З 1 жовтня українці можуть зареєструвати домен у трьох нових зонах, у яких назви Хмельницького, Вінниці та Житомира транслітеровані з української мови, а не з російської. До того власники місцевих сайтів могли отримати тільки русифіковані домени khmelnitskiy.ua, vinnica.ua та zhitomir.ua, або вибрати скорочений варіант.
Тепер користувачам доступні такі варіанти доменів для цих міст:
- khmelnytskyi.ua — khmelnitskiy.ua — km.ua
- vinnytsia.ua — vinnica.ua — vn.ua
- zhytomyr.ua — zhitomir.ua — zt.ua
Домени з російською та українською транслітерацією є дзеркальними, тобто обидва імені може зареєструвати тільки один власник, причому в одного реєстратора. Це правило існує для запобігання кіберсквотингу та іншій зловмисній діяльності щодо доменних імен.
Відкриття нових зон — один з етапів масштабного руху з дерусифікації доменів, який триває вже більше року. Його заснував хостинг-провайдер та реєстратор доменних імен Cityhost.ua, який перший і поки що єдиний повністю припинив реєстрацію доменів у зросійщених міських зонах.
В Україні й досі працює вісім доменних імен, у яких назви міст транслітеровані з російської мови. Наприклад — kiev.ua, odessa.ua, kharkov.ua, rovno.ua. Для більшості з них існують й україномовні аналоги — kyiv.ua, odesa.ua, kharkiv.ua, rivne.ua.
Якщо ж казати про домени Хмельницького, Вінниці та Житомира, то україномовних аналогів у них донині не було зовсім — зараз у нових зонах саме відбуваються перші реєстрації.
Найбільш парадоксальним здається той факт, що в усіх зонах, де є подвійний варіант транслітерації, переважають саме русифіковані домени.
Щоб побачити, наскільки несправедливий розподіл кількості імен у цих зонах, достатньо просто звернутися до статистики від ТОВ «Хостмайстер» — адміністратора національного домену UA.
- kiev.ua (рос) — 39148 імен, kyiv.ua (укр) — 4473 імен
- kharkov.ua (рос) — 1941 ім’я, kharkiv.ua (укр) — 750 імен
- odessa.ua (рос) — 892 імені, odesa.ua (укр) — 120 імен.
Порівнювати можна далі, але в усіх зонах ви зустрінете однакову картину — російськомовні домени значно переважають.
Втім, ситуація поступово виправляється, про що свідчить не лише поява нових доменів для трьох областей. Реєстратори докладають багато зусиль для зрушень у нашій доменній системі в сторону українізації.
Так, з 1 серпня по 30 вересня проходила акція, покликана підвищити популярність правильного київського домена kyiv.ua. Завдяки потужній медіа-кампанії столичний домен виріс на 60% та отримав 1779 нових реєстрацій. Вона привертала увагу не лише до столичної зони, а й до всіх інших, у яких україномовне написання обласних центрів змушене конкурувати з російськомовним.
Протягом двох місяців 28 доменних реєстраторів здійснювали багато інформаційних активностей:
- Розміщували статті в блогах та ЗМІ із закликами реєструвати правильні україномовні домени;
- Писали інструкції з перенесення сайту на дзеркальний домен без втрати трафіку;
- Робили відеоролики, банери, меми, постери та інший цікавий візуал;
- Пропонували знижки користувачам.
Банер із закликом «Різниця є!», який демонструє можливість вибору між правильними та русифікованими доменами
Cityhost як ініціатор руху та один із найактивніших учасників акції навіть організував флешмоб, в рамках якого кияни та гості міста фотографуються з банером в метро на Контрактовій площі та викладають знімки в соцмережі.
Спільні дії дали вражаючі результати, на які не очікували навіть самі організатори акції. Реакція цільової аудиторії показала, що користувачі готові підтримувати ініціативу з дерусифікації, якщо вона достатньо висвітлюється в інформаційному просторі.
Започатковані процеси тривають і далі, адже доменна система України потребує істотних змін та оновлень. Зокрема, реєстратори планують мотивувати користувачів повністю відмовитися від русифікованих зон.