Значно менші за чисельністю та озброєнням, українці чинять опір російському вторгненню вже понад десять років, в тому числі понад три роки повномасштабної геноцидної війни Росії проти України.
Під час цієї епічної боротьби українців свідомо вбивали, важко травмували, катували, ґвалтували та тероризували; їх піддавали нелюдському поводженню, насильству, токсичним речовинам, крижаному холоду, темряві та нічним сиренам повітряної тривоги; їхніх дітей викрадали та примусово депортували до Росії; багато їхніх церков, лікарень, шкіл, культурних об’єктів і житлових будинків було зруйновано.
Незважаючи на це, українці героїчно продовжують боротися і за себе, і за нас.
Факт, що Україна справді захищає безпеку Євроатлантичного регіону, був підкреслений 25 червня 2025 року в Гаазькій декларації саміту Глав держав НАТО, які наголосили на «довгостроковій загрозі, яку становить Росія для Євроатлантичної безпеки» та визнали, що «безпека України сприяє нашій безпеці».
Варто також пам’ятати, що Україна виконала всі вимоги Президента США Дональда Трампа для припинення геноцидної війни Росії, включно з підписанням угоди про рідкісні мінерали та згодою на безумовне припинення вогню для переговорів щодо справедливого мирного договору.
Водночас, відчуваючи неоднозначні сигнали щодо військової допомоги США Україні та отримуючи тверду й непохитну підтримку від Китаю, Ірану та Північної Кореї, Росія не лише категорично відкинула заклик американського Президента до безумовного припинення вогню, але й значно посилила свої руйнівні щоденні повітряні атаки на цивільне населення та інфраструктуру України.
Справді, після того, як Президент США Дональд Трамп висловив своє «розчарування» тим, що Владімір Путін не готовий припинити війну Росії проти України після їхньої телефонної розмови 3 липня 2025 року, Росія довела це пронизливим чином, запустивши рекордні 539 дронів і 11 ракет по Україні в День незалежності США.
Цей рекорд був перевершений 9 липня 2025 року, коли Росія здійснила атаку 741 одиницею повітряного озброєння, включно з ракетами та дронами, проти України наступного дня після того, як Президент Дональд Трамп знову висловив своє розчарування щодо Владіміра Путіна, заявивши у своєму неповторному стилі: «Ми отримуємо багато нісенітниць від Путіна».
За даними Associated Press, у червні 2025 року Росія атакувала Україну 5 438 дронами, що є новим місячним рекордом і збільшенням атак на 500% порівняно з початком року, згідно з даними Інституту вивчення війни.
Що ще важливіше, Моніторинговa місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) повідомила, що «У червні в Україні зафіксовано найвищу за останні три роки кількість жертв серед цивільних осіб: загинули 232 особи, ще 1 343 дістали поранення» і голова ММПЛУ Даніель Белль заявила, що: «Цивільне населення по всій Україні стикається з такими стражданнями, яких ми не бачили вже більше трьох років» і що «Діти ночують не в ліжках, а в коридорах, підвалах чи ванних кімнатах, затуляючи вуха руками, щоб не чути звуки сирен і вибухів. Такий досвід залишає глибокі психологічні травми».
На жаль, ці різко збільшені чисельно смертоносні повітряні атаки не отримують адекватної та дієвої відповіді від Заходу і рідко потрапляють у заголовки новин по всьому світу.
Однак в інтерв’ю, опублікованому 5 липня 2025 року в The New York Times, Генеральний секретар НАТО Марк Рютте сказав: «Існує зростаюче усвідомлення, і не будьмо наївними щодо цього: Якщо Сі Цзіньпін атакував би Тайвань, він спершу зателефонував би своєму дуже молодшому партнеру в усьому цьому, Владіміру Владіміровичу Путіну, що перебуває в Москві, і сказав би йому: ‘Гей, я збираюся це зробити, і мені потрібно, щоб ти відволікав їх у Європі, атакуючи територію НАТО’. Це, найімовірніше, шлях, яким це відбуватиметься».
Більше того, хоча більшість Глав держав НАТО розуміють, що якщо Росія здолає Україну, Кремль продовжить наступ за межі українських кордонів, що спричинить Третю світову війну, країни-члени НАТО все ще вагаються з вчасними та рішучими кроками, щоб допомогти Україні зупинити геноцидну війну Росії.
Навіть ще гірше, BBC нещодавно викрила дуже грубу реальність, а саме: між лютим 2022 року та лютим 2025 року країни-члени НАТО виділили 236 мільярдів доларів США на допомогу Україні, водночас підживлюючи військові зусилля Росії, надаючи їй 335 мільярдів доларів США доходу від продажу російського викопного палива за той же період.
Україна в небезпеці, і Захід, здається, не повністю усвідомлює терміновість кризи, з якою він зіткнеться, якщо Росії дозволять подолати Україну.
Чи пробив годинник Судного дня північ?
На щастя, ні. Однак не час натискати на годиннику кнопку «відкласти».
За ефективної підтримки Заходу Україна може зупинити Росію та значно зменшити її загрозу для Євроатлантичної безпеки. Це було переконливо продемонстровано дивовижною операцією України «Павутиння» 1 червня 2025 року, яка одночасно знищила третину російських стратегічних носіїв крилатих ракет на чотирьох російських авіабазах і успішно евакуювала українських військових, які виконали ці атаки.
Щоб Україна перемогла, а Захід уникнув жахів російських атак, країни-члени НАТО повинні без зволікань надати Україні необхідну оборонну та наступальну зброю, щоб вона могла ефективно захистити свій повітряний простір і зробити марними незаконні щоденні повітряні атаки Росії на українських цивільних громадян та цивільну інфраструктуру.
Росія явно не хоче миру. Вона прагне бути імперією. Тому Захід повинен змусити Росію до миру.
Захист неба над Україною змусить Росію припинити війну, оскільки Росія неодноразово демонструвала явну нездатність досягти успіху проти Збройних Сил України без вчинення актів геноциду, переважно через небо.
14 липня 2025 року Генеральний секретар НАТО Марк Рютте зустрівся з Президентом США Дональдом Трампом і згодом “високо оцінив ключове рішення Президента Трампа забезпечити, щоб Україна отримала необхідні військові ресурси, за координації зусиль НАТО та за фінансування з боку союзників у Європі та Канаді”. Крім того, Президент Трамп оголосив, що Сполучені Штати запровадять через 50 днів вторинні тарифи на решту торговельних партнерів Росії у розмірі 100%, якщо не буде досягнуто угоди про припинення війни проти України.
Безсумнівно, ці оголошення є значущими. Проте Московська фондова біржа зросла на 2,7% наступного дня після відкриття, оскільки інвестори в Росії приділили більше уваги тривалій 50‑денній затримці, яку вони інтерпретували як пільговий період, що може бути продовжений (або погроза Президента Трампа скасована в міжчасі), ніж суворості оголошених тарифів.
Таким чином, цивільне населення України продовжуватиме зазнавати пекельних страждань, оскільки Росія намагатиметься позиціонувати себе найвигідніше перед будь-якими можливими мирними переговорами.
Саме тому НАТО та його країни-члени повинні дуже ретельно працювати над належним озброєнням України, допомогти їй захистити своє небо та мінімізувати подальші збитки для цивільного населення та інфраструктури України. Будь-які недостатні дії ускладнять майбутні мирні переговори з Росією, оскільки Кремль не сприйматиме серйозно ні НАТО, ні його країн-членів, а також не реагуватиме на нерішучі заклики припинити цю геноцидну війну проти України.
Годинник явно цокає, і країни-члени НАТО, включно зі США, повинні діяти негайно, використовуючи всі доступні їм засоби, а не половинчасті заходи, щоб успішно змусити Росію до безумовного припинення вогню, а потім до справедливого та тривалого мирного договору. Це, безсумнівно, буде в найкращих інтересах усіх країн-членів НАТО.
Евген Чолій
Президент Громадської організації «Україна-2050»
Почесний консул України в Монреалі
Президент Світового Конґресу Українців (2008-2018)