Як еміґрант з України став сучасним мільярдером у США

janKum2

Уродженець України Ян Кум, який імігрував до США, за 20 років пройшов шлях від виживання завдяки соціальній допомозі до створення найпопулярнішого в світі мобільного месенджера, пише svitua

Всі ми хотіли б прокинутися одного ранку успішними людьми: мати гроші та всесвітню славу. Нам хочеться досягти певних вершин у своєму житті. Це одна з небагатьох причин, через які ми звертаємося до історій успіху відомих людей, адже в їхніх життєписах ми намагаємося почерпнути цінні поради для себе.

janKum

Людина, про яку ми вам сьогодні розповімо, змінила світ, створивши ту річ, про яку зараз знає кожен, хто використовує смартфон – месенджер WhatsApp. Цю людину звуть Ян Кум, він народився і виріс в невеликому містечку неподалік від Києва наприкінці 1970-х.

У 16 років Кум разом з матір’ю емігрував до США. За програмою соціальної підтримки вони отримали маленьку квартиру з двома спальнями. Його батько перебратися за океан так ніколи і не зміг. Мати Кума перевезла валізи, набиті ручками, олівцями та стосом з 20 радянських зошитів, щоб не витрачатися на канцелярію в США. У перший час вона підробляла нянею, а Ян підмітав підлоги в продуктовому магазині.

Сім’я ледве зводила кінці з кінцями. Коли матері Кума діагностували рак, їм доводилося виживати за рахунок її допомоги з інвалідності. Ян навчився вільно спілкуватися англійською, але ніяк не міг звикнути до поверхневого стилю спілкування американських студентів, постійно згадуючи про українських друзів, з якими пліч-о-пліч провів десять шкільних років.

У школі, як і всі хлопці, Ян міг годинами грати з друзями в футбол, а взимку – в хокей. Однак, найбільше до душі йому припали заняття боксом. Напевно, не випадково підліток вибрав саме цей вид спорту, адже він простий і зрозумілий, має суворі правила і вимагає повної самовіддачі. Але головне, що засвоїв Ян від свого тренера, – не зважаючи ні на що тримати удар.

Оскільки життя було нелегким, Кум віддавав навчанню всі свої сили та без особливих зусиль вступив до Університету Сан Хосе. На одному з підробітків він познайомився зі співробітником Facebook Браяном Ектоном, який розгледів у студентові талант і допоміг йому влаштуватися в Yahoo, що була в той час однією з найбільш престижних компаній, мрією багатьох. Заради “роботи мрії” Кум кинув університет.

Саме в Yahoo Кум отримав неоціненний досвід, познайомившись із середини з інтернет-індустрією та зав’язав контакти з людьми, які потім стануть інвесторами WhatsApp. Кум продовжував підтримувати близьку дружбу з Ектоном.

За час роботи в Yahoo Кум зумів назбирати непогані заощадження – близько півмільйона доларів. Вони могли дозволити йому певний час не турбуватися про пошук роботи й оцінити, чим він хоче зайнятися тепер. Кум відчував, що майбутнє за “соціальними” проектами і намагався влаштуватися працювати в Facebook, проте отримав відмову.

Кум не розумів, куди докласти свій талант, доки в 2009 році не купив собі iPhone і не усвідомив, наскільки великі перспективи відкриває App Store. Тоді розробник вирішив, що зараз – ідеальний час для створення мобільного додатку.

Буквально за кілька місяців програма вийшла в App Store, проте популярністю не користувалася. Додаток не завантажили й сотню разів. Кум розчарувався і був готовий все кинути і спробувати влаштуватися хоч на якусь роботу, проте його умовили ще трохи почекати.

Допоміг випадок – саме в цей час Apple реалізувала функцію push-повідомлень в iOS і Кум швидко додав їх підтримку в програму. Кум перепрофілював WhatsApp у повноцінний месенджер й незабаром отримав чверть мільйона завантажень. Відтоді популярність проекту почала зростати вірусними темпами: чим більше з’являлося користувачів, тим швидше починала рости абонентська база.

На початку 2013 року додатком активно користувалися понад 200 мільйонів людей по всьому світу, що перетворило його на безумовного лідера галузі. Після цього стало ясно, що WhatsApp – це всерйоз і надовго, тож розробники вирішили знову зробити програму безкоштовною для скачування.

Доленосним для Яна Кума став 2014 рік, коли Facebook придбав його месенджер за космічні 19 мільярдів доларів. Це була одна з найбільших угод в інтернет-індустрії.

Ян Кум вибрав символічне місце для укладення угоди про продаж месенджера WhatsApp соціальній мережі Facebook. Разом з другим засновником сервісу Браяном Ектоном і партнером венчурного фонду Sequoia Capital Джимом Гетцем Кум вирушив до непримітного нежитлового білого будинку за декілька кварталів від штаб-квартири WhatsApp у каліфорнійському Маунтін-В’ю. Тут раніше розташовувався офіс некомерційної організації North County Social Services, куди 37-річному Куму свого часу доводилося звертатися, щоб отримувати їжу за соціальними талонами. Тепер три ключові для WhatsApp фігури поставили в історичній будівлі підписи під документом, затвердивши угоду, яка відразу зробила засновників месенджера мільярдерами.

Сьогодні Ян Кум – головний виконавчий директор компанії і входить до Ради директорів Facebook. Його статок оцінюється в майже дев’ять мільярдів доларів. При цьому він залишається простим працьовитим хлопцем. Як і раніше всі будні, а іноді й вихідні, проводить на роботі. А ще Ян не любить, коли його називають підприємцем, оскільки таким себе не вважає. І гроші для нього не самоціль. Мовляв, створював компанію зовсім не з метою заробити побільше, а щоб зробити життя людей зручним.

Джерело: svitua

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа