Міжнародні аналітики опублікували щорічний рейтинг 100 найбільших оборонних компаній світу.
Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем світу (SIPRI) провів аналітику за підсумками 2022 року.
Згідно з поданими SIPRI даними від найбільших світових виробників продукції військового призначення, виторг від продажів озброєнь і послуг 100 найбільших компаній у галузі у 2022 році склала 597 млрд доларів, що на 3,5% менше, ніж у 2021 році, навіть попри різке зростання попиту.
Як зазначається у пресрелізі інституту, зниження, головним чином, стало результатом падіння доходів від продажу зброї великими американськими компаніями.
Одночасно доходи у цій галузі значно зросли в Азії, Океанії та Близькому Сході.
За прогнозом SIPRI, російсько-українська війна та геополітична напруженість у всьому світі сприяли різкому збільшенню попиту на озброєння та військову техніку у 2022 році.
Однак, попри отримання нових замовлень, багато американських та європейських збройових компаній не змогли суттєво наростити виробничі потужності, що пояснюється дефіцитом робочої сили, зростаючими витратами на сировину та збоями в ланцюжках поставок.
Крім того, західні країни розмістили нові замовлення наприкінці року, і тимчасовий відрізок між замовленнями та виробництвом не позначився на доходах цих компаній у 2022 році.
Таким чином, слід очікувати суттєвого збільшення доходів американських та європейських оборонних компаній у 2023 році та у наступний період.
Україна та Росія
Єдина українська компанія, яка увійшла до Топ-100, «Укроборонпром», зафіксувала 10-відсоткове падіння доходів від постачання озброєнь у реальному вираженні – до 1,3 млрд доларів.
Український оборонно-промисловий комплекс України зайняв 81 місце у рейтингу.
Через відсутність даних у Топ-100 за 2022 рік (російські компанії перестали публікувати дані про своє виробництво) увійшли тільки дві російські компанії.
Їхня загальна виручка впала на 12% – до 20,8 млрд доларів.
Попри те, що «Ростех» є холдинговою компанією і не має прямих виробничих потужностей, він вперше включений до рейтингу 2022 року як представник компаній, якими він керує.
За оцінкою SIPRI, «Ростех» посідає 10 місце у рейтингу. Російська «Объединённая судостроительная корпорация» посідає 36 місце у рейтингу.
Світ
Доходи від продажу зброї 42 компаній зі США, що входять до Топ-100, впали на 7,9% – до 302 млрд доларів у 2022 році.
На їхню частку припадає 51% загальних доходів від продажу зброї у Топ-10». З 42 американських компаній 32 зафіксували падіння доходів від продажу озброєнь, найчастіше посилаючись на поточні проблеми з ланцюжками поставок та нестачу робочої сили, викликану пандемією COVID-19.
Доходи від продажу зброї 26 компаній з Топ-100, що знаходяться в Європі, зросли на 0,9% і досягли 121 млрд доларів у 2022 році.
Одними з основних джерел зростання доходів від виробництва озброєнь у Європі, переважно за рахунок поставок за довгостроковими контрактами, стали транс’європейські Airbus та KNDS.,
Доходи від озброєнь семи компаній Великої Британії, що входять до Топ-100, зросли на 2,6% і досягли 41,8 млрд доларів або 7,0% від загальної суми в рейтингу.
У 2022 році на частку Китаю припала друга за величиною частка сукупних доходів від продажу зброї в Топ-100 – 18%.
Сукупні доходи восьми китайських збройових компаній, включених до рейтингу, збільшилися на 2,7% і становили 108 млрд доларів.
Джерело: Мілітарний