Україна рекордно збільшила імпорт газових балонів

газовийбалонВикористання скрапленого газу, відомого як автогаз, через російсько-українську війну суттєво збільшилося в побутово-комунальному секторі, а саме в балонах: для приготування їжі та обігріву приміщень. Про це повідомляє Українська асоціація скрапленого газу (УАСГ) з посиланням на дані учасників ринку про реалізацію газу та інформація надана Державною митною службою (ДМС) України щодо імпорту порожніх балонів різної ємності у 2021-2022рр.

Так, за даними ДМС у 2022р було імпортовано близько 190 тис балонів, що в шість разів перевищує кількість у 2021р. Найпоширеніші балони, що імпортувались у 2022р – це 5-7 л ємності, а також 25 та 27 літрові балони.

За статистикою, тільки за листопад-грудень 2022р було імпортовано більше половини річного обсягу, а саме 93,5 тис од. балонів. Нагадаємо, в четвертому кварталі 2022р більшість регіонів України постраждала в наслідок російської агресії, а саме ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури. Це стало причиною блек аутів та, як наслідок, стрімко зростаючого попиту на газ в балонах.

«Під час блек аутів восени та взимку 2022-2023рр ми отримали нового споживача LPG – мешканця великого міста, який купував газ в балонах для приготування їжі», – говорить гендиректор УАСГ Станіслав Батраченко.

За його словами споживання балонного газу зберігається та розвивається в аграрній, логістичній, переробній, харчовій, хімічній, металургічній, паперовій, будівельній, дорожно-будевільній сферах та у виробництві напоїв, скла та інших товарів. УАСГ оцінює зростання ринку балонного газу до 10-20% (в поточному балансі це 120-200 тис т на рік).

За даними асоціації змінилась географія споживання в балонах. Через тимчасову відсутність електроенергії та природного газу на деокупованих та прифронтових областях в рази збільшився попит на балонний газ. Наразі важко оцінити масштаби попиту на газ в балонах на постраждалих територіях в наслідок підриву терористами Каховської ГЕС.

Окремий, але вкрай важливий сегмент споживачів – військові на фронті, де скраплений газ є бездимним та мобільним джерелом енергії. Балони слугують для приготування їжі та обігріву військовим в польових умовах. Найбільш поширений формат – 5-літрові ємності з пальником.

В УАСГ підкреслюють, що на відміну від сусідніх країн, зокрема Польщі, в Україні відсутня різниця в оподаткуванні балонного газу та автогазу, та встановлено ставку акцизу €52/тис л. За даними колег з Польської асоціації скрапленого газу (POGP) акциз на комунально-побутовий газ в Польщі встановлений на рівні «0», а на автогаз близько €44/л (387 злотих/т). Це обумовлено широким спектром застосування LPG, та прирівнює його за рівнем важливості до природного газу та електроенергії, які, до речі, не обтяжені акцизним податком та мають пільги для населення.

газовібалониДжерело: expro

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа