Інститут “Республіка”: рішення про заборону мовних протестів у центрі Києва – неправосудне

ЗАЯВА ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДСЬКОГО ОБ’ЄДНАННЯ «ІНСТИТУТ РЕСПУБЛІКА» ЩОДО ПОРУШЕНЬ СВОБОДИ МИРНИХ ЗІБРАНЬ ПІД ЧАС АКЦІЇ ПРОТЕСТУ ПРОТИ УХВАЛЕННЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ «ПРО ЗАСАДИ ДЕРЖАВНОЇ МОВНОЇ ПОЛІТИКИ» 3 І 4 ЛИПНЯ 2012 РОКУ

 

3 липня 2012 року, після ухвалення Верховною Радою України у другому читанні законопроекту «Про засади державної мовної політики», під Українським Домом у Києві розпочалася акція протесту. Акція відбувається у відповідності до статті 39 Конституції України та статті 11 європейської Конвенції про захист прав людини та основних свобод. Свобода мирних зібрань є основоположним, невідчужуваним та непорушним правом людини та громадянина (Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001). Проте органи державної влади України 3 і 4 липня неодноразово порушували права громадян на мирні зібрання. Зокрема

1. Увечері 3 липня міліцейський спецпідрозділ «Беркут» застосував силу та спецзасоби до учасників акції протесту. Щодо причин таких дій Відділ зв’язків з громадськістю Головного управління МВС України у Києві повідомив: «Близько 21.30 біля Українського дому більше 100 представників деяких громадських організацій разом з народними депутатами України – учасниками акції намагалися незаконно встановити намети, не маючи на це відповідного дозволу КМДА. Правоохоронці спецпідрозділу «Беркут» завадили встановленню наметів всупереч чинному законодавству».

Інститут Республіка заявляє, що жоден закон України, в тому числі й закон України «Про благоустрій населених пунктів», не передбачає отримання ні у Київській міській державній адміністрації, ні у якій іншій інстанції дозволу для встановлення наметів з метою проведення мирних зібрань. Це підтвердив і Шевченківський районний суд міста Києва, який 19.04.2005 відмовив КМДА у задоволенні позову про заборону встановлення наметів під час проведення акції протесту (справа № 2-5899/05 р.). Суд у своєму рішенні вказав: «Суд вважає також необґрунтованими доводи заявника щодо необхідності отримання дозволу Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА на встановлення наметів, так як намети не є «малою архітектурною формою» і отримання дозволу на їх встановлення законом не передбачено».

Таким чином дії «Беркуту» увечері 3 липня були незаконними і перешкоджання встановленню наметів учасниками протестів з боку київської міліції було нічим іншим, як перевищенням власних повноважень.

2. 4 липня представники відділу державної виконавчої служби Шевченківського райуправління юстиції зачитали рішення Окружного адміністративного суду Києва від 3 липня за позовом КМДА про заборону мирних зібрань у центрі столиці: “Обмежити право на мирні зібрання шляхом заборони громадянину Торуба Вадиму Миколайовичу та іншим суб’єктам, які реалізують права на мирні зібрання, проведення заходів з 4 по 9 липня 2012 року біля будівель Верховної Ради, Адміністрації президента, Кабміну, центру ділового та культурного співробітництва “Український дім” та Європейській площі”.

Отже, суд заборонив усім громадянам збиратися у центрі Києва протягом 5 днів. При цьому очевидно, що всі громадяни не були повідомлені про дату та час розгляду справи, не мали можливості ознайомитись з позовними вимогами і не брали участі у справі. Така практика суду протирічить усім можливим принципам судочинства, а також Міжнародному пакту про громадянські та політичні права, Конвенції з захисту прав людини та основних свобод, Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України.

Окрім того, Київська міська державна адміністрація не мала жодних підстав звертатися до суду з позовом про заборону згаданої акції протесту. Адже згідно ст. 39 Конституції право на мирні зібрання може бути обмежене лише в інтересах громадського порядку та національної безпеки, а згідно ст. 11 європейської Конвенції свобода зібрань може бути обмежена лише коли це «є необхідним у демократичному суспільстві». Мирне зібрання громадян біля Українського Дому не загрожує ні національній безпеці, ні громадському порядку і його заборона не є необхідною у демократичному суспільстві.

Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду про заборону усіх зібрань у центрі Києва є неправосудним.

Інститут «Республіка» заявляє, що учасники мирного зібрання біля Українського Дому мають законне право проводити акції протесту проти законопроекту «Про засади державної мовної політики» 4-9 липня 2012 року, в тому числі й встановлювати намети.

Дії посадових осіб ГУ МВС у Києві, КМДА та Окружного адміністративного суду, які перешкоджають реалізації права українських громадян на мирні зібрання, можуть бути кваліфіковані за статтею 340 (Незаконне перешкоджання організації або

проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій) та статтею 365 (Перевищення влади або службових повноважень) Кримінального кодексу України.

4.07.2012

Голова Інституту Республіка

Володимир Чемерис

 Довідка. ВГО «Інститут Республіка» – громадська організація, яка з 2001 року проводить моніторинг дотримання свободи зібрань в Україні, учасник всеукраїнської ініціативи за мирний протест.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа