Вже є проєкт постанови, яка зупинить імпорт російського LPG в Україну

rus-LPG-

Російський скраплений нафтовий газ (LPG) захоплює український ринок. Поставки цього ресурсу зростають з середини літа 2022 року: і якщо тоді продукт російського походження складав 20-30% від загального імпорту, то сьогодні — понад 80%. Учасники ринку та держава намагаються зупинити цей потік. Про проєкт постанови, яка має врегулювати питання, в ефірі “5 каналу” розказав засновник та голова компанії GT Group (Газтрон Україна) Владислав Колодяжний.

За його словами, “вилазка для російського ресурсу зʼявилась через те, що в Україні діє заборона на імпорт російського пального лише безпосередньо з території рф — однак досі немає заборони на ввезення продукту російського походження. А тому російський газ, який спочатку потрапляє до європейських терміналів, зокрема в Латвії та Польщі, згодом безперешкодно транспортується до України.

Зараз зареєстрований проєкт постанови зі змінами до постанови Кабінету міністрів України 2015 року, яка визначає товари російського походження, що заборонено імпортувати до України — і додати до переліку нафтопродукти, зокрема, скраплений газ.

З 2019 року хоча б діяло загороджувальне мито на ввезення продуктів з рф — це були символічні 3%, вони нічого загалом не вирішували, але хоч якесь мито було. Але дія цієї постанови закінчилася наприкінці 2022 року — і на цей рік не діє нічого. Треба розуміти, що зараз немає ані мита, ані прямої заборони на ввезення російських продуктів на територію України”, — наголосив Владислав Колодяжний.

На думку експерта, вживати заходів було необхідно у вересні-жовтні 2022 року, коли потік російського газу в Україну був значно менший. Однак навіть зараз пропозиція абсолютної заборони імпорту нафтопродуктів російського походження до України — це великий крок до незалежності та безпеки українського енергетичного ринку.

Наразі, через війну, Україна не може сама себе забезпечити скрапленим газом, і залежить від імпорту — але налагодити потоки постачання ресурсу, оминаючи продукт з рф, можливо. Наприклад, раніше, в першій половині 2022 року, Україні вдалось майже повністю відмовитися від російського пального. За даними Владислава Колодяжного, у червні-липні частка продукту російського походження складала близько 20-30% загального імпорту.

Україна могла б повністю відмовитися від російського ресурсу — але тоді не було введено заборон, які б остаточно заблокували надходження продукту. А згодом рф почала демпінгувати — наразі тонна скрапленого газу російського походження дешевша за європейський в середньому на $200.  І цим почали користуватись.

За словами Владислава Колодяжного, може здаватися, що це вигідно для України, однак це не так. Необхідно розуміти, що завдяки заниженню цін росія захоплює ринок, “вибиваючи” з нього інших учасників та руйнуючі налаштовану логістику. Згодом рф зможе обмежувати постачання ресурсів чи піднімати ціни на них — і Україна не матиме іншого вибору, ніж продовжувати користуватися газом російського походження. Адже на налагодження нових ланцюгів постачання скрапленого газу з Європи піде щонайменше 2-3 місяці.

Засновник GT Group наголошує, що схожим чином ситуація розвивається в Польщі та країнах Балтії. Рішучі дії України по блокуванню імпорту ресурсу російського походження продемонструють приклад рішення західним партнерам та допоможуть зробити ще один крок до енергетичної незалежності від агресора.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа