мали б визначити з числа таких кандидатів одного-єдиного в кожному окрузі.

Досвід таких “народних праймеріз”, проведених Громадським комітетом «Народний Вибір 2012» у Зборівському виборчому окрузі на Тернопільщині, показує технологічну можливість зробити це до кінця вересня-місяця практично у кожному з округів, де кандидати-учасники та партії матимуть для цього відповідну політичну волю.

Закликаємо всіх учасників виборчих змагань та громадськість кожного з округів, в яких сили української громади витрачаються на внутрішню міжусобну боротьбу замість змагання з Партією Регіонів та її сателітами, скористатися цим останнім шансом поставити інтереси України вище особистих амбіцій та примарних партійних інтересів!

22.08.12, Громадський комітет «Народний Вибір 2012»

ДОВІДКОВО: Громадський комітет «Народний Вибір 2012» має на меті підтримку ідеї «народних праймеріз» та інших положень відкритого звернення українських громадських лідерів до керівництва українських політичних партій від 07 травня 2012 року. До складу Комітету увійшли, зокрема, Анатолій Грива, голова Ради Козацьких Отаманів України; Євген Золотарьов, громадський активіст, політик, лідер об’єднання “Холодноярська ініціатива”; Олексій Кляшторний, голова Центрального координаційного комітету Всеукраїнської профспілки “Народна солідарність”; Остап Кривдик, політолог, громадський активіст; Роман Круцик, голова Київської міської організації Українського добровільного історико-просвітницького правозахисного благодійного товариства “Меморіал” ім. В.Стуса; Андрій Левус, журналіст, активіст, співкоординатор громадської ініціативи “Оновлення країни”; Сергій Неділько, адвокат, правозахисник, голова ГО “Самостійна Україна”; Сергій Пантюк, поет, журналіст, секретар Національної спілки письменників України; Михайло Ратушний, голова Української Всесвітньої Координаційної Ради; Тарас Рондзістий, голова Громадського об’єднання “Українська справа”, директор Центру національного відродження; Олександр Солонтай, керівник програми практичної політики Інституту Політичної Освіти, член національного комітету громадянської кампанії “МОЛОДІЖНА ВАРТА”.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа